Як суддя забрала службову квартиру собі

Маша Землянська
14 лютого 2019р. 15:11

Як суддя забрала службову квартиру собі

Максим Опанасенко, Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Протягом трьох місяців ми по крихтах збирали інформацію про використання службового житла в Києві. Аби було зрозуміліше – це квартири, отримані чи куплені держорганами для того, щоб їхні співробітники, що не мають власного житла в місті, могли там мешкати. На час роботи.

За 4 минулих роки у Києві нараховувалось 2500 квартир зі статусом службового житла. Майже всі вони призначені для проживання працівників прокуратури, поліції, Служби безпеки та судів.

Це абсолютно нормальна практика. Працюєш, скажімо, в СБУ і потребуєш житла? Без питань – заселяйся. Йдеш зі служби? Звільняй квартиру для свого наступника. То ж ми б залишили цей перелік з тисячі адрес і прізвищ у спокої, якби не один цікавий факт. Частина квартир, які ще донедавна мали статус службових – нині приватна власність.

В цьому ж ЖК на бульварі Дружби Народів такий фінт зробила Галина Прокопанич. Вона – колишня суддя Вищого господарського суду, яка намагалася потрапити до Верховного суду, але провалила конкурс.

Громадська рада доброчесності, яка і оцінювала конкурсантів, видала висновок про невідповідність Пропопанич критеріям доброчесності та професійної етики. Причин кілька. Перша – по суті участь у все тій же схемі колишнього глави Вищого господарського суду Татькова з обходом автоматизованого розподілу справ. Призначені автоматизованою системою справи Прокопанич не розглядала через відпустку. В той же час, перебуваючи в цій нібито відпустці, суддя розглядала інші справи.

Аналітик громадської організації “Фільтруй суд “Чесно” Іван П’ятак каже - є великі сумніви в доброчесності цього судді:

- В принципі по всіх суддях Вищого господарського суду про це зазначалося, оскільки вони будучи суддями не могли не знати про існування такої системи і при цьому вони мовчали і нічого не говорили. Якщо навіть вони і не були причетними до цієї схеми, все рівно вони не вчинили дії, які б свідчили, що вони хотіли б припинити таку...ганебну систему і відповідно ми також фіксували це також як неетичну поведінку.

Друга причина – неодноразові поїздки до Криму вже після окупації півострова.

Третя – внесення неповних даних до декларації.

Вона у судді Прокопанич – ну дуже скромна. Вірогідно, це і стало причиною, за якою їй спочатку виділили службове житло, а потім дозволили приватизувати. І найвірогідніше, саме заради цього було створено ефект «скромності». Так, лише ефект. В «омріяній» службовій квартирі екс-суддя – не живе.


Гореничі. Одне з найелітніших місць в Київській області. Галина Прокопанич мешкає ось в цьому двоповерховому котеджі. У дворі видно автомобіль – Хюндай Санта Фе. Ні будинку, ні авто в декларації судді, звісно, немає.

Це не дивно. Будинок записаний на доньку Пропопанич Наталю, яку суддя в декларації не згадує. Автомобіль – на чоловіка судді, який магічним чином зник з декларації ще у 2014-му.


Найвірогідніше саме він відкриває нам двері. Каже - Прокопанич вдома немає. При цьому підтверджує - живе екс-суддя справді тут:

- Ну. Так чо ви до неї взялись?

- Не тільки до неї. Хочемо дізнатися чому. Для чого службове житло приватизовувати, якщо є заміський будинок

- Це не її житло

- Це її доньки

- Ну так донька це одне, а мати це друге

- Так, але мешкає вона тут, вона не користується квартирою

- Тому шо дочка в Канаді і вона мешкає тут.

- Ну от з цим питанням ми прийшли і хотіли поспілкуватися з нею

- Но її немає.

Побачивши камеру, настрій чоловіка різко псується. Далі в хід йде вже важка артилерія:

- Я вроді попередив вас.

- Так а в чому проблема? Ми не на ваші території знаходимось.

- На прилеглій території.

- На прилеглій території, але ж вона не приватизована.

- Мені шо, собак спустить?

- Спускайте. Що ви нас лякаєте собаками?

- Не наглійте. Я вас попередив.

Це не єдине дороге майно родини. Донька Прокопанич, яка за словами чоловіка знаходиться в Канаді, володіє також апартаментами в недешевому житловому комплексі «Голосіївський».

Приватизовану службову квартиру на Дружби Народів Прокопанич, найвірогідніше, здає в оренду. Консьєржка відмовилася пропустити нас, але запевнила – «люди там є».

Після кількох спроб нашому колезі таки вдалося пройти до потрібної квартири. Чи то збіг обставин і господар квартири саме в цей час вийшов чи квартира взагалі порожня - невідомо. Але для справедливості варто відзначити, що в гості ми прийшли у п'ятницю ввечері.

Розслідування «Свідомо» про приватизацію службового житла у Києві посадовцями та чиновниками, яке вийшло в ефірі програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» можна подивитися тут.