Як ГО підігрує СБУ

Маша Землянська
28 грудня 2018р. 15:06

Як ГО підігрує СБУ

Максим Опанасенко, журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Наші гроші з Денисом Бігусом»

11 грудня. Власник компанії-забудовника Артур Мхітарян публікує відеозвернення до Президента. Каже, що Служба безпеки України вимагає мільйон доларів або ж декілька квартир в найдорожчому комплексі його компанії – Taryan Towers:

«З’являються «різні люди» від СБУ і за великі гроші, з погрозами закрити будівництво, пропонують «вирішити» це питання. Ціна - 1 мільйон доларів або ж квартири в нашому будинку. А щоб ми довго не думали над пропозицією, від «якої неможливо відмовитися», СБУ використовує брудні PR-технології, різноманітні медіа-«зливні бачки» і соцмережі для дискредитації моєї компанії та нашого проекту».


Додає, що СБУ відкрила провадження через порушення під час будівництва Тауерсів:

«Слідчі СБУ відкривають кримінальні справи щодо нібито погоджень Мінкульту… До чого тут взагалі Мінкульт? Я будую на території колишнього заводу і ділянка не відноситься до земель історико-культурної спадщини. Це підтверджує і сам Мінкульт, і Інститут археології Національної Академії Наук України».

Того ж вечора прес-служба служби безпеки відповіла на звинувачення. Спростувала інформацію про шантаж, але підтвердила – провадження дійсно відкрили і вже клопотали про виїмку документів на будівництво.


Вимагання коштів спростовував вже традиційний спікер СБУ – заступник Василя Грицака Віктор Кононенко:

- Наскільки я розумію – там є кримінальне провадження, передача якого нам ініційована Генеральною прокуратурою і розслідується. Там була лише одна дія процесуальна, а саме отримання санкцій на отримання документів. Вона була отримана в жовтні цього року, але жодних дій не було здійснено. Прийшли винімати, відмовили – і після цього ніяких дій не проводилося.


За іронією долі, буквально за місяць до відеозвернення Кононенко з СБУ став власником трикімнатних апартаментів в іншому хмарочосі того ж забудовника – «Джек Хаусі». Там спецслужба отримала частину квартир, бо земля від початку виділялася їй.

Тобто забудовник і СБУ раніше співпрацювали. Що ж сталося із Тауерсами?

Артур Мхітарян не погодився уточнити деталі своєї заяви про шантаж на мільйон доларів. Відео чи аудіопідтверджень такої вимоги теж не публікували. Квартир у сбушників в цьому ЖК немає. Тож щодо шантажу маємо – слово власника компанії проти слова СБУ.

А от кримінальне провадження проти компанії Мхітаряна - факт. Як воно з’явилося?

Якщо внести номер розслідування у відкритий судовий реєстр – отримаємо вінегрет різних фабул.

Більшість матеріалів взагалі-то стосується проектного держпідприємства, службові особи якого, на думку СБУ, продавали і привласнювали держмайно. До чого тут забудови і забудовники – загадка.

Далі в матеріалах все ж з’являється тема незаконної забудови. Але не Тауерсів. Взагалі стороннього забудовника. Вірогідно, одного з «багатьох» як і заявляв Мхітарян.

Слідчий СБУ переконує суд в тому, що ось цей будинок на Печерську зводять з численними порушеннями. І що квартири в ньому потрібно арештувати. Суд цього не робить.

Врешті, Тарян Тауерс з’являється у справі аж у жовтні 2018-го, більш ніж за рік після відкриття провадження.

Цьому є пояснення. Існує поняття «проваджень-смітників». Це коли на ще незакрите провадження з однією фабулою «навішують» ще кілька справ.


Експерт з містобудування Георгій Могильний пояснює – це абсолютно типова «фішка» силовиків. На ній можна або заробити, або покращити собі статистику. Провадження можна не закривати, а просто щось додавати, а щось – прибирати. Іноді це доходить до абсурду:

- Якщо взяти ситуацію із забудовами, було відкрито 6 лютого 14-го року, ГПУ розслідували нанесення збитків Дмитро Ісаєнком ще в 2006 році. Ухвали, виїмки документів, справа розслідується. Потім, через пару місяців, благополучно зникає. Точніше як - зникає Ісаєнко і корупція в Міноборони 2006 року. І справа перетворюється на справу про створення Януковичем злочинної організації з 2010 по 2014 роки. До всього, вони навіть на дату не дивляться і виходить, що кримінальна справа про створення Януковичем злочинної організації була відкрита Генпрокурором Пшонкою.

Експерт каже - ситуація з Тарьянами та СБУ зрозуміла.

