Другий «невідомий елемент» президентського клубу

Маша Землянська
29 серпня 2018р. 14:38

Другий «невідомий елемент» президентського клубу

Максим Опанасенко, бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Наші гроші з Денисом Бігусом»

«5 елемент» - президентський спортивний клуб в прямому значенні цього слова – кінцевими бенефіціарами «5 елементу» є Петро Порошенко та його соратник нардеп Ігор Кононенко. Для українців спортивний клуб гаранта підготував дві новини. Новина перша – у Києві на вулиці Електриків клуб збирається розширюватися. Новина друга – навіть на проекті такого «президентського» рівня, чиновники примудрилися вкрасти.

Як нам вдалося з’ясувати у майбутньому спортивний клуб претендує розбудуватися і на місці складів і будівель, що ще донедавна були державними. Володіли ними два держпідприємства – «ЛІАЦ» та «Діброва». Обома опікується Державне агентство лісових ресурсів України. Тож «Свідомо» вирішило дізнатися, як державне майно стало «президентським».

Отже, ми вже розказали як перші 10 мільйонів, зароблені державою завдяки бажанню президентського спортклубу розширитися, найвірогідніше пішли на фіктивні ремонти і офіційні премії за це чиновникам. Детальніше про це модна дізнатися у нашому розслідуванні «Перший «невідомий елемент» президентського клубу».

За нашими даними, ще п’ять мільйонів мало заробити від продажу нерухомості на Електриків друге держпідприємство – «Діброва». Воно вже кілька років безуспішно ліквідується і єдине чим прославилось за цей час – податкові і зарплатні борги. То ж у нас виникає абсолютно логічне питання: як воно розпорядилося п’ятьма мільйонами від розширення президентського «5 елементу»?


- Колись давно воно тут було. Років шість тому, - згадує охоронець території біля президентського клубу. Раніше це було офіційна адреса державного підприємства.

- І з того моменту їх тут не було?

- Ні.

Де шукати це «Дібробу», не знають навіть у Держлісагентстві, яке його контролює. Ані в прес-службі:  

- Ну, я, чесно, не скажу, де зараз директор знаходиться цього державного підприємства. Я не зможу Вам сказати. Ліквідація там, ну як я вже дізнаюся зараз, то да, там вже дуже давно йде. Там дійсно є проблеми з податковою, у них борги є.


Ані у керівництві нам не змогли допомогти. Володимир Бондар, перший заступник керівника Держлісагенства намагався пере направити наші питання:

- Всі питання ми можемо з’ясувати через прес-службу, в нормальному робочому режимі. Через прес-службу нашу, звертайтесь

- Я звернувся. Мені сказали – звертайтеся до ДП «Діброва». Його немає.

- Ну, тобто немає, як?

- По факту – немає.

- Ну, вибачте

Після тривалих переговорів нам порадили шукати державне підприємство у Житомирській області. Але за вказаною адресою замість керівництва «Діброви», що мала отримати 5 мільйонів гривень за продаж майна на Електриків, тільки… їдальня.


Протягом чотирьох годин ми ретельно досліджували село Іванівка в пошуках вказаної вулиці Санаторної. Врешті, натрапили на місцевий лісгосп, де нам сказали, що “Діброва” колись розташовувалася тут. “Колись”, бо кажуть, що кілька років їх тут вже не бачили. В реєстрі нерухомості вказано, що конкретно на Санаторній, 5 – їдальня. Їдальня – є, принаймні щось схоже на неї. Тому, вірогідно, ми не помилися з адресою.

Будівля закинута, двері забиті, всередині – порожньо, навколо – хащі.


Після десятка безуспішних спроб нам таки вдалося додзвонитися до директорки напівліквідованого державного підприємства Клавдії Гребенюк:

-  Вам готується лист, офіційний, все напишуть

- Копія договору і копія платіжних документів готові, так?

- Ну а як? Звісно. Все там нормально, ніяких там моментів немає, щодо яких Ви запитували. Я вже в такому віці, що в азартні ігри з державою не грала і не збираюся. Так що все отримано, все нормально, все так як.

Зараз вирішується питання про ліквідацію “Діброви”, бо не виходить нічого такого, щоб “Діброва” була корисною.

За надісланими нам документами – «Діброва» так само через аукціон, і також наприкінці 2016-го продала свою нерухомість тій самій фірмі – «Інбук», нібито отримавши за це майже 5 мільйонів гривень.

На що пішли ці 5 мільйонів у «Діброві» не розповіли. Але позбавитися боргів перед державою ці 5 мільйонів не допомогли. Держане підприємство все ще має податкову заборгованість

5 мільйонів «Діброві» мав сплатити тодішній директор «Інбуку» Данило Ярошовець. Він каже, що не пам’ятає з ким підписував майже 5-мільйонний договір купівлі-продажу:

- Скажіть, будь ласка, а Ви коли уточнювали по державному підприємству, Ви не з Клавдією Аркадіївною Гребенюк спілкувалися?

- Ні, не знаю. Не пам’ятаю Клавдію Аркадіївну.

Ярошовець переконує, що гроші платив: «За моєю інформацією жодної заборгованості, особливо перед державним підприємством, і не виникало».


І посередник “Інбук”, і його екс-директор Ярошовець – тісно пов’язані з колишнім заступником міністра оборони В’ячеславом Кредісовим.

Кредісов свого часу мав бізнес-зв’язки з родиною нинішнього міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика. Донедавна Кредісов також був помічником нардепа від президентського Блоку Петра Порошенка Анатолія Матвієнка.

Можливо, це може свідчити про невипадковість операцій з нерухомістю. Обидві частини нерухомості, куплені «Інбуком» у держпідприємств, в один день, 23 травня 2017-го були продані президентському спортклубу. «Інбук» швидко змінив власника і адресу реєстрації.  


Нині на цьому місці - будівництво. Його «діюче керівництво» телефоном говорити відмовляється і радить надсилати всі питання поштою. Фірма-посередник, що виконала свою місію, схоже просто припинила діяльність.

Дізнаємось, що про зникнення фірми у директорки державного підприємства «Діброви» Клавдії Гребенюк:

- Вони просто зникли взагалі тепер, їх немає фізично!

- Ну так, звісно, звісно. Так що тут… це зрозуміло було ще на початку, що потім їх не стане.

Для чого був потрібен посередник? Можливо, аби спортклуб міг надіслати нам ось такого листа, у якому стверджується, що «жодних договірних стосунків з державними підприємствами» у клубу не було.

При цьому, спортклуб ще у 2016-му точно знав, що буде розширюватися. Схема розширення міститься у детальному плані території Рибальського півострова, який Київрада затвердила два роки тому.

Вона ж вже встигла проголосувати за передачу частини землі під свіжопридбаною нерухомістю в оренду спортклубу, бо «Діброва» виявляється не лише продала нерухомість, але й написала заяву про відмову від користування ділянкою. Відтак, «5 елемент» отримав майже півгектара землі, вартістю у понад 7 мільйонів гривен на 15 років під 3% річних.

Ця історія – дуже показова. І не лише через непрозорі механізми продажу державного майна. Якщо чиновникам вдається невідомо куди подіти мільйони гривень, отримані від по факту «президентського проекту», то можна тільки уявити що відбувається, коли мова заходить про ще менш публічні оборудки.