заСАДа

Маша Землянська
3 червня 2016р. 14:33

заСАДа

МАРІЯ ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо» 

 Майже 130 гектарів Національного ботанічного саду імені Гришка мали б охоронятися як надбання країни. Та такий ласий шматок землі у центрі Києва з панорамою на Дніпро завжди привертав увагу. І не тільки відвідувачів.

Микола ШУМИК, заступник директора Ботанічного саду ім. М. Гришка НАН України:

- У 2009-му році Верховна рада прийняла постанову про створення охоронної зони. Вона-то по місту не пройшла і її так офіційно і не винесли, але 200 метрів є і постанова Верховної ради є – то, ну, я б сказав так, мабуть, через один до нас ці землекористувачі приходять щось погоджувати.

Вулиця Вільшанська. 600 метрів до центрального входу в столичний Ботанічний сад. 300 метрів до території природно-заповідного фонду.

Якщо вірити рішенню Київради, то офіційно це – сквер. Там, де зараз кран, недобуд і сміття… Якщо ж вірити постановам Вищого господарського суду, то це – земля, орендована під будівництво.

МАРІЯ ЛЕБЕДЄВА, місцева мешканка:

- Цей схил було засаджено саме мешканцями цього будинку. 2006-го року виділили земельні ділянки   зруйнували схил, насунули грунт на наші будинки.

Зараз і орендар, і місцеві жителі чекають на нову постановум– Окружного адміністративного суду Києва. Компанії-орендарі земельної ділянки на Вільшанській - "Український фонд розвитку регіонів" та "Інноваційна будівельна компанія" – подали позов, щоб скасувати рішення Київради про офіційний статус скверу.

МАРІЯ ЛЕБЕДЄВА, місцева мешканка:

- Вони тут планували 8 будинків до 24-ох поверхів. Ось так, ось це – це технічний поверх, цокольний. А це – перший. Оці всі будинки мали бути на одному рівні. Там знизу стилобатний, стилобат. Ви представляєте, будинок у нас.. висота схилу 35 метрів – це по всьому схилу і потім ще будинки вони планували суцільні.

Провулок Бастіонний. 600 метрів до центрального входу в столичний Ботанічний сад. 50  метрів до території природно-заповідного фонду.

ЛАРИСА, член ГО «Звіринецькі пагорби»:

- В цій квартирі основне – це краєвид. Кімнатка, кімнатка – це все не важно, а краєвид.

Життя поруч з Ботанічним садом для пані Лариси та її сусідів із задоволення перетворилося на боротьбу, яка триває роками.

ЛАРИСА, член ГО «Звіринецькі пагорби»:

- У сьомому році хтось нам сказав, ось там - на тому схилі, три ділянки віддали у власність. Я тоді пожартувала, люди стали збиратися, а я кажу: ну боже мій боже, бідний Черновецькй, він же не знає, що можна ще 33 віддати..

Жарт був би дотепним, якби залишився тільки жартом. Поки люди готувалися захистити прилеглу до ботсаду територію від роздачі, у владних кабінетах готувалися дозвільні документи на виділення землі.

28-го серпня 2008-го року киянин, 10 мешканців Білої церкви та одна людина з села Шкарівка Білоцерківського району Київської області отримали під парканом Ботанічного саду по 10 соток землі. У грудні того ж року усі 12-ро продали їх в одні руки.

ЛАРИСА, член ГО «Звіринецькі пагорби»:

- Зараз вони виставили в інтернеті на продаж і пишуть, є варіанти. Два 24-поверхових будинки, з паркінгом – один ось тут. Приблизно ось тут, і один от тут далі, я вам покажу. Або котеджна забудова, на яку теж у нас є пропозиція – пишуть вони. 

А тепер уявімо собі ці два варіанти в реалі. Ось передпроектна пропозиція забудови, яку зробило бюро АБК Квадрат. Ось який вигляд матимуть два заплановані будинки.

Проект котеджної забудови можна намалювати самотужки. Він може бути такий, такий або такий.

