Земля у заручниках - боротьба за Жуків острів

Маша Землянська
22 травня 2015р. 16:43

Земля у заручниках - боротьба за Жуків острів

Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань "Свідомо" для проекту "Слідство.Інфо"

Столична влада любить повторювати, що обов’язково поверне киянам усі незаконно привласнені різними ділками землі. На практиці зробити це вдається рідко. Наприклад, прокуратура Києва вже кілька років забирає ділянку у ЖБК «Совські ставки» - компанії, близької до теперішнього заступника мера Києва Павла Рябікіна. «Слідство.Інфо» з’ясувало, чому процес іде так важко – виявляється, в історії фігурує ще одне відоме прізвище. Льовочкіни. 

Спірна ділянка – це мальовничі, оточені водоймами землі столичного Жукового острова. Більше 15-ти гектарів ще у 2002-му-2003-му роках київські депутати віддали в оренду фірмі «Зелений порт», 50% якої належать Рябікіну. Згодом на частині з них виріс яхт-клуб «Маячок».

Інший шматок, за згодою сторін, у 2010-му було передано житлово-будівельному кооперативу «Совські ставки».

Відтоді земля стояла фактично незайманою. Її «приватність» видає тільки паркан.

Активністю вирізнялася лише прокуратура, яка роками намагалася відсудити землю. І нарешті здобула проміжну перемогу. На початку квітня Господарський суд Києва визнав рішення Київради незаконним і постановив:

«…Зобов’язати обслуговуючий житлово-будівельний кооператив… «Совські ставки» повернути у розпорядження Київської міської ради земельні ділянки по вулиці Лютневій, 58-а, 58-в у Голосіївському районі міста Києва…»

Павло Рябікін називає рухи навколо «Совських ставків» шоу-програмою правоохоронців.

- Признание в судебном порядке решения Киеврады недействительной не влечет автоматического лишения. Это еще пиар прокуратуры – не очень честный. Почему? Потому что должен быть второй судебный процесс, которым надо расторгнуть договор аренды.

Свій спокій заступник мера, який особисто підтвердив «Слідству.інфо» зв’язок свого «Зеленого порту» з ЖБК «Совські ставки», пояснив тим, що вже звик до судових процесів.

- В общей сложности до сегодняшнего дня по территории Маячка и прилегающей к нему прошло более 28 судебных процессов по инициативе прокуратуры.

Та незворушність Рябікіна може мати й іншу причину. За нашими даними, у землі «Совських стаків» на Жуковому острові вже є набагато вищі покровителі. Як з’ясувало «Слідство», у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельна ділянка на Лютневій 58 А та В, яку начебто відібрала прокуратура, фігурує у іпотечному договорі. Фактично, вона закладена.

В іпотечному договорі між банком «Кліринговий дім» та ТОВ «Квентал Сервіс», «Совські ставки» виступили майновим поручителем, а предметом іпотеки стала якраз земля.

Фактично, за документами, у серпні 2014-го року «Совські ставки» поручились за компанію «Квентал сервіс» більш як дев’ятьма гектарами на Жуковому острові перед банком. Оцінили землю у 164 мільйони 756 тисяч 800 гривень.

 

За це «Квентал Сервіс» отримали від банку ліміт у поновлюваній кредитній лінії на суму понад 116 мільйонів гривень.

Повернути гроші до банку компанія «Квентал сервіс» має до кінця серпня цього року. Поки ж «гарантує» виплату землею, яку заклали «Совські ставки». Якщо ж компанія борг не віддасть, банк може забрати собі землю. А заяви прокуратури про повернення землі киянам виявляться пшиком.

Експерт з корупційних схем Дмитро Сіренко пояснює:

- Банк за рішенням суду визнається як «доброчесний набувач» і відповідно в подальшому з майном має право робити все що завгодно. І, як показує практика, відсудити у нього як «доброчесного набувача» майно практично неможливо. На мою думку, має місце типова схема, яка діє багато років, і полягає у набутті права на майно юридичними чи фізичними особами як «доброчесним набувачем».

Щоб дізнатися, чи планує «Квентал сервіс» розплачуватися з банком, їдемо за юридичною адресою товариства, вказаній у реєстраційних документах. Приїжджаємо до житлового будинку, де немає навіть натяку на існування компанії.

За телефонним номером представниця компанії записує наші контакти і обіцяє передати керівникові. На час підготовки сюжету він з нами так і не зв’язався. Ми знайшли інформацію про «Квентал сервіс» самостійно. І натрапили на відоме прізвище.

За даними реєстру фізичних і юридичних осбіб, компанія «Квентал Сервіс» зареєстрована у 2005-му році і нині має єдиного засновника – кіпрську компанію «Герсе Інвестментс Лімітед».

За даними відкритого кіпрського реєстру, директором «Герсе Інвестментс Лімітед» є людина з ім’ям ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΜΙΧΑΗΛ. Вона ж є директором і секретарем іншої кіпрської фірми – БАНТА АГРІКАЛЧУРАЛ ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД. Остання - бенефеціар ПАТ «Миколаївський комбінат хлібопродуктів». Певний час головою Наглядової ради комбінату була Юлія Льовочкіна, нардеп і сестра сірого кардинала парламентської фракції «Опозиційний блок». Ми запитали її про «Квентал Сервіс» і почули категоричні заперечення.

- Жодних зв’язків з цією компанією в мене немає.

- Але там працюють люди, які раніше працювали у ваших компаніях. Зокрема…

- Ви навіть собі не уявляєте, як багато людей зі мною працювало і на яких посадах.

- Тобто вам не знайома назва цієї компанії? - Я так не можу згадати.

Дивно. Адже у нардепки є не один привід пам’ятати про «Квентал сервіс».

Юлія Льовочніка, її колега по Верховній раді Іван Фурсін та низка їхніх компаній – власники банку «Кліринговий дім». Так, це саме той банк, який видав кредит «Квентал сервісу». І саме той банк, який виступив іпотекодержателем понад дев’яти гектарів Жукового острова. 

От вам і ймовірна схема, про якого говорять експерти. Під постійним тиском прокуратури «Совські ставки» переходять під дах компанії, пов’язаної з прізвищем Льовочкіни. Банк, де Юлія Льовочкіна є одним з власників, видає цій компанії кредит під заставу землі «Ставків». Якщо компанія не повертає гроші, банк забирає цю землю собі. Усі задоволені – окрім прокуратури і киян.    

Що думають з цього приводу у «Совських ставках», дізнатися не вдалося. Щоб зрозуміти, чому ЖБК заклало під іпотеку землю за іншу компанію, ми шукали його керівницю Олену Коломієць.

- Давайте я запишу Ваши контакты и передам ей, и она вас наберет, если посчитает нужным.

Нам так ніхто і не передзвонив.

Ми також звернулися до прокуратури з проханням пояснити, чи брали під час судової суперечки з «Совськими ставками» слідчі до уваги факт іпотечного договору. Нам відповіли так:

«Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.04.2015 позов прокурора задоволено частково… Ураховуючи те, що вказане рішення суду не набрало законної сили, так як оскаржено кооперативом у апеляційному порядку, спірні земельні ділянки у розпорядження Київської міської ради не поверталися».

Про іпотечний договір – у відповіді прокуратури – жодної згадки.

«Слідство.інфо» обов’язково відстежить, чиї інтереси переможуть у суперечці навколо земель на Жуковому острові – традиційно схемщиків чи, як виняток, киян.