"Межигірський синдром" - документи рік по тому

Маша Землянська
30 березеня 2015р. 12:08

ДАРИНА КАЛЕНЮК, «Центр протидії корупції»: «Дуже мало було інформації, що було арештовано. Що конкретно були озвучені якісь суми, якісь мільярди, але конкретно – чиї це активи, чиї це мільярди, де це було арештовано – інформації не було. Єдине, про що прозвітувався Ярема ще у вересні 14-го року – він назвав конкретні цифри і конкретні активи, які були арештовані прокуратурами Австрії, Швейцарії і Великобританії. Тобто, він отримав від цих правоохоронних органів конфіденційну інформацію, яка була надана для того, аби тут надали докази злочинності цих активів і відзвітувався, що це от українська правоохоронна система так доблесно спрацювала. Це, ну, як би, реальність, яку ми маємо.

Рік скоро наближається, як вже ми матимемо санкції особисті проти Януковича та його соратників. Ходять слухи, що частину санкцій вже буде скасовано. Ми також маємо цю інформацію, тобто, як мінімум стосовно 4 осіб відсотків 90, що санкції буде скасовано. На тій простій підставі, що по ним навіть не було почато кримінальне провадження за економічними злочинами.

Санкції накладалися для чого? Щоб дати Україні шанс повернути активи, які там десь у Європі арештують. Санкції – це наказ ЄС всім країнам-членам, правоохоронним органам шукати ці активи, цих осіб, пов’язаних з ними компаній – цих 22 осіб. І якщо щось знайдено – арештувати їх. Ми не знаємо точно, скільки їх було арештовано. Можливо, стосовно когось і взагалі нічого не було знайдено. Але деякі матеріали зявляються, що були активи знайдені. Так, по Іванющенку є конкретна сума – близько 100 мільйонів євро – ось. По Андрію і Сергію Клюєву там були маєтки в Австрії. Тобто, були активи знайдені. І, на жаль, ми приходимо до того моменту, коли стосовно кількох людей санкції будуть скасовані. І все, що було арештовано, буде розморожено. Це означає, що навіки втрачено для того, щоб його коли-небудь повернути в Україну.

МИКОЛА ГОЛОМША, перший заступник Генпрокурора (лютий-жовтень 2014 р.): «Ці суми не були однозначними. Говорили про суму 32 мільярди доларів чи євро… Євро. Говорили про те, що різні суми. Говорили навіть і поза сотню мільярдів і так дальше. Тобто, ці питання на той час ще не були зведені до купи, тому що були призначені відповідні ревізії, відповідні моніторингові перевірки. Я пам’ятаю тільки єдине, що ми вже звітували про відшкодовані суми збитків, скажімо, в сфері економіки в квітні місяці, ми вже звітували про 1,5 мільярди суми збитків, ми говорили про 2 500 посадовців, притягнених вже до відповідальності і так дальше. Тобто, суми по яких ми провадили перевірки, там різні виділення з бюджету по 200 мільярдів, 150 мільярдів, 32 мільярди і так дальше, - все це були сумнівні операції, які ми перевіряли і потім вносили до реєстрів досудових розслідувань кримінальні провадження.

Для прикладу, ви пам’ятаєте, ми там з вами спілкувалися на Межигір’ї, говорили про те, що накладено арешти на майно Курченка, 2,2 мільярда, при тому я запевняв, що справа у серпні буде скерована до суду. Вона, наскільки мені відомо, дотепер не скерована до суду. Так само, як і ми говорили про 12 пральних банків, де було відмито 140 мільярдів коштів, також ця тема якось загубилася. Тому ці пріорітети були дещо загальмовані і змазані».

Про «Танталіт» і Клюєва

КАЛЕНЮК: «Те, що Танталіт в грудні змінив власника, говорить про те, що проти Танталіту немає нічого. Через Танталіт проводилися більшість операцій з будівництва Межигір’я. Через Танталіт купувалися всі ці люстри по 80 тисяч доларів. Через Танталіт будувалася Хонка. Тобто, Ви журналісти, приїхали туди і всі ці матеріали зібрали. Це первинна документація, унікальні документи, які мають стати доказами фінансового-економічних злочинів. Наскільки я зрозуміла, ці документи не були опрацьовані до сих пір. Ці документи не були нормально долучені до кримінальних проваджень.

Щодо посадових осіб Танталіту взагалі не було кримінальних проваджень, наскільки я розумію. Тобто собі без проблем Сергій Клюєв, який був власником Танталіту до грудня, вивів знову з Танталіту гроші – 140 мільйонів статутного капіталу – тобто, напевно, він сам собі їх заплатив. І став народним депутатом. І нічого ми нікуди не просунулися. Тобто, це є кричуща справа. Маючи всі документи з самого початку, з березня місяця, маючи рік часу, маючи підтримку всіх міжнароднів експертів і слідчих, Генеральна прокуратура не спромоглася проти Танталіту порушити справу і розслідувати всі ці справи».

ГОЛОМША: «По великому рахунку, зараз є підстави навіть для проведення глибоких службових перевірок. Чому ті питання, які були пріоритетними і мали розслідувались, вони загальмувались і дали можливість змінювати власників майна, яке підлягало в принципі, при нормальному розслідуванні арештам?»

Про Генпрокуратуру

КАЛЕНЮК: «В прокуратурі є нормальні люди, нормальні слідчі, які роблять нормальну рутинну роботу. Вони кажуть – аби не заважали. Хай собі там змінюються, аби не заважали. Чесно кажучи, під час Махніцького і до Яреми нам було легше співпрацювати з керівництвом Генпрокуратури. Вони були відкриті, ми мали можливість писати заяви про злочини, і перші наші контакти з адекватними людьми в Генпрокуратурі з’явилися ще тоді. Потім, коли прийшов Ярема, все почало якось закриватися, закриватися, закриватися. Дійшло до того, що нашу заяву про злочин проти Іванющенка відправляють в прокуратуру Луганської області на вивчення. Луганської області. Де прокуратура Луганської області? Спосіб поховати сразу кейс. І ми про це написали, написали ризик. Ми дізналися, що прокуратура взагалі видавала довідки, зокрема тому ж Іванющенку, що проти них немає кримінальних проваджень. І ці довідки благополучно були використані в суді в Люксембурзі і для відділу ЄС, щоб показати, що ми чисті, немає підозр і немає ніяких питань до нас у Генеральній прокуратурі».

ГОЛОМША: «Керівники різні – і фінмоніторингу, і КРУ і інших контролюючих органів – вони скаржилися на те, що дуже багато людей, які вносять деструктив, тому що за отой час – три з половиною роки – діяльності команди Януковича – були всі змінені до нижче середньої ланки. І вони всі розуміли чітко, коли відходили від влади, вони готували такий перехід для того, щоб перше – у правоохоронних органів не було жодних підстав їх затримувати або пред’являти претензії, більш того – розставити на місцях ключових людей, які не захочуть цього робити. І воно так сталося, що двох поміняно – один лишився, або двоє залишилося – один поміняний. І вони вносили – а от давайте заглянемо в Кодекс, Закон, так як вони звикли говорити, розповідали все, прикриваючись Конституцією, законами, а фактично це був муляж.

І я дуже був вражений, коли прийшла нова команда, коли прийшов новий Генеральний прокурор, не зважаючи на те, що ми були на серйозному ходу, він зупинив цей хід і сказав, що він хоче працювати з людьми, яким він довіряє. Який результат його роботи – ми сьогодні бачимо».

Максим Опанасенко, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»