Вагомий внесок за вагомий внесок

Маша Землянська
26 грудня 2018р. 13:27

Вагомий внесок за вагомий внесок

Максим Опанасенко, журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Наші гроші з Денисом Бігусом»

Лаунж-зона, ресторан, фітнес-клуб, SPA і термальний басейн на даху, з якого відкривається вид на весь Печерськ та «Олімпійський» стадіон.

Це – житловий комплекс «Джек Хаус». Розташований – центральніше немає куда – на бульварі Лесі Українки. За 3 хвилин пішки можна дійти до «Кловської», за 10 – до Хрещатика, за 15 – до НСК «Олімпійський».

Будинок здали в експлуатацію менше року тому. А восени влаштували пишне святкування з нагоди відкриття. Вартість квартир в «Джек Хаусі» - відповідна. Кожен квадратний метр обійдеться у 2 000 доларів. За однокімнатну доведеться викласти близько 120 тисяч доларів. Це приблизно три з половиною мільйони гривень. Трьокімнатна «заважить» на понад 200 тисяч доларів або ж в межах 6 мільйонів гривень.  Більшості українців про житло тут лишається тільки мріяти.

Нещодавно 2-кімнатну квартиру тут купив син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков, за яку мав викласти мінімум 5 мільйонів гривень. А от одному цінному співробітнику СБУ житло в хмарочосі дісталося безкоштовно.

Це – Віктор Кононенко. У 2009-му він починає займатися захистом національної державності в СБУ Черкащини. Після Майдану йде на підвищення – стає заступником начальника управління СБУ в тій же Черкаській області.

На початку 2017-го Кононенко перебирається вже до Києва, де одразу очолює Департамент захисту нацдержавності у центральному офісі СБУ. Буквально за два місяці після його призначення цей Департамент «вляпається» в одну дуже некрасиву історію.

Квітень 17-го. Під будинком керівника громадської організації «Центр протидії корупції» Віталія Шабуніна збирається міні-мітинг. Організація Шабуніна не перший рік заважає чиновникам розпилювати мільйонні бюджети на підозрілих тендерах. А мітингарі з плакатами не можуть пояснити, проти яких дій Шабуніна вони протестують.

- Я питаю друзі, хто я. Ви прийшли до мене під дім – хто я? А вони не розуміють де вони, хто я, чим я взагалі займаюся.  Ну, очевидно, що якась шизофренія відбувається, - з послішкою згадує ту історію Шабунін.

Але у «шизофренії» знайшлося цілком просте пояснення. Цей мітинг розгублених людей під будинком громадського активіста організувала Служби безпеки України.

- Паралельно літає дрон. І тут набирає мене товариш з «Автомайдану». Каже «А підніми голову». Я піднімаю голову – і там матюки в слухавці. Потім з’ясувалося, що його попросило СБУ познімати будинок сепаратиста. Ну, а він дивиться на сепаратиста – а там моя біла голова, яку важко не впізнати. Так ми зясували, що це все СБУшна історія і людей привезло сюди СБУ, - пояснює громадський активіст Центру протидії корупції.

Шабунін вважає – акція протесту від СБУшників була помстою службістів за заважання «потрібним» держзакупівлям.

Наші колеги з програми «Схеми» довели: мітингарями справді керували представники СБУ. Вони виїхали на автобусі з центрального офісу спецслужби. Процес курував Департамент захисту національної державності, який у той час очолював Віктор Кононенко.

Заперечувати присутність на акції своїх працівників з огляду на незаперечні докази СБУ довго не могла. Тому придумала таке пояснення. Мовляв, вони слідкували за проплаченою акцією проти активіста, щоб вийти на її замовника. Це, звісно, брехня, бо зрештою замовника так ніхто і не шукав.

Тим часом сам Віктор Кононенко – пішов на підвищення. У липні 17-го Президент Петро Порошенко призначив його заступником голови СБУ. І одразу ж увів Кононенка до складу Комісії при Президентові України з питань громадянства. Через кілька днів ця Комісія рекомендує Порошенку позбавити громадянства України Михаїла Саакашвілі. Що президент і зробив. А Кононенко стає основним спікером Служби безпеки. Він проводить брифінги і прес-конференції.

Восени Кононенко приїхав на парламентський антикорупційний комітет прикривати свого екс-колегу Сергія Семочка, у родини якого журналісти знайшли наддорогу нерухомість та російські паспорти.

Заслуги заступника голови СБУ не лишилися непоміченими. Держава в особі СБУ йому віддячила. 3-кімнатними апартаментами в «Джек Хаусі» вартістю понад 6 мільйонів гривень і площею – більше 100 квадратних метрів. Так що заступник голови СБУ обійшов навіть Авакова-молодшого з його двушкою.

