Реваншист

Маша Землянська
19 квітня 2016р. 14:11

Реваншист

Максим Опанасенко, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»

Олександр Клименко, колишній міністр доходів і зборів, втік з України ще з першою хвилею друзів Януковича. Та поки інші давали прес-конференції в Ростові, писали книжки та створювали в Росії комітети порятунку України, Клименко заходився відновлювати свій імідж на батьківщині. Рекламні ролики, прямі включення, активна Фейсбук-сторінка. Клименко, якого звинувачують у привласненні і розтраті майна та зловживанні владою, активний як ніколи. Як і новостворена організація під назвою «Успішна країна».

 

«Успішна країна» народилася після Революції як громадська організація. І одразу почала проводити дивні соцопитування і акції. У грудні 2015-го до організації додалася політична партія і очолив її Олександр Клименко. 

В «Успішній країні» Клименко став почесним головою.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Я не прячусь. Я активно заявляю свою позицию.

Керівником партії обрали таку собі Марину Дєдушеву. Коли Клименко очолював фіскалів, Дєдушева працювала в Центральному офісі з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби України.

 

МАРИНА ДЄДУШЕВА, голова партії «Успішна країна»:

- Меня попросили покинуть этот пост, ссылаясь на то, что я уроженец Донецка, и поэтому никак не по пути с теми, кто возглавил фискальную службу. Некоторое время я взяла отпуск, чтобы побыть мамой и женой. Это знаете, такой бывает момент в жизни.

Клименко і Дєдушева – єдині, кого можна знайти на офіційному сайті партії «Успішна країна» в розділі «Керівництво». Насправді дійових осіб там більше, але всі сплетені в один вузол – або з податковою, або безпосередньо з Клименком. 

Не дуже схоже на якісь нові обличчя, правда? Сам Клименко так не вважає.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Люди, которых вы называете, конечно же есть, но ключевое здесь, наряду с людьми – и те идеи, которые разделяет. Если я вам сегодня скажу, что наших активных сторонников партии более 200 тысяч, то, наверное, называть их фамилии не имеет смысла.

«Прописана» партія «Успішна країна» в Києві, на Жилянській, 110. Прорватися туди – справа марна, охорона тут стереже не лише вхід, але й навколишні тротуари.

- Это частная собственность

- Улица – частная собственность?

- Нет, здание

Натомість «Успішна країна» дуже активна в Інтернеті і регулярно створює партійні ролики в стилі «все пропало».

Сам Клименко каже – в нього крута команда. І вона вже готова брати владу.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Мы, как и любая политическая сила, будем идти на выборы. Будем побеждать на этих выборах. Но брать на себя ответственность.

… щоправда, сам колишній міністр у депутати нібито й не дуже рветься.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Сразу хочу развеять интригу – Клименко не идет. Клименко будет поддерживать и будет делать все от него зависящее, но Клименко не будет депутатом. Это мое осознанное решение.

Ця заява виглядає дуже дивною. Адже саме на імідж Клименка працює не лише «Успішна країна», але й цілий ряд інших структур. Наприклад, громадська організація «Відновлення Донбасу», яка взялася за опіку переселенців і численні форуми щодо примирення. 

З’їзди, форуми, акції, допомога переселенцям – за інформацією з сайту, організація займається саме цим. Звісно, не забули про лінк на «Успішну країну» і цілий розділ про Клименка.

Керівниця «Відновлення Донбасу» - Олена Петряєва, екс-заступниця голови Донецької обласної державної адміністрації-директор Департаменту охорони здоров’я. Вона любить розповідати про «Відновлення Донбасу».

 

ОЛЕНА ПЕТРЯЄВА, керівниця ГО «Відновлення Донбасу»:

- Нам удалось провести конкурс «Мир и война глазами детей Донбасса»… Мы были в Брюсселе… Нам удалось реализовать конкурс «Донбасс – мир в обьективе»…. Вот конкурс архитектурный, который сегодня завершился… Мы проводим сейчас конкурс «Пасхальный вернисаж. 

… а от про гроші Клименка – не дуже.

ОЛЕНА ПЕТРЯЄВА, керівниця ГО «Відновлення Донбасу»:

- Он не единственный наш спонсор. У нас много людей. Ну знаете, есть переселенцы, которым нужно помогать. А есть переселенцы, которые хотят помогать.

Цікава деталь. «Відновлення Донбасу» вже двічі за кілька останніх місяців проводить великі форуми про мир на сході країни. Обидва – разом з інститутом «Нова Україна» нардепа Сергія Льовочкіна і за участі його колеги по «Опозиційному блоку» - Наталі Королевської. 

ОЛЕНА ПЕТРЯЄВА, керівниця ГО «Відновлення Донбасу»:

- А мы говорим сегодня об интеграции. Мы говорим о приходе Украины в Донбасс. Но и Донбасс хочет придти в Украину.

Сам же Клименко на питання про «Відновлення Донбасу» вибухає пафосним монологом.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Это то, что я чувствую ответственность перед людьми. Я там жил, я там вырос, у меня там была первая моя улица, первая моя школа, первая моя учительница, первые мои взрослые шаги. Для меня все это дорого. На Донбассе – могила моей мамы. И, конечно же, для меня это не просто слова.

Та коли мова заходить про те, як повернути на Донбас мир, у Клименка знаходиться тільки одна відповідь. Чомусь політична, а не благодійна. 

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Наверное, самый правильный вариант сегодня – это переизбрание парламента. Потому что, скажем так, в любом случае – парламент, скажем так, войны, который не пользуется доверием, не может решить вопрос, в голове нету установки…

Є у «Відновленні Донбасу» і ще один відголосок податкового минулого Клименка. Це Андрій Соколов. В часи Клименка в Податковій Соколов був… правильно, його підлеглим. Працював у прес-службі. Зараз він виконує ту саму роль, але вже у «Відновленні Донбасу».

