Суддя КСУ приватизував квартиру на Печерську

Маша Землянська
22 лютого 2019р. 10:07

Суддя КСУ приватизував квартиру на Печерську

Максим Опанасенко, Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Щоранку близько 8 години з елітного будинку на вулиці Коновальця, що на Печерську, виходить суддя Конституційного суду Олександр Касмінін. Поруч – його дружина та донька. Вони сідають в чорну Toyota Camry. Номери вказують на приналежність машини до автобази суду. Роблячи чималий крюк, Тойота дорогою висаджує родичів судді. Самого Касмініна везе до суду.

І представницький седан і дуже дороге помешкання судді та його родині надала держава. Аби почуваючись комфортно він гідно виконував свої обов’язки. Але, виявляється, судді цього замало. Бо користуватися – це одне. Зовсім інша справа – володіти. І Касмінін в цьому прагненні – не самотній.

Протягом трьох місяців ми по крихтах збирали інформацію про використання службового житла в Києві. Аби було зрозуміліше – це квартири, отримані чи куплені держорганами для того, щоб їхні співробітники, що не мають власного житла в місті, могли там мешкати. На час роботи.

За 4 минулих роки у Києві нараховувалось 2500 квартир зі статусом службового житла. Майже всі вони призначені для проживання працівників прокуратури, поліції, служби безпеки та судів.

Це абсолютно нормальна практика. Працюєш, скажімо, в СБУ і потребуєш житла? Без питань – заселяйся. Йдеш зі служби? Звільняй квартиру для свого наступника. То ж ми б залишили цей перелік з тисячі адрес і прізвищ у спокої, якби не один цікавий факт. Частина квартир, які ще донедавна мали статус службових – нині приватна власність

Саме така дісталася родині судді Касмініна. Він – останній призначений екс-президентом Віктором Януковичем суддя Конституційного суду. На посаду Касмінін заступив у вересні 2013-го.

А вже в травні 2014-го надана йому службова квартира в «Панорамі на Печерську», площею у понад 150 квадратних метрів, вибувши з переліку службових, стає приватною. Нині її вартість – близько 5 мільйонів гривень. Половина квартири записана на дружину Анфісу. По чверті – у самого Касмініна та його доньки Юлії.


 

До отримання від Януковича роботи в Києві, Касмінін головував у Апеляційному суді Полтавської області. Там же у його родини - земельні ділянки, квартира, гаражі, нежитлові приміщення. Суддівська родина явно не з числа тих, що потребують фінансової допомоги. Лише річна зарплатня Олександра Касмініна – понад мільйон гривень. У дружини, що займається бізнесом – понад три мільйони в якості дивідендів. Ще близько чотирьох мільйонів гривень у родини лежать в банку та під матрацами.

То звідки така жадібність?

Ми запитали про це у судді Касмініна особисто:

- Хотіла Вас запитати - а для  чого Ви приватизували службову квартиру?

- Я громадянин України?

- Так

- Як Ви вважаєте - маю право? І сім’я моя, члени моєї сім’ї.

- Ну так, згідно закону маєте. Але зважаючи…

- Відповідь отримали?

- ...не кожен громадянин може приватизувати сдлужбову квартиру

- Відповідь отримали?

- Ні

- Все, дякую за увагу, на роботу поспішаю.

Оцінити якість роботи Олександра Касмініна, на яку він там поспішає, вкрай складно. Конституційний суд приймає рішення колегіально. Але є таке поняття як «окрема думка», яку має право висловлювати суддя по тому чи іншому питанню.

Одна з останніх таких у Касмініна стосується законопроекту, що пропонує закріпити в українській Конституції курс на набуття повноцінного членства в Євросоюзі та НАТО. Суд визнав проект конституційним.

А от Касмінін – ні. Суддя зокрема вважає, що «Україна як партнер даного альянсу повинна буде надавати збройну підтримку союзникам по НАТО, у разі здійснення нападу на їхню територію. У зв'язку з цим будуть зачіпатися права та обов'язки громадян». Нагадує страшилки російських телеканалів.

Щоправда, страшилки не подіяли. Напередодні Верховна рада така погодила зміни у Конституції. До порад Касмініна нардепи певно не дослухались.

Але переживати судді нічого. Посаду втратити він може. А от наддорогу квартиру від держави – вже ні.

Розслідування «Свідомо» про приватизацію службового житла у Києві посадовцями та чиновниками, яке вийшло в ефірі програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» можна подивитися тут.