Хто проти висоток на історичній землі

Маша Землянська
17 жовтня 2017р. 11:15

Хто проти висоток на історичній землі

Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань "Свідомо" для проекту "Слідство.Інфо"

Окружний адміністративний суд Києва підтримав заборону Державної архітектурно-будівельної інспекції України зводити прямісінько під парканом Національного ботанічного саду імені Гришка висотки з підземним паркінгом. Про це свідчить рішення суду під головуванням судді Андрія Федорчука.

Плани на забудову землі під парканом Ботсаду між вулицею Мічуріна та провулком Бастіонним з’явилися ще у 2008-му році. Тоді Київрада безкоштовно віддала у власність різним людям 12 земельних ділянок. А вже за кілька місяців усі вони продали її в одні руки – київського підприємця Автанділа Хачідзе.


Детальніше про те, як віддавали землю під Ботанічним садом можна почитати ТУТ.

Попри те, що Київрада віддавала землю під будівництво садиб, у 2014-му році Департамент містобудування та архітектури видав містобудівні умови та обмеження, що дозволяють забудовникові звести та цьому місці житловий комплекс з підземним паркінгом та вбудованими нежитловими приміщеннями.

Ми навіть спробували уявити, як можуть висотки вписатися у краєвид на Печерську.


Проти будівництва під парканом Ботанічного саду виступили місцеві мешканці. Посилаючись на історико-охоронну зону та порушення законодавства вони кілька років поспіль скаржилися в усі інстанції. Після їхніх звернень за підтримки місцевих депутатів у 2016-му році ДАБІ провела позапланову перевірку, знайшла порушення і невідповідності та у листопаді фактично заборонила Хачідзе зводити житловий комплекс на цій землі. Головний аргумент – земля віддавалась під садиби, тому зводити висотки не можна.


Натомість на бік забудовника перейшли київські чиновники. І вже у грудні Департамент містобудування та архітектури столичної мерії подав позов, у якому просив скасувати рішення ДАБІ.

Натомість Окружний адміністративний суд Києва повністю відмовив у задоволенні позивних вимог: «З аналізу вищезазначених норм права та матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що Відповідачі діяли у відповідності до вимог законодавства, а спірні рішення  є правомірними. Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню».

Також у судовому рішенні звертається увага на історичне значення земельних ділянок, які хочуть забудувати: «Ділянки межують з територією пам'ятки ландшафту місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини Дніпра», яку включено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку ландшафту місцевого значення наказом Міністерства культури і туризму та розташовані в зоні охорони археологічного культурного шару другої категорії, де будь-яким земляним, будівельним роботам повинна передувати археологічна експертиза».

Відмову у позові Департамент містобудування та архітектури може оскаржити в апеляційному суді. То чи стануть київські чиновники захищати інтереси забудовника?

Між тим про підтримку забудовника столичною владою говорить інший факт. У серпні на сайті Київської міської державної адміністрації з’явилось Розпорядження про будівництво міжквартального проїзду від Бастіонного провулку до вулиці Мічуріна. У поясненні до документу написано: дорогу попросить забудовник.


Місцеві мешканці переконують: відсутність під’їзду до власних ділянок – це єдине, що стримувало забудовника під початку будівництва. Підпис Віталія Кличка фактично дав йому зелене світло.

Сам київський міський голова не зміг пояснити «Слідству.Інфо» чому дозволив будувати дорогу під парканом Ботанічного саду. Натомість його заступник Олександр Спасибко, за дорученням якого і готувалося це Розпорядження, запевняє: нова дорога дозволить розгрузити транспортне навантаження на район Звіринця. Щоправда каже, що точно не знаю, про якою саме землю йде мова.

- Давайте так, я за будівництво дороги я обома руками «За», тим паче за кошти інвестора. А от щодо будівництва будинків з порушенням – я «проти». Але якщо вся документація відповідає Законодавству – то звичайно, які у нас можуть бути претензії, - підсумовує заступник міського голови Києва. - Але навіть якщо цього будівництва не буде – я все одно двома руками «За» цю дорогу. Якщо дорога там не можлива – то проектну документацію державна експертиза не пропустить.

Як очільники Києва пояснюють таку підтримку забудовника можна дізнатися ТУТ.

Місцеві мешканці обіцяють: змусять чиновників скасувати це розпорядження і не дадуть будувати дорогу на історичних схилах під Національним ботанічним садом.

До речі, з червня у Київраді працює Тимчасова комісія, яка має перевірити будівельні роботи, що ведуться навколо Національного ботанічного саду імені Гришка. «Слідство.Інфо» отримало у своє розпорядження копію листа голови цієї Тимчасової комісії депутата Київради Дениса Москаля до Віталія Кличка з проханням призупинити дію Розпорядження про будівництво міжквартального проїзду від Мічуріна до Бастіонного.