МИКОЛА ШУМИК, заступник директора Ботанічного саду ім. М. Гришка НАН України:

- В положенні про охоронну зону ми писали, щоб подальша забудова, якщо будуть виділятися ділянки, не перекривала панорами Ботанічного саду, тобто нас, звичайно, не влаштовує, якщо це буде багатоповерхова забудова. Для нас сьогодні – це найбільш проблематична зона. Нам головне – щоб тут був господар.

До речі, про господарів і їхні плани. Зсувонебезпечний схил, зелена зона, висотні проекти по сусідству з Ботанічним садом. Обидві ці історії здалися нам дуже схожими. І, як виявилося, недаремно. «Слідство.інфо» з’ясувало: Вільшанська та Бастіонний чітко пов’язані.

Серед співзасновників компаній-орендарів землі на Вільшанській – такий собі Автанділ Хачідзе. Та сама людина зараз значиться власником чотирьох земельних ділянок під парканом Ботанічного саду на Бастіонному провулку. Ще 12 ділянок поруч – належать компанії «Трансформація», де Хачідзе є керівником.

Його сліди привели нас у Білу Церкву.

Біла церква, вулиця Лазаретна. За цією адресою зареєстрована ціла купа фірм, серед яких і та, що орендує більшу частину ділянок під парканом Ботанічного саду. Зараз спробуємо знайти її працівників.

Привітні охоронці тримають оборону. На територію будинку за щільним парканом не пропускають. Натомість передають слухавку – на зв’язку Автанділ Хачідзе. Почувши наші питання, він погоджується з нами зустрітися.

АВТАНДІЛ ХАЧІДЗЕ, землевласник:

- Это конкретная свалка была. Последние 20 лет, люди то, что выбрасывали, ну то что – отходы строительные или пищевые – выбрасывали туда. Мы оттуда вывезли больше 20 тысяч кубов земли. Реально, только укрепление склона мы там вложили больше 7 миллионов долларов. Мы абсолютно со всеми договаривались, я понимаю, что людей беспокоит, что там будет, как там будет.

Хачідзе розповідає, під час кризи вирішили підписати договір з іншим забудовником. Той одразу почав активно будувати. Тоді і виникли найбільші проблеми – і з місцевими мешканцями, і судами. Та нині цей договір з недобросовісним забудовником - розірвано.

Ми ж уточнюємо, що тепер збираються звести на Вільшанській, якщо суд таки скасує рішення про сквер.

АВТАНДІЛ ХАЧІДЗЕ, землевласник:

- Ну, что позволят градостроительные расчеты. Ну, там будут дома, не знаю сколько этажей, сколько разрешат, столько и будет. Ну он не частный, конечно, ну вы представляете, укрепительных работах платить там 50 миллионов долларов и построить там частный дом- ну это смешно вообще.

Тоді чого ж чекати мешканцям Бастіонного провулку?

АВТАНДІЛ ХАЧІДЗЕ, землевласник:

- Пока мы там ничего не строим. И в рамках сегодняшнего законодательства, что позволят, то мы и будет делать.

- Нет проекта конкретного?

- Конечно, нет, пока проекта нет.

ЛАРИСА, член ГО «Звіринецькі пагорби»:

- Ніхто не хоче забирати у них, хай володіють, але володіють так, як це приписує постанова Верховної Ради. Тобто, хай фонарики там, світлячки зроблять, лавочки поставлять і гуляють собі.

Більшість фірм Хачідзе прописані у Білій Церкві. Звідти ж ті, хто безкоштовно отримав у власність ділянки під парканом Ботанічного саду.

АВТАНДІЛ ХАЧІДЗЕ, землевласник:

- Ну да, мы искали участки, мы были заинтересованы, чтоб люди – это были наши знакомые люди, чтобы законное право, которое позволяет им получить эти земли, чтобы никуда не ушло, чтобы мы потом купили эти земли, забрали себе. В том числе, конечно, это мои знакомые, моя жена и участвовали в этом люди. Мы ничего не нарушали.

Місцеві мешканці у таку законність не вірять і обіцяють боротися, щоб прилеглу до ботанічного саду територію не засадили – тільки залізобетонними коробками.