Квартирний розпил "по-генеральські"

Маша Землянська
13 березеня 2018р. 15:49

Квартирний розпил "по-генеральські"

Максим Опанасенко, бюро журналістських розслідувань "Свідомо" для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом»

Київ, вулиця Магнітогорська. Тут на 14 гектарах базується Державна спецслужба транспорту. Це військова структура. В АТО вона відновлює мости та охороняє залізницю.

У Києві ж військові вирішили будувати житловий комплекс.

Під майбутній ЖК ще навіть не вирили фундамент, а його побудову вже засекречено. Держслужба – підписала договір з інвестором і присягнула мовчати.

І це дивує, адже спочатку це будівництво виглядає як дуже благородна справа.


Житловий комплекс на своїй території замовила сама Держспецтрансслужба. Назвали його «Будівництво житла для військовослужбовців і членів їхніх сімей». Військові отримають тут 150 квартир. Будує компанія «Фонд Девелопмент Груп».


На землі військових виросте 10 будинків по 25 поверхів. Цілий квартал із паркінгами, зоною барбекю та спортзалами. Загалом на 8 гектарах землі розмістять 4,5 тисячі квартир. З них військові отримують - менше 4%.

Втім, у керівника Спецтрансслужби генерала Миколи Малькова своя логіка. Він би, може, і взагалі землю просто так віддав. Аби тільки не підмітати.


«Що для військової частини смерть, коли в мене на забезпеченні стоять там 100 людей, а території, блін, 14 гектарів. Хто її прибирати буде?», - нарікає Мальков.

Арифметика у генерала теж своя. Він переконує, що 150 квартир з майже 4,5 тисяч - це 6%. Ми нарахували вдвічі менше. Найімовірніше питання в майбутніх площах цих самих квартир.


Але це деталі. Адже навіть заявлений генералом процент – на гучну назву «Будівництво житла для військовослужбовців» не дуже тягне. Хоча саме під цю назву забудовник отримує землю, можливість будувати і дозвільну документацію. Та можливість реалізувати 96% квартир.

А от вигода самих військових – сумнівніша. Та командир військової частини цілком задоволений підписаним договором.

«Якщо військовослужбовці взагалі не отримують квартири – буде краще? Чому невеличку кількість? Ми за рахунок цих квартир практично повністю закриваємо питання по черзі для військовослужбовців військової частини адміністрації державної спеціальної служби транспорту», - пояснює командир частини Сергій Зайчук.


На решту питань Зайчук обмежувався єдиною тезою – «Все в межах чинного законодавства»:

- 19 тільки в моєї військовій частині, я не говорю про решту, 120 чоловік в АТО несе службу. І їх треба забезпечувати житлом для того, щоб вони відчували, як наш Гарант говорить, тил».

Про зовсім невелику кількості квартир для військових говорить експерт з містобудування Георгій Могильний:

- Якщо брати для таких об’ємів як Магнітогорська – поруч метро і так далі – це мінімум було б 9-12%, а може навіть і 15 відсотків квартир в залежності від нормативів.


Окрім того, експерт наголошує, забудова земель оборони – складний і довгий процес. Однак ані погодження Кабміну, ані профільного міністерства транспортники не отримували. Та й жодних свідчень конкурсу, на якому обирали б інвестора – ми не знайшли.

«Землю, по хорошому, вкрали і будівництво йде, звісно, не для військовослужбовців», - додає Могильний.

Парадокс, ще 10 років тому Служба транспорту вже намагалась привести забудовника на свою територію. Навіть підписали договір, але тоді його швидко скасував суд. Через нецільове використання землі та відсутність погоджень. Але в нинішнього забудовника за тих самих умов все вдалось.

Засновником компанії «Фонд Девелопмент Груп» за доброю традицією є фірма з офшорного Белізу. А от директорка –українка Вікторія Гречана. Пошук за її номером телефону приводить до оголошень про «продаж корпусних меблів з екологічно чистих районів Полтавщини».

Однак у паралельному житті Гречана оформлена у декількох будівельних фірмах. Одна з них за цією ж схемою спробувала забудувати землі – знову ж таки Міноборони – але в іншому місці. Теж без погоджень. Теж з мізерним відсотком квартир для військових. Те будівництво поки що зупинили в судах.

Під час судових засідань прокурори також наполягали на невигідності договору між військовими і інвестором. Останній мав нібито передати 5% збудованих квартир і навіть був готовий збільшити частку до 8%.

Тепер подібну оборудку проводять на землі спецтранспортників.


- На ринку сьогодні менше 10% немає. Ви повинні розуміти – все, що менше 10% - це «відкат», це корупція, - пояснює юрист Олександр Дядюк.

Дядюк вже багато років займається темою незаконних забудов. На будівництво на Магнітогорській юрист звернув увагу ще восени:

«В даній угоді інвестиційний договір укладений під 3,3%. Це означає, що 6,7% вартості від зекономлених квартир, а це мільйони доларів, це те, що попаде у кишені генералів».


Генерал Микола Мальков очолює транспортну службу майже 15 років. Ми не знаємо, що і як потрапляє до його кишень. І не можемо напевне стверджувати, що йому дістається щось від “нерівноцінної” передачі землі під житло. Але те, що у самого генерала – жодних проблем з нерухомістю – це точно.

Минулого року Мальков продає за понад 2 мільйони землю у котеджному містечку під Києвом і вкладає частину з цих грошей у квартиру в гарному районі столиці – на Оболонській набережній. І це вже третя квартира генерала.

Якщо вірити телефонним довідникам, то друга квартира родини Малькових знаходиться на вулиці Маршала Тимошенка, 29. Та в декларації фігурує ще одна, найбільша – на понад 100 квадратних метрів. І показово, що з’явилася вона незадовго до того як у 2007-му забудовники вирішили вперше зайти на Магнітогорську.

Але найцікавіше у декларації генерала Мальцева скромно описане, як недобудований садовий будиночок у 60 квадратних метрів.


В реальності це будинок на приблизно 400 квадратних метрів. І ще один будинок. Все це за кілька десятків метрів від берега річки у Вишгородському районі. Ані в декларації, ані в реєстрі нерухомості котедж генерала не знайти. Військова таємниця?

- Ну, ділянка у мене с 88-го року оформлена. Що ще? Будинок зведений у 89-му, - розповідає генерал Мальков.

- Ви написали, що там недобудовані 60 квадратних метрів господарська споруда. Але насправді там не одна споруда. Є і чималий котедж, якого немає ні в Реєстрі нерухомості, ні в Вашій декларації.

- Так ось про цю споруду і йде мова. Так. А той оформлений на сина.

Ну і взагалі, якщо йдеться про квартири самого генерала, то їх мало не буває:

- А в тебе у самого є квартира?

- Так

- А то я забрав би собі.

Високі військові чини дуже люблять вручати своїм підлеглим ключі від нового житла. Вони усміхаються, фотографуються і проголошують полум’яні промови про турботу держави. От тільки вони не розповідають, якою ціною це житло зведене.