Небога міністра та її мільйонні статки

Маша Землянська
12 червня 2018р. 11:35

Небога міністра та її мільйонні статки

Максим Опанасенко, Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань "Свідомо" для проекту "Наші гроші з Денисом Бігусом"

Травневі свята міністр юстиції Павло Петренко провів у Туреччині. Був там не сам, а з рідними. За яких, каже, заплатив:

- Я маю відповідні доходи для того, щоб оплатити відпочинок свій і своїх близьких в такому розмірі. Тому тут немає жодних проблем.

Відео з відпочинку міністра-нарфронтівця опубліковав “доброзичливець” з команди Януковича Андрій Портнов. На відео зафіксовані й супутниці міністра. Якість не найкраща, але найімовірніше – це його рідна сестра Оксана Петренко та її донька, тобто племінниця міністра Божена Клічук.  

Окрім відпочинку за кордоном, останнім часом 22-річна студентка стала власницею низки люксових активів. Вони придбані після призначення Павла Петренка міністром юстиції. І дівчина не мала на них власних доходів. Хто заплатив за це?

 

Київ, Печерськ, вулиця Євгена Коновальця. Висока концентрація елітних житлових комплексів. І магнетичне місце для вітчизняних посадовців. Ось у цьому будинку проживає нардеп від “Народного фронту” Антон Геращенко, квартирами неподалік володіють матері нардепів від “Радикальної партії” Олега Ляшка і Андрія Лозового.

Квадратні метри тут також належать і родичам секретаря РНБО Олександра Турчинова. Наприкінці 2015-го племінниця міністра юстиції Божена Клічук теж стала власницею двокімнатної квартири тут. Зараз ціни на аналогічні апартаменти стартують з 2,5 мільйонів гривень.

За два місяці у студентки зявилася ще одна квартира.

Тут, у житловому комплексі «Панорама». Середня ціна на подібні зараз - 3,5 мільйони.


Менш ніж за рік Божена Клічук доповнює образ київської мільйонерки новеньким кросовером Lexus NX200. В автосалоні такий нині коштує понад мільйон гривень.

Загалом, за 11 місяців студентка скупилася приблизно на 7 мільйонів. Дівчина-мільйонерка (принаймні за документами) після цих придбань почала шукати роботу. Помічником керівника. І розмістила резюме в Інтернеті.


Там є весь її трудовий шлях. Остання посада - молодший економіст на одному з приватних підприємств. До цього – допомагала бухгалтеру в компанії «Заммлер Україна» - фірмі, де раніше часткою володів сам Павло Петренко.

Молодшим економістом і помічником бухгалтера, навіть у фірмі дяді, мільйони не заробиш. То чи не міністр насправді проінвестував це майно?


Запитуємо про це у самого Павла Петренка:

- Ні, звичайно. Я допомагаю наскільки можу. І мамі, і близьким – в межах своїх доходів, які я отримую.

За версією самої Божени - на квартири і Лексус їй збирала вся родина.


- В мене дядьків дуже багато, в принципі. Це насправді гроші родини всієї… В нас дуже велика родина. В мене дуже багато братів і сестер. От. Тому – гроші сім’ї, - пояснює дівчина.

Гроші - не племінниці міністра. Але квартири записані на неї. І в жодній з них вона не живе. В  «Панорамі» Божену знають, але тільки як власницю, а не сусідку. Інша квартира на Коновальця стоїть порожня. Не на камеру сусіди кажуть  - не бачили, щоб хтось приходив.

А мешкає племінниця міністра зовсім у іншій квартирі. Це вже третя за рахунком. І вона не її, а мамина: «Я живу в квартирі моєї мами…».

Очільник Мінюсту, як і його племінниця, на питання, хто оплатив ці активи, каже абстрактно про велику родину:

- В мене 22 брата і сестри, і двоюрідні. Дуже багато племінників. Але родина завжди займалася підприємництвом, ніхто ніколи не працював на держслужбі. І тому є можливість для того.

Матір Божени Оксана Петренко нині викладає в Чернівецькому університеті. Батько – Ростислав Клічук – працює лікарем-онкогінекологом у обласному клінічному диспансері Чернівців. Загальний дохід обох за останні два з половиною роки – менше мільйона гривень. Не вистачає навіть на Lexus.

За версією сестри міністра юстиції, тобто матері Божени, гроші на нерухомість доньки зявилися завдяки її бабусі і дідусю.

- Повірте мені, що мої батьки, моя мама і мій покійний тато працювали все життя. Вони були підприємцями, заробили гроші і вони можуть собі дозволити щось купувати. Мого батька вже 10 років немає. Він помер, але наразі він залишив своїй дочці, тобто мені, а також внучці гроші, щоб у дитини були гроші, - пояснює телефоном Оксана Петренко.

Щойно ми збиралися запитати, чому ці гроші почали інвестувати в нерухомість лише через 10 років після спадку, версія  змінилася:

- Одна квартира – це бабуся їй подарувала, там тільки планується певно щось. А друга квартира – це напевно теж якийсь подарунок, чи що. Вона дівчинка, ви розумієте?

А ось іще одна.

- Якщо ви дуже добре поцікавитеся її родиною зі сторони батька, то побачите, що люди там теж достатньо забезпечені. І працюють. 

- Ви маєте на увазі Романа Васильовича Клічука?

- Да. Да.

Племінниця міністра юстиції справді має дядька і за батьковою лінією. Роман Клічук - підприємець із Чернівців. Його тут називають благодійником та меценатом.

Але сам Клічук повідомив нам, що мільйонними сумами племінниці не допомагав: «Нє, дивіться, я їй допомагаю фінансово, але ж ви запитали за квартири. Квартири ні. Квартири я не допомагав. Я, наприклад, їй допомагаю за навчання оплачувати, чи ще за поїздки якісь закордон, чи відпочити десь на морі – то допомагаю. А такі суми - ні. За нерухомість, машини – ні».

Кому в цій великій родині могло б вистачити грошей на подібні інвестиції, то це самому міністру.


При чому задекларовані доходи Петренка стрімко збільшувалися протягом перебування на чолі міністерства юстиції. У 2013-му його заробіток і заощадження відповідно до декларації становили близько 12 мільйонів гривень. У 2017-му ця сума зросла до майже 48 мільйонів гривень. Переважно це готівка і кошти в банках.

І з донькою сестри, тобто племінницею, міністр підтримує стосунки – доведено спільним відпочинком на травневі свята. Але свою участь в інвестиціях заперечує.

Та чи не забагато плутаних версій? Подарунок від бабусі, дядька, який каже, що таких грошей не давав, ну, і загадковий спадок 10-річної давнини. При цьому дорогі квартири і елітний автомобіль у дівчини з’являються не колись там, а лише після того як її дядя стає міністром. І заощадження цього міністра починають стрімко зростати.

Теги: гроші , Київ