За що можуть мститись київським лікарям

Маша Землянська
29 листопада 2017р. 16:50

За що можуть мститись київським лікарям

Марія Землянська, журналістка бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»


23 вересня о 10:18 фактично в центрі Києва до автівки лікаря, який щойно вийшов з медичного закладу, підскочило двоє невідомих. Вони погрожували йому зброєю, а коли чоловік вистрибнув з машини, на нього напав третій невідомий, схопив його та, поваливши на землю, почав бити ногами:

«Біля водійських дверей стояв кремезний чоловік, який схопив мене за горло і почав бити в обличчя. Потім на вухо сказав: «Сідай в машину, треба поговорити або ми тебе вб’ємо», — згадує події минулого місяця лікар Юрій Ліска.

Коли медик почав гукати на допомогу, невідомі втекли, так і не встигнувши сказати, що хотіли. На виклик приїхали правоохоронці, зібрали свідчення, відправили Ліску на медичну експертизу й відкрили кримінальне провадження.

На відео з камер спостереження видно, що нападники чекали на медика з самого ранку. Три роки тому Юрій Ліска відкрито заявив про корупцію в медичному закладі.

За тиждень до нападу на Юрія Ліску про побиття просто під стінами Деснянського суду повідомила лікарка-стоматолог тієї ж лікарні Наталія Проценко.

Жінку, що також звинувачувала медзаклад в корупцію, звільнили, наразі вона судиться за поновлення на роботі. Конфлікт між Проценко та керівництвом і персоналом з її відділення триває понад рік. Правоохоронці досі безрезультатно розслідують заяви обох сторін про погрози, крадіжки, наклеп і побиття.

«Наталю побили 15-го вересня під судом, мене 23-го, коли я виходив з колишньої дитячої поліклініки. ЇЇ били по обличчю і мене били по обличчю, — розповідає Ліска. — З машини нічого не зникло. Тут навіть залишився мій мобільний. Тобто мене просто намагалися морально придушити, залякати. Принаймні я так зрозумів, адже сказати вони нічого не встигли. У мене інших ворогів немає, є лише позиція — відстоювати права, вказуючи на банальну корупційну складову».

Юрій Ліска — лікар ультразвукової діагностики. На жіночих форумах і в спільнотах майбутніх мам його радять як справжнього професіонала. Якби не заявив про корупцію у своєму медичному закладі, припускає медик, то й досі працював би там і, можливо, не став би жертвою нападників. У районній поліклініці №2 Ліска пропрацював майже вісім років.

«З 2008 року зауважень до моєї роботи не було. А коли почалася реорганізація поліклініки й вона перетворилась у філію, постало інше питання: як ми працюватимемо. Прийшли нові люди, які почали давати завдання, й ми всі повинні були збирати кошти і здавати цілеспрямовано завідувачу філії, а вони потім ішли наверх», — згадує медик.

З його слів, для всіх лікарів установили план — фіксовані суми, які потрібно віддавати керівництву. Гроші медики повинні були взяти чи навіть витребувати з пацієнтів. Спочатку йшлося про 3000 гривень на місяць. Згодом тариф почав рости.

— Один не платить, інший заплатить. Ти повинен шукати пацієнтів, які готові платити. І працювати більше, щоб виконати план.

— А як працювала схема? До вас приходить пацієнт, дає вам 100 гривень. Ви збираєте їх в шухлядку? 

— Так. А потім передається старшій медичній сестрі.

— Централізовано? Є визначений день?

— Є поняття «кінець місяця», коли всі за тиждень повинні здати старшій сестрі.

— Вона якось відзначає це? Записує?

— Я не знаю, як ведеться облік. Але такі журнали були в жіночій консультації...

З власних джерел «Слідство.Інфо» отримало фотокопії журналу — такого собі «обліку внесків». У документах зазначені інформація про пацієнта, профіль обстеження, прізвище лікаря, сума й дата внеску. Лікарі, які виступили проти системи поборів з пацієнтів, передали оригінали журналу столичним чиновникам.

