Як суддя-втікач привласнив квартиру на Печерську

Маша Землянська
26 лютого 2019р. 18:42

Як суддя-втікач привласнив квартиру на Печерську

Максим Опанасенко, Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Протягом "Свідомо" по крихтах збирало інформацію про використання службового житла у Києві. Аби було зрозуміліше – це квартири, отримані чи куплені держорганами для того, щоб їхні співробітники, що не мають власного житла в місті, могли там мешкати на час роботи.


За 4 минулих роки у Києві нараховувалось 2500 квартир зі статусом службового житла. Майже всі вони призначені для проживання працівників прокуратури, поліції, Служби безпеки та судів.

Це абсолютно нормальна практика. Працюєш, скажімо, в СБУ і потребуєш житла? Без питань – заселяйся. Йдеш зі служби? Звільняй квартиру для свого наступника. То ж ми б залишили цей перелік з тисячі адрес і прізвищ у спокої, якби не один цікавий факт. Частина квартир, які ще донедавна мали статус службових – нині приватна власність.

Екс-судді Вищого господарського суду Галина Прокопанич і Сергій Могил отримали квартиру в житловому комплексі на Дружби Народів приблизно в один той самий час. Тоді ж житло тут дісталося ще одному їхньому колезі – екс-судді Михайлу Запорощенку.

У 2014-му квартиру приватизували. І оформили на сина Запорощенка – Олександра.

За рік Михайло Запорощенко зникне. В буквальному сенсі. З 1 липня 2015-го він перестає приходити на роботу до Вищого господарського суду. 7 липня на адресу Голови суду надходить телеграма з Москви, в якій Запорощенко повідомляє, що перебуває на лікуванні за межами України, а дату повернення повідомить пізніше.

Жодного зв’язку ні з ним, ні з членами його родини не було. За інформацією Вищої ради правосуддя, після Москви Запорощенко опинився в окупованому Криму.

Офіційно суддю звільнили аж у 2017-го.


"Наступне питання порядку денного - про звільнення Запорощенка Михайла Дмитровича з посади судді Вищого господарського суду України, доповідає це питання Гусак Микола Борисович, прошу…", - так закінчилась кар'єра судді у Києві.

Жодної інформації ні про Запорощенка, ні про його сина з 2015-го року в мережі не з’являлося. 

Чи повернувся Михайло Запорощенко в Київ і чи живе у приватизованій службовій квартирі? Перевірити це не так легко. ЖК - закритий, в кожному під’їзді спокій мешканців бережуть консьєржки.

Після кількох спроб нашому колезі таки вдалося пройти до потрібної квартири.  

Чи то збіг обставин і господар квартири саме в цей час вийшов чи квартира взагалі порожня - невідомо. Але для справедливості варто відзначити, що в гості ми прийшли у п'ятницю ввечері.

До речі, Закон справді на боці жадібних службовців. Точніше, не закон, а постанова. Прийняла її Рада міністрів Української РСР у 1988 році. Так, 30 років тому. Так, вона досі чинна. 

В постанові, наприклад, 16 разів зустрічається слово колгосп. 29 разів – абревіатура УРСР. Серед тих, кому за цією постановою повинні давати службове житло – лісничі, двірники, водії «швидкої», медсестри, сантехніки. Ви знаєте багато лісничих чи водіїв «швидкої» з апартаментами на Печерську? Ми ні. А от суддів знаємо. Суддів, які прикриваються цією постановою і магічним словом «громадянин».