Гогольfest - свято відміняється

Віра Маковій
27 квітня 2011р. 19:57

Гогольfest - свято відміняється

Гогольfest, який чотири роки поспіль проходив у вересні, більше не буде. Про це «Свідомо» розказав президент Міжнародного фестивалю Влад Троїцький.

«У мене вже немає сил на власні гроші робити фестиваль, державі він не потрібен. Два роки я робив його за свої кошти, інші два – з допомогою Уткіна (голова IT-корпорації «Квазар-Мікро» - від «Свідомо»). Більше я робити Гогольfest не буду, це нереально. Можливо цього року замість Гогольfestу відбудеться якась польська програма», – пояснив Влад.

Сам Троіцький збирається їхати зі своїм театром "Дах" на гастролі до Угорщини та Франції.

Чого не вистачає фестивалю

За оцінкою Троїцького, на фестивальпотрібно 500 тисяч доларів щороку. Ці гроші вдавалося знаходити за допомогою Уткіна та друзів, які безкоштовно надавали обладнання, транспорт і людей. Є інформація, що президент фестивалю навіть брав кредити на своє дітище. Сам влад про це говорити не хоче. Держава жодного року не виділяла гроші на київський фестиваль.

Перші три роки вона давала приміщення, але минулого року й з цим виникли проблеми. З приходом нового директора Наталії Заболотної "Мистецький арсенал" став недоступним для Гогольfest. Команда фестивалю приклала чимало зусиль , щоб повернути собі місце, яке вона називала привабливим для залучення іноземних зірок мистецтва. Але нічого не вдалося і минулого року фестиваль у пожежному порядку провели у павільйонах кіностудії імені Довженка.

"Я не буду проситися цього року", - сказав творець Гогольfest.


Як рятувати фестивалі для нас

Гогольfest був хвилею у розвитку українського театру і сучасного мистецтва. Минулого вересня він охопив не тільки столицю, а й Харків, Одесу, Львів та Севастополь. На фестиваль приїжджали такі культові постаті, як литовська співачка Аліна Орлова, британський трип-хоп музикант Трікі та білоруський кабаре-бенд «Сєрєбряная свадьба».

Відкриття Гогольfest-2010

Такі самі проблеми, що вбили Гогольfest, відчуває й решта найпопулярніших українських свят (так з латині перекладається фестиваль): «Молодість», «АртПоле» та «Джаз Коктебель». 

"З державою працювати складно. Державні кошти, як правило надходять після проведення фестивалю й можуть урізатися, або взагалі не передаватися", - зауважив арт-директор "Молодості" Андрій Халпахчі.

Треба зауважити, що найбільші театральні фести Європи - Авіньйонський та Эдинбурзький - фінансуються на 40% з муніципального та державного бюджетів.

Організатор етнічних, мистецьких заходів Валерій Гладунець зауважив в інтерв`ю "Свідомо", що в нас немає фестивального менеджменту. Керівники фестивалів не розуміють, як на них можна заробляти гроші. Зокрема, зовсім не орієнтуються на міжнародного глядача, який міг би приїжджати на українські фестивалі. Також немає чіткої політики продажу квитків та реклами.

Олег Скрипка, який сам організував "Країну мрій", закликає колег не втомлюватися:

"Виживати фестивалям непросто, але самотушки українські ініціатори такі створюють самобутні, яскраві події, які цікаві та потрібні людям. Не всі вони витримають випробування часом, але деякі наберуться сили і будуть жити".