Як підняти тендерний куш попри підозри силовиків

Маша Землянська
18 квітня 2018р. 9:00

Як підняти тендерний куш попри підозри силовиків

Максим Опанасенко, бюро журналістських розслідувань "Свідомо" для проекту "Наші гроші з Денисом Быгусом"

Якщо не можеш щось побороти – очолюй. Цей давній принцип успішно застосовується українськими чиновниками і силовиками з невеликою поправкою. Можна не очолювати – достатньо просто передахувати.

З початку 2017-го року левову частку держзамовлень Генеральної прокуратури, пов’язаних з ІТ-сферою, почала отримувати молода і донині невідома компанія «ІТ Платформа». Фірма, що не мала жодного досвіду у держзакупівлях, стрімко знайшла й інших державних клієнтів. Серед найбільших, окрім ГПУ, – «Укргазбанк» та «Ощадбанк».


Каса юної «ІТ Платформи» тим часом перевалила за 150 мільйонів гривень. Понад 30 з яких компанії сплатила Генпрокуратура. За технічну підтримку інформаційних систем, постачання ліцензій і, навіть, розвиток Єдиного реєстру досудових розслідувань. Того самого, в який внесені всі досудові справи правоохоронних органів.

Як же новачку на ІТ-ринку вдалося отримати такі підряди? Розшукавши офіс компанії, ми зрозуміли: новачок вона - лише формально. Радше - молодий клон вже відомого гравця. Гравця, діяльність якого розслідує сама ж Генпрокуратура.

Офіс «ІТ платформи» знаходиться в одній тій самій будівлі, що й офіс іншої ІТ-фірми –  «БМС Консалтинг». Після Майдану проти цієї компанії почали розслідування Служба безпеки України та Генпрокуратура. Перші підозрюють «БМС Консалтинг» у ненаданні послуг, за які у 2012-2015 роках сплачувалися десятки мільйонів державних гривень. Другі – у змові зі службовцями ГПУ і завищених цінах на тендерах.

У липні 2016-го свій цвях забив Всесвітній банк. Тут заявили про відсторонення низки українських ІТ-компаній від участі у своїх тендерах через виявлені факти корупції. «БМС Консалтинг» – одна з фірм у «чорному списку» Світового банку.

«Тоді вся ця ІТ-спільнота була шокована, насправді. Тому що «БМС Консалтинг» була велика фірма, яка постійно вигравала і так далі. І тут раптом цілий Світовий банк забороняє. Те що він її покарав і оштрафував – то таке, але він заборонив їм брати участь у тендерах Світового банку!», - розповідає нам засновник інтернет-порталу «Наші гроші» (саме це видання найактивніше висвітлював тему розслідування в ІТ-сфері, героєм якого була компанія «БСМ Консалтинг») Олекса Шалайський.

Відтоді держзамовлень у «БМС Консалтингу» поменшало і скоро майже не стало. Та за місяць після заяви Світового банку було зареєстровано нову фірму – «ІТ Платформа». В будівлі, де базувався «БМС Консалтинг», і вихідцями з неї.


Бенефіціарами засновника юного переможця держтендерів вказані колишні співробітники скандального «БМС Консалтингу». Директор «ІТ Платформи» - Костянтин Лосінський.

Власне тут починається найцікавіше. Прізвище Лосінського ми знаходимо не лише в документах компанії, але й в переліку електронних декларацій Нацагенства із запобігання корупції. Лосінський подав її після звільнення з Генеральної прокуратури.


На наш запит у Генпрокуратурі відповіли, що Костянтин Лосінський протягом 5 років працював в управлінні інформаційних технологій. Тобто, завідував ІТ-сферою.

Аби бути впевненими в тому, що директор «ІТ Платформи» і колишній службовець ГПУ – одна і та ж людина, ми попросили надати письмову версію його декларації. Підписи під обома документами, на нашу думку, ідентичні. Дивіться самі.


Ймовірно, виходить так: Лосінський працював ІТшником в Генпрокуратурі в той період, коли «БМС Консалтинг» за підозрою самої ж ГПУ реалізовувала там свої схеми. А нині екс-ІТішник ГПУ разом з колишніми співробітниками «БМСу» заробляє на тендерах знову ж таки – Генпрокуратури.

Протягом тижня ми намагалися поспілкуватися з Лосінським. Телефонні спроби не увінчались успіхом, так само, як і спроба залишити контакти і чекати, коли Лосінський сам передзвонить.

Аж раптом сталось те, на що ми точно не розраховували – на останній дзвінок до офісу «ІТ Платформи» нам повідомили: директор звільнився.

- Доброго дня. Це компанія «ІТ Платформа»?

- Так.

- Мені потрібен Костянтин Сергійович Лосінський.

- Його немає, короткий день же, вже порозходилися всі. Та і він вже не працює в «ІТ Платформі».

- Ага. А де він працює зараз, не скажете?

- Ой, я не знаю.

- Не в «БМС Консалтинг»?

- Я таких... Я не знаю, вже всі порозходилися.

Лосінський і справді зник з усіх реєстрів. Директором тепер значиться один із засновників. Одже, що виходить? Ще у понеділок екс-працівник ГПУ проводив бізнес-зустрічі у справах «ІТ Платформи» як директор. А в п’ятницю – вже виявився не директором. Чи не через нашу цікавість?