Схема, ймовірно, працювала так: гроші передавалися не лише готівкою, але й через касу — офіційно це проводилось, як благодійні внески. Лікарі збирали чеки благодійних внесків і також подавали керівництву. 

Такі чеки показує лікарка Наталія Проценко. Жінка запевняє: для звітування перед керівництвом збирала оригінали.

Факти обов’язкових благодійних внесків, які вимагали з пацієнтів, удалося встановити слідчим під час комплексної перевірки Комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Деснянського району за заявами громадян. Це — подання районної прокуратури до районного Управління охорони здоров’я від червня 2014 року:

«У діяльності медичних закладів району ще наявні випадки незаконного стягнення плати за надання медичних послуг, у тому числі у вигляді добровільних компенсацій. При цьому громадяни ставляться в такі умови, при яких одержання послуг прямо залежить від внесених ними таких пожертв».

У документі наводяться конкретні факти вимагання грошей, наприклад, у вагітної, дитини або навіть безхатченка — 50 гривень благодійного внеску з безпритульного вимагав лікар-невропатолог.

Журналісти «Слідства.Інфо» завітали до директора комунального медичного підприємства Юрія Лимаря, якому підпорядковані 4 дорослі та 3 дитячі філії в Деснянському районі, щоб розпитати про таку благодійність.

Директор одразу запевнив: жодних порушень у діяльності його філій не вдалося знайти ані перевіряючим органам, ані комісіям, ані ревізіям. Уточнюємо щодо внесків, зокрема, й тих, які вносять самі лікарі.

— Відповідно до закону України, кожен громадянин може надати благодійний внесок. Згодні? Люди роблять благодійні внески, тому що не всім байдуже, як виглядають стіни, сходи, яке є обладнання. Минулого тижня одній з наших філій подарували стоматологічну установку. Усе законно, є документи. У нас є касовий апарат, зареєстрований у податковій, — каже директор комунального медичного підприємства.

— Та чи багато лікарів такі внески роблять?

— Не знаю, я це не контролюю та нікого не змушую. Якщо хтось унесе, ми це побачимо і всім завжди віддячимо. Це ж не мені особисто в кишеню, а до каси, через касовий апарат. Будь-який громадянин України може надати благодійну допомогу .

— Історію про внески — що, скільки, куди заносилося — розповідав Юрій Ліска, лікар ультразвукової діагностики.

— Заявляти можна все, що завгодно.

Переказуємо Юрієві Лимарю задокументовані слідчими факти:

«Я щойно з прокуратури. Ми говорили про благодійні внески і ніхто не озвучив, що є заяви інших громадян, що я змушую давати мені або платити в касу благодійні внески. У нас півтори тисячі працівників і перебувати з кожним у кабінеті я не можу».  

У липні 2014-го року Юрій Ліска писав доповідну на ім’я директора Юрія Лимаря й начальника управління охорони здоров’я району, де вказав на корупційну схему поборів у його відділенні та інші виявлені ним факти. Лікар каже, керівництво своєрідно віддячило за інформування про корупцію: 

«Директор підписав наказ і з мого кабінету забрали УЗД. Відтак директор і завідувач філією почали змінювати мені графік роботи. Наприклад, ставили мене з іншим лікарем, який також працює на апараті УЗД, у першу зміну. Тобто створювалися такі умови, щоб я або звільнився, або сидів без роботи.

Утім, Ліска і його небайдужі колеги не зупинилися й продовжили збирати докази та скаржитися міській владі й правоохоронцям. А в жовтні 2015-го посаду Ліски скоротили. Нині лікар через суд намагається поновитися на роботі. 

Медики не на камеру підтверджують й існування системи поборів, і факти тиску керівництва. Відкрито ж говорити про це остерігаються. 

Вимагання грошей — лише один з фактів корупції керівництва медпідприємства. Ще з 2015 року за заявами медиків відкриті кримінальні провадження та проводяться досудові розслідування. Хто ж саме нападав на лікарів, правоохоронці досі не встановили.

Теги: Київ , гроші