Садочок суворого режиму

Маша Землянська
29 серпня 2018р. 14:40

Садочок суворого режиму

Максим Опанасенко, журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Наші гроші з Денисом Бігусом»

Будинок відпочинку «Конча-Заспа», підпорядкований президентському Державному управлінню справами. Світ державних дач, схований від сторонніх очей височезними парканами і озброєною державною охороною.

У часи президентства Віктора Януковича сюди вливали мільйони гривень. Все заради комфорту тих, кому пощастило отримати тут будинок - нардепів, силовиків і міністрів. Потрапити сюди можна було тільки з чиновницького крісла.

Після Революції особливо нічого не змінилося. Той же височезний паркан, та ж державна охорона з автоматами і той самий пропускний режим. Хоча, ні зміни є. Тепер щоранку тут - черга з автомобілів, на яких в “Конча-Заспу” привозять дітей.


 

Везуть їх у приватний садок дружини нардепа з президентської фракції Сергія Березенка.

Тойоти, Лексуси і Мерседеси заїжджають на закриту територію ДУСівської “Конча-Заспи” один за одним. За кілька хвилин – вертаються. Кожне авто перевіряє співробітник Управління державної охорони.

 

Майже усі візитери одразу їдуть в бік новоствореного дитячого закладу “Кідсвуд”. Він працює з 2017 року, а з середини 2018-го його власницею офіційно стала Уляна Березенко - дружина одного з найближчих соратників Президента. Порошенко призначив Березенка керувати Державним управлінням справами одразу після обрання президентом. Тобто довірив йому орган, що забезпечує діяльність гаранта і володіє численними резиденціями, держдачами і навіть держпідприємствами. Через рік Березенко обрався народним депутатом і пішов з ДУСі. А далі на території режимної ДУСівської “Конч-Заспи” відкрився віп-дитсадок дружини Березенка.

“Кідсвуд” займає два будинки на відомчій території – менший, понад 100 квадратних метрів, і більший - майже 400 квадратів. Просто потрапити на територію неможливо. Тому аби роздивитися “Кідсвуд” зблизька, влаштовуємо експеримент. Спробуємо записати дитину в садок на режимній території. Нам повідомляють явки і паролі.


Співробітниця садочку пояснює умови, як приїхати до них на оглядини: «Ви як зберетесь їхати, потрібно зателефонувати нам для того, щоб ми замовили для Вас перепустку. Повідомити прізвище-ім’я всіх дорослих людей, які будуть в машині і номер машини».

Перепустки будуть потрібні всім, хто планує потрапляти в «Конча-Заспу», окрім дітей. Скільки перепусток вже видали – невідомо. Ні Держуправління справами, ні держохорона статистики не ведуть.


На КПП наше авто ретельно перевіряють, але чомусь просять лишити його на в’їзді. Доводиться йти пішки. На території помічаємо саму власницю. Дружину нардепа Березенка Уляну. До неї повернемося пізніше. Нас зустрічає адміністратор і веде на екскурсію.


Дитячі гірки, меню обідів, шафки для перевдягання. Щось подібне можна так само побачити чи не в будь-якому ДНЗ. Ну але не будь-який з них розташований на закритій території Державного управління справами.

Запитуємо про вартість перебування дитини у VIP-садку. Повний день коштуватиме 22 тисячі гривень на місяць: 18 000 сам садочок і ще 4 000 тисячі харчування. А ще річний внесок 12 тисяч, який можна розтягнути на окремі платежі.

Виходить в декілька разів дорожче за навчання на найпрестижнішій спеціальності в Київському інституті міжнародних відносин. Схоже, на закритій території президентського Держуправління справами під охороною президентського Управління держохорони розмістився ну дуже дорогий приватний садок. Від дружини президентського нардепа.

До речі сам Березенко, коли очолив Держуправління справами, обіцяв відкрити “Конча-Заспу” для всіх.


- Процедура буде максимально проста. Ви будете звертатися безпосередньо у відділ, який займається орендними питаннями в будинку відпочинку “Конча-Заспа”, Вашу заявку приймуть, вам нададуть повний перелік квартир і будиночків, які ви зможете орендувати - і заявка буде отримання, - так говорив народний обранець у 2014 році, коли очолював ДУС.

А от вийшло, що відкрив для своєї дружини. Орендувати бодай щось у «Конча Заспі» людині з вулиці – зась. Цього року ми кілька разів проходили шлях, який обіцяв колись Березенко. Зверталися до керівництва з питань оренди. У січні почули: вільних площ немає. Відмову почули і у вересні.

Тож, якщо ваше прізвище – не Березенко, у державній “Конча-Заспі” ви скоріше за все нічого не орендуєте. А от депутатська дружина зуміла зробити це, ще й не за всі кошти світу.