«Відновлення Донбасу», як і «Успішна країна», має рахунок в «Юнісон банку», який ЗМІ пов’язують з Клименком. Туди ж збирають всі пожертви. Такий собі замкнутий цикл.

Попри те, що Олександр Клименко на сайті «Відновлення Донбасу» значиться засновником, в реєстрі його прізвища немає. Реальні засновники громадської організації – Олександр Круподер і Ілля Гаєвой. Друге ім’я поки потримайте в голові. 

Йти в політику без медійної підтримки дуже складно. І Клименко про це прекрасно знає. Допомагати йому взявся цілий медіа холдинг. «Вєсті»

Продукти холдингу «Вєсті», який об’єднує однойменні газету, сайт і радіо, а також телеканал UBR регулярно опиняються в центрах різноманітних медійних скандалів. Останній стався в липні 2015-го, коли в холдингу змінився менеджмент і його фактично очолила Ольга Семченко – колишня керівниця прес-служби Олександра Клименка в податковій.

Екс-журналістка журналу «Вєсті.Репортер» Світлана Крюкова каже – відтоді в холдингу почалися незворотні зміни. І пов’язані вони з єдиним прізвищем. 

СВІТЛАНА КРЮКОВА, екс-журналістка видання «Вести.Репортер»:

- Клименко и некоторые представители его окружения начали постепенно появляться в редакции. Они попытались внедрять новые редакционные стандарты, попытались как-то управлять журналом. В общем, в итоге это все привело к тому, что спустя 4 месяца журнал вообще развалился.

Далі – більше. Телеканал UBR робить велике інтерв’ю з Клименком, при чому – не скайпом, а теа-а-тет, радіо «Вєсті» - з Мариною Дєдушевою. Сама ж Семченко вже ну дуже неприховано афішує свої стосунки з Клименком на своєму Фейсбуці. Карти розкриваються. 

СВІТЛАНА КРЮКОВА, екс-журналістка видання «Вести.Репортер»:

- Я знаю, что было несколько достаточно громких интересных совещаний с участием руководителей всех проектов холдинга «Вести». На одном из которых журналистам и редакторам достаточно четко дали понять, что все проекты господина Клименко являются инструментами для достижения его политических амбиций.

Що на це каже сам Клименко?

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Конечно, я читаю Вести, я смотрю Вести, я считаю это очень интересным – их взгляд и журналистский стиль. Касаемо контроля, то там есть абсолютно независимый совет директоров, там есть редактора, которые выполняют свою работу и, честно говоря, у меня не хватает какой-то профессиональной компетенции.

Слово проти слова? 1:1? Аж ніяк.

Ми просили вас потримати в голові ім’я Ілля Гаєвой. Це – один із засновників «Відновлення Донбасу». Ця ж людина є кінцевим бенефіціаром фірми «Вісті мас-медіа», яка є власником газети «Вєсті».

 

Цей маленький факт є чудовим доказом причетності Клименка до «Вєстєй». Але політика підводить пам’ять.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Понятия не имею. Я, кстати, эту фамилию не знаю, спать мне легко, могу сказать точно, что я не номинальный собственник каких-либо акций.

Нам стало цікаво знайти Гаєвого. Виявилося, що людина з таким ПІБ в Україні одна. Зареєстрований він у селищі Новий Світ Старобешівського району Донецької області. В соцмережі «Одноклассники» ми знайшли Іллю Гаєвого, чия дата народження збігається з датою народження власника газети «Вєсті». Ось фото звідти.

 

«Слідство.Інфо» також знайшло єдину в Ґуґлі згадку про Іллю Гаєвого. В газеті компанії «Донбасенерго», яка контролює дві теплоенергостанції – Слов’янську і Старобешівську. У випуску за травень 2015-го Гаєвой потрапив на колективне фото працівників саме Старобешівської ТЕС. Значиться він тут слюсарем. Найцікавіше, що якраз в той період Старобешівська ТЕС знаходилася під контролем бойовиків так званої ДНР. Висновки можете зробити самі.

На головне питання – звідки беруться гроші на утримання партії, організації, холдингу, знімання роликів і роботу активістів – всі дійові особи відповідають приблизно однаково

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, колишній міністр доходів і зборів України:

- Я вас уверяю, что все, что происходит в политической партии «Успишна краина», выходит исключительно и в рамках законодательства. Есть членские вносы, которые платятся…и Вы можете вступить!

МАРИНА ДЄДУШЕВА, голова партії «Успішна країна»:

- Партия финансируется согласно закону о политических партиях – через членские взносы, через спонсорство и благотворительность.

Нагадаємо ще раз – одна зі статей, за якою розшукують Клименка – «привласнення». Більше того, ще торік «Слідство.Інфо» розповідало про те, що пов’язаний з Клименком бізнес спокійно почувається в Україні, має в активі банк, страхову компанію і дуже дорогу нерухомість. Відтак, проблем з грошима у екс-податківця не має бути. Але минуле політика не дає спокою. Помітно, що Клименко дуже хоче повернутися в Україну. Інше питання – чи хочуть його тут бачити.

 

Олександр Клименко може дякувати Міністерству юстиції за те, що його громадські організації та політична партія успішно працюють в Україні. СБУ, ГПУ, МВС за те що вони його ніби і шукають, але все ніяк не знаходять. І, звісно, керівникам держави, завдяки яким він має всі шанси повернутися туди, звідки два роки тому втік. В найтяжчий для країни час.