Та нові-старі приватні підрядники ГПУ пов’язані не лише з прокуратурою.

У березні 2017 року Генпрокуратура забирає справу по «БМС Консалтинг» у Служби безпеки України. І передає її Головному слідчому управлінню Національної поліції.

В переліку слідчих цього управління фігурує Андрій Миколайович Полєно. У соцмережах він у друзях Наталі Полєно, співробітниці «БМС Консалтингу». Її сестра Тетяна Полєно нині очолює фірму-засновника «ІТ Платформи». Найвірогідніше – слідчий з управління, яке веде розслідування щодо компанії, – родич співробітниць цих фірм. Але це потрібно перевірити.


Тетяну Полєно зустрічаємо під офісом. Вона не охоче відповідає на питання: «Я не хочу, щоб мене показували по телебаченню».

- А Ви працювали чи досі працюєте в «БМС Консалтинг»?

- Я працювала, але зараз не працюю.

- А Ваша сестра, Наталя Полєно, досі працює?

- Без коментарів, чесно.

Аби підтвердити інформацію про, ймовірно, двоюрідного брата при погонах ми навмисно не запитуємо, а стверджуємо, що її двоюрідний брат, Андрій Полєно, працює в Головному слідчому управлінні Нацполіції, яке розслідує справу «БМС Консалтинг». А вона там раніше працювала, а зараз в цьому ж офісному приміщенні представляєте «ІТ Платформу», яка заробляє на тендерах.

У відповідь уже знайоме нам: «Без коментарів».

То ми праві чи ні? Щоб все таки переконатись ми зустрічаємо під стінами управління Нацполіції Андрія Полєна. Він також не особливо хоче коментувати ситуацію, але, на відміну від ймовірної родички Тетяни, наші питання йому не так смішні і фактично кожне з них він спростовує.

На питання, чи відома йому компанія «БМС Консалтинг», справу якої розслідує Головне слідче управління – Андрій Полєно мовчки негативно киває головою.

- Ваші обидві двоюрідні сестри там працювали. Наталя Полєно і Тетяна Полєно

- Ні.

- Вам це невідомо? І те, що ця справа знаходиться в Головному слідчому управлінні, де Ви працюєте, Вам теж невідомо?

- Ні.

А тепер спробуємо все дуже спростити. Тендерну діяльність однієї компанії розслідує Генпрокуратура і Нацполіція. Пов’язані з ними особи створюють іншу фірму разом з працівниками першої. І знову заробляють на тендерах. І, схоже, непогано заробляють.

«ІТ Платформа» вже також встигла відзначитись у справі із завищенням цін на тендерах. Минулоріч слідчі встановили, що фірма продала «Ощадбанку» обладнання на майже 48 мільйонів гривень. Таке ж обладнання «ІТ Платформа» нібито придбала у іншої компанії. Дешевше. Ті – у третьої і так далі. Таким чином різниця в ціні, на думку слідства, становила понад 14 мільйонів гривень.

Між тим, силовики повідомляють, що розслідування по попередниках «ІТ-платформи» тривають, але відмовляються розкривати деталі. А судові засідання в справах різко обриваються і не продовжуються вже тривалий час.

Та якщо «ІТ Платформа» просто продовжує справу «БМС Консалтинг», постачає задорого і має зв’язки з силовиками, то останні за логікою повинні мати з цього прибуток.  Але в електронній декларації слідчого Андрія Полєно суцільна скромність.

У Києві його родина власного житла нібито не має, а орендує у доволі скромній частині столиці – на Троєщини.

А от тесть слідчого нещодавно став власником одразу двох квартир і двох парко місць у одному з найдорожчих житлових комплексів Києва – «Новопечерських липках».

Престижний район, закрита територія, охорона, власна інфраструктура.

Жодного бізнесу в тестя ми не знайшли. Зате знайшли ціни на ідентичні за площами квартири у Новопечерських липках на вторинному ринку – це мінімум півмільйона доларів за обидві. Ще кілька десятків тисяч доларів коштують місця в підземному паркінгу.


На батьків подружжя слідчого записані й два автомобілі Nissan Qashqai та Nissan Juke. Але користуються машинами не батьки, а слідчий з дружиною.


Ось, наприклад, дружина Полєна сідає в батьківський Juke. На цьому ж авто ми фіксували її ще кілька разів.


Пояснити все це міг би сам слідчий. Проте фактично всі питання залишились без відповідей. І врешті-решт наша розмова зайшла в глухий кут.

«Я Вам ще раз кажу, що я поспішаю. Напишіть письмовий запит, обґрунтуйте свої питання і отримайте на них відповіді», - на зупиняючись, пропонує Полєно.

Тож ми уточнюємо, куди саме направляти запит. У відповідь: «Ви ж встановили якісь дані!?Так само встановіть, куди це писати».

Та довго думати над тим, «куди писати» нам не довелося. Ми зібрали достатньо матеріалу, тож сподіваємося, що справою зацікавиться Національне антикорупційне бюро. Їм ми і направимо листа, в якому «обґрунтуємо» всі наші питання.