- Фактично що робить СБУ? Вони відкривають кримінальну справу по своїй підслідності, а потім починають з незрозумілих причин приєднувати туди епізоди, які їм цікаві. Мають вони на це право? Ні! З іншого боку, особисто я ніколи не зіштовхувався з ситуаціями, коли вони б додавали епізод щодо злочину, якого не було. Тут винні обидві сторони. СБУ хоче погодуватися, а забудовники – порушують і створюють їм цю можливість, - пояснює Могильний.

Другий момент. Служба безпеки збудилася на Тарянів після звернення громадської спілки. І про це СБУ сама розповіла на своїй сторінці у Фейсбуці.

Громадська спілка, що поскаржилася в СБУ на порушення, має довгу назву - «Київська міська організація Українське товариство охорони пам’яток історії та культури». Скорочено це звучить як УТОПІК.

Але підкреслимо, що заяву написала київська громадська спілка з назвою УТОПІК. Це важливо.

Бо сама УТОПІК – стара і поважна організація. Основне завдання – виявлення, вивчення і збереження пам’ятників історії. Організацію нерідко залучають дати своє «добро» на ту чи іншу забудову, якщо відбувається вона в історичному центрі.


- Головна задача Українського товариства захисту пам’яток історії та культури – це захищати, охороняти, займатися популяризацією пам’яток. Ну, і однією з рекомендаційних функцій є розгляд об’єктів, проектів нового будівництва, - розповідає членкиня УТОПІКу Ірина Нікіфорова.

Але у центрального УТОПІКа і його київського відділення зовсім різні репутації. І саме київський УТОПІК свого часу погодив чимало ну дуже скандальних столичних забудов.

- Київська організація Українського товариства видала, я думаю, десятки таких погоджень саме найскандальніших проектів в історичному центрі міста. Ми дізнаємося про це тоді, коли починається чергова забудова в історичному центрі і забудовники гордо приносять чи згадують – ось, було погоджень з Українським товариством, - скаржиться Нікіфорова.

Що у  в цьому списку погоджених скандальних забудов? Уточнюємо у захистниці Києва:

- Топ-об’єкти – це Гончара, Андріївський узвіз, це Маркон – але на щастя там Київрада прийняла рішення сказувати. І як я вже сказала – неможливо все з’ясувати.


Саме так. Київський УТОПІК дав добро на будівництво багатоповерхівки в буферній зоні «Софії Київської», що входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Активісти борються з цією забудовою вже кілька років. Її то зупиняють, то знову продовжують.

Центральний УТОПІК у 2016-му навіть скасував це погодження свого київського підрозділу. Але підрозділ одразу кинувся заспокоювати забудовника – все в порядку, рішення лишається чинним.

Врешті, київський УТОПІК повністю «від’єднався» від центрального. І створив свого повного клона. З ідентичною назвою, але приставкою – «громадська спілка». Її теж очолює Сердюк. І це саме вона звернулася до СБУ з приводу будівництва Тауерсів.


Київську організацію УТОПІКа очолює Олена Сердюк – історик і колишня керівниця «Софії Київської». Протягом тижня ми намагалися отримати коментар очільниці столичного осередку організації. Але двері київського УТОПІКу - на замку. А усі доступні телефони – вимкнені.

Тож доводиться розбиратися самим.

І от є ще один момент. Сердюк не лише керує організацією, але й володіє кількома фірмами. Одна з них – «Консалтинговий центр культурного надбання». Основний рід занять – охорона історичних місць. В якості контактів фірма вказала два мобільні номери. Один з них належить зовсім іншому бізнесу.


Користуються цим номером ще дві споріднені компанії – «Тамроф» і «Равен». Перша цікава тим, що до 2016-го її власником був Михайло Кулиняк – міністр культури в часи президентства Віктора Януковича.

Для прикладу – Кулиняк не бачив нічого поганого в тому, що поблизу залишків Десятинної церкви – одному з найісторичніших місць Києва – Московський патріархат без жодного документа звів капітальну споруду, яку назвав храмом.

Ба більше, взимку цього року, коли кияни вийшли на протест з вимогою демонтувати незаконну споруду, Кулиняк прийшов на її захист.


Друга фірма цікава своєю електронною адресою, вказаною при реєстрації - gubinaa@bigmir.net. Найвірогідніше належить вона Олександрі Губіній – колишній керівниці апарату Кулиняка в Мінкульті і його довіреній особі. До всього, за нашою інформацією чоловік Губіної до раніше кілька років працював…в Службі безпеки України.

Виходить, що організація, що звернулася до Служби безпеки, котра неочікувано швидко і завзято взялася за справу, приводить до керівників Мінкульту часів Януковича. Щонайменше це - доволі дивно.

Втім, це ніяк не впливає на наявність чи відсутність всього пакету документів у забудовників. Якщо їх справді не вистачає і Тауерси зводять незаконно - хочеться вірити, що справа завершиться рішеннями судів. А не появою у правоохоронців новеньких квартир чи готівки.