Оренду будинків №9 та 9а, якими користується “Кідсвуд”, оформлювали через Фонд держмайна. В угодах вказано, що орендна плата за понад 500 квадратних метрів на закритій території, в лісі, поруч з Дніпром і з цілодобовою держохороною - 42,5 тис гривень на місяць плюс ПДВ.

Якщо ви не дружина екс-керівника Держуправління справами, то за ці гроші зможете орендувати хіба що невеличкий офіс у спальному районі столиці.

Неодноразові спроби орендувати хоч щось у ДУСівській “Конча-Заспі” доводять, що нерухомість там - лише для обраних. Однак екс-керівник ДУСі Сергій Березенко наполягає: з орендою віп-приміщення під бізнес дружині не допомагав.


- Я не працюю в Державному управлінні справами з вересня 2015 року. Зараз 2018 рік. Вже три роки мене там немає. Чи займається моя дружина дитячими центрами розвитку, приватними, і вкладає туди певні кошти? Так, займається, - запевняє народний депутат. - Я хочу аби якомога більше людей будували дитячі садки, а не будували тільки бізнес і розважальні якісь центри і дискотеки.

Але це таки бізнес. У “Кідсвуді” зараз близько 30 вихованців. За кожного з них платять 15-22 тисяч на місяць. Це до 700 000 гривень місячного обороту. Заклад не платить окремо за охорону, її оплачує сама “Конча-Заспа”. З видатків, як ми вже знаємо,  дуже посильна оренда, комунальні платежі і оплата праці. Причому середня зарплатня викладачів тут – 9 тисяч. Це, до слова, за умови, що працівник матиме профільну освіту, знатиме англійську і буде готовий щодня їздити за місто.


З Уляною Березенко зустрічаємося не в Конча-Заспі. Але в “Кідсвуді”. Так, тепер це вже невеличка мережа. Другий заклад – в центрі Києва, біля метро “Кловська”. Назва відповідна.

Березенко береться пояснювати інноваційність своїх закладів. Попри два відкритих центри дружина нардепа жаліється – поки що її бізнес збитковий. Поки що. І наголошує - “Кідсвуд” не лише інноваційний дитячий центр, а ще й соціальний.

- У нас є місця для інклюзивних дітей. Тобто, у нас є групи, де ми можемо взяти по двоє дітей. На кожних 5 дітей шоста дитина – інклюзивна. Ми це постійно в соцмережах тиражуємо, ми це постійно говоримо. Ми таких дітей готові брати абсолютно безкоштовно. Не важливо звідки.

Щоправда, тут же виявляється - таких дітей в “Кідсвуді” ще немає!

Місячну плату власниця називає помірною і середньою для Києва. І додає – якщо батьки дуже просять, то можуть отримати знижку. Щоправда яку - невідомо.

- Є мами які приходять і кажуть – дивіться, мені так подобається ваш садочок, ми дуже тут хочемо вчитися, але ми можемо платити от стільки. Якщо у нас в групі є місце - ми готові цю дитину брати. Да, ми підписуємо не на рік договір, а на півроку підписуємо, - пояснює дружина народного обранця.

Участь чоловіка в розміщенні “Кідсвуду” в “Конча-Заспі” Уляна Березенко теж спростовує. Аргумент – вона стала офіційною власницею лише цьогоріч, а відкривала заклад її нинішня партнерка – Варвара Лаштур.

- Боже збав, ніякого відношення мій чоловік до цього не має. В 2015 році він перестає очолювати Державне управління справами. Мій чоловік навіть не підозрював, не мав думки, що його дружина колись вирішить зайнятися дитячими садочками, - ще раз наголошує Уляна Березенко.

В “Кідсвуді” діти можуть перебувати повний день. В соцмережах заклад називає себе дитячим садочком. Але дитячі садочки в Україні повинні ліцензуватися - така умова. Чи отримував її Кідсвуд?

Відповідний запит ми направили в департамент освіти і науки КМДА. Там відповіли - ні “Кідсвуд”, ні Уляна Березенко як фізична особа ліцензій не отримували. За ними навіть і не зверталися.

Березенко визнає – працюють без ліцензії:

- Ні, немає ліцензії у “Кідсвуда”. Дивіться, щоб отримати ліцензію – потрібно мати ряд документів. Перше і саме основне – це повинен бути штат працівників. Друге – повинна бути методика, яка затверджена, тому що ліцензія отримується під щось. Під методику. Далі має бути приміщення – або оренда або власність. Це такі три кити на яких тримається ліцензія. А далі вже йде таке, санітарні норми усілякі. Тому зазвичай на ліцензування приватні заклади подаються, коли пропрацювали чуть-трошки.

Тобто без ліцензії, на режимній території президентської ДУСі і за неринковою орендною платою VIP-садок змогла відкрити звичайна жінка Варвара Лаштур. А дружина екс-керівника ДУСі нардепа Березенка просто ввійшла у співвласники пізніше. І, звісно, народний депутат від БПП про це навіть не здогадувався. Так звучить офіційна версія. Звучить - наче казка.