Тільки Кононенку квартира дісталася безкоштовно - від СБУ. А СБУ отримала її і ще 23 квартири в Джек Хаусі від забудовника. Компанії «Позняки-Жил-Буд». Бо елітний хмарочос збудований на землі, яку на початку 2000-их Київрада передавала СБУ під будівництво будинку.

Так 24 квартири у «Джек Хаусі» автоматично стали «службовими». Тобто такими, якими можуть користуватися чиновники. І це дуже важлива деталь. Користуватися, а не володіти.Та заради Кононенка запустили цілий процес. Запустили вражаюче стрімкими темпами.

30 серпня СБУ попросила виключити одну з 24 отриманих в «Джек Хаусі» квартир з числа службових. 14 вересня Печерська РДА клопотання задовольнила. А Кононенко одразу ж подав заяву на приватизацію елітного помешкання.

У заяві вказав, що це житло - вже у його користуванні. 26 жовтня квартиру передають Кононенку, його дружині  і сину. І 1 листопада вони оформлюють права власності. На все про все йде два місяці і один день.

Такій швидкості можна лише позаздрити. Для прикладу, учасники війни і члени їхніх родин з Києва вже чотири роки чекають обіцяної землі. Не квартир, не будинків – а 10 соток землі. З понад 21 тисячі заяв на отримання задовольнили менше двох сотень.

До речі, чому ж Служба безпеки не роздала решту квартир, отриманих в «Джек Хаусі», обмежившись тільки одним співробітником? І головне питання – в чому особливість Кононенка?

- Будучи переведеним в Київ стояв на черзі. В мене на сьогоднішній день є вислуга, яка це дозволяє і тут проблем немає. Повірте мені, купити квартиру в цьому будинку я б ніколи не зміг, - пояснює Кононенко.

Справді, квартиру за 6 мільйонів на офіційну зарплата Кононенка не купиш. Але ця зарплата точно вища за середню в країні. В останній доступній для широкого загалу декларації – за 2015 рік – Кононенко вказав річну зарплатню у понад 400 000 гривень. Це 35 тисяч на місяць. Ще за роботу в СБУ у Черкасах. Скільки заступник голови СБУ отримує в Києві - невідомо, бо з 16 року спецслужба всі свої декларації засекретила. Але точно не менше.

Окрім цього родина Кононенка володіє низкою квартир в Черкасах. Найбільшу кількість записано на тещу Кононенка Надію Вознюк. Протягом останніх років жінка, що живе на пенсію, стала власницею одразу 3 помешкань в центрі Черкас.

Судячи з фотографій у соцмережах, останнім часом вона частий гість у Києві. Час вона тут проводить з онуками, в основному - в дорогих столичних ресторанах.

Та з Києвом Вознюк єднає ще дещо. Це паркомісце в «Джек Хаусі».

Теща працівника СБУ, що не має власного автомобіля і не живе постійно в Києві, придбала в липні. За 4 місяці до того як її зять приватизував тут квартиру. Ну хіба не магія? Схоже, ще в липні родина Кононенка знала, що отримає тут житло.


У відділі продажів «Джек Хаусу» нам повідомили - паркомісце може обійтися у 40 000 доларів. Для звичайної пенсіонерки – космічна сума. Уточнюємо це самого Кононенка:

- Наскільки я знаю, вона мешкає в Старокостянтинові, вона пенсіонерка і це чималі гроші.

- Все нормально, це в декларації є.

- Це вона якоюсь підприємницькою діяльністю займається?

- Ні. В неї є троє дітей, які їй допомагають.

Найвірогідніше, на цьому паркомісці, що коштує як скромна, але квартира в передмісті Києва, стоятиме Фольксваген дружини Кононенка Олени. І, цілком імовірно, паркомісце записали на тещу, щоб не декларувати видатки на нього.

Висока зарплатня, свіжа нерухомість, оформлена на родичів, можливість витратити кілька сотень тисяч за раз лише на паркомісце. Так виглядає портрет службовця, якому держава дарує квартиру за 6 мільйонів гривень.


- Ви будете жити в цій квартирі чи продасте її?

- Звісно, буду жити. Я ж десь маю житии.

- Ну, Ви ж десь жили рік. Це було теж службове житло?

- Да, було службове житло, яке надано і відповідно повернуто бо по чинному законодавству ми можемо отримати в службі тільки одне житло.

Виявляється, держава може бути дуже ефективною та гнучкою. Може забезпечити нереально дорогим житлом, і не просто дати в ньому пожити, а віддати у власність. Може зробити це із запоморичловою швидкістю і без бюрократії. Шкода, що такою вона буває вкрай рідко. І по відношенню до одного конкретного свого громадянина. Мабуть, особливо цінного.