Псевдореформи правоохоронних органів.

Володимир Лесик
22 вересня 2015р. 17:10

Іменем українського народу та спекулюючи сотнями смертей українців, чинна влада проводить псевдореформи правоохоронних органів.

 Наріжним каменем претензій до чинної влади з приводу вказаних реформ з боку правозахисників та громадськості є повернення в лави законників колишніх перевертнів в погонах.

 Важко заперечити той факт, що за часів незалежності України, в правоохоронних органах сформувались цілі анклави корупційних угрупувань. Лише за оптимістичними підрахунками, щонайменше половина працівників міліції та прокуратури так чи інакше були задіяні в корупційних схемах.

 Тобто мається на увазі, що посадові та службові особи безпосередньо отримували неправомірну вигоду за виконання чи не виконання ними своїх законних обов’язків або виконували очевидно незаконні «вказівки».

 Інша ж половина «правоохоронців», знала хто з їх колег, за скільки або яким чином порушує вимоги закону. Однак, чи наважився бодай хтось з них подати рапорт вищестоящому керівництву або звернутись з заявою про виявлене кримінальне правопорушення. Говорити про те, що вони були не обізнані і навіть не здогадувались, по крайній мірі просто не серйозно.

 Цілу армію працівників прокуратури та міліції влаштовувала така ситуація, при які вони хоча отримували мізерну заробітну платню, але мали постійне місце роботи. За умови, непорушності системи.

 На тепер, діюча влада надала їм можливість робити те саме, але при цьому отримувати більшу зарплатню. При чому, мова про честь та гідність таких працівників не може йти в принципі, оскільки власні кар’єрні інтереси вони поставили вище інтересів служби закону.

 В даному випадку, варто поговорити про необдуманий порядок проведення тестувань на посади в Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та органи прокуратури. Даний порядок складається з декількох етапів та остаточний відбір претендентів покладається на конкурсні комісії.

Адже затверджені порядки, жодним чином не виключають можливості потрапляння до правоохоронної системи «колишніх». І тут мова не може йти про рівний доступ до державної служби, а лише про раціональність та виправданість очікувань людей на зміну системи як такої.

 Тобто, участь колишніх працівників міліції та прокуратури в конкурсі на заміщення певних посад в правоохоронних органах не має бути обмежена на завжди. До прикладу таке обмеження могло б встановлюватись на 5 років з дати прийняття спеціального закону.

 Таке обмеження на нашу думку було б цілком виправданим, оскільки дало б можливість кардинально очистити правоохоронні органи та зламати всі існуючі корупційні схеми.

 'Пройти вдало тестування та набрати необхідну кількість балі може будь-який прокурор хабарник. Адже, якщо людина в погонах займається корупцією чи протиправною діяльністю, це абсолютно не означає, що він не знає чинного законодавства або не зможе пройти психологічний тест.

 В такому разі, конкурсним комісіям які проводять остаточний відбір кандидатів, фактично не залишається вибору, оскільки до них на стіл потрапляють справи лише тих кандидатів які пройшли попередні етапи відбору.

 Доцільно було б провести відбір кандидатів конкурсною комісією на першому етапі, а за результатами проходження наступних етапів конкурсу запровадити звичайний рейтинг за кількість набраних кандидатами балів.

 В даному розрізі варто подивитись хто був обраний на посади детективів НАБУ. Їх було 70 осіб, серед яких: 7 – державних службовців; 3 – співробітники СБУ; 20 – працівників прокуратури; 10 – працівників МВС; 1- працівник державної виконавчої служби; 19 – представників комерційних структур; 10 – безробітних.

 Імена та прізвища вказаних осіб у відкритому доступі не вдалось знайти, але команда виявилась досить цікавою. Особливо виникають запитання про наявність необхідного досвіду та навичок у державних службовців, представників комерційних структур та безробітних. Але це окреме тема.

 Нас в першу чергу цікавлять саме працівники прокуратури та МВС. Зокрема, чи хтось з них під час своєї служби виявляв корупціонерів та порушників закону серед своїх колег. Очевидно що ні. В іншому випадку, вони просто б не працювали в правоохоронних органах і це об’єктивно, так працює система.

 Однак, такі «правоохоронці» пройшли за конкурсом до НАБУ. За умови що вони при заробітній платі в 3000 грн. не наважувались відстоювати честь мундира, то за 30 тис. грн. вони напевне будуть ще більш «слухняними».

 Ось так проводяться псевдореформи та об’єктивні конкурси. На черзі проведення конкурсів на заміщення посад органів прокуратури, де кандидатами є більшість так званих «колишні» сумлінних працівників міліції та прокуратури.

 Голова асоціації захисту прав

громадян України Володимир Лесик