З корабля на бал: Як Ренат Кузьмін пройшов у Раду

Маша Землянська
2 вересня 2019р. 16:54

З корабля на бал: Як Ренат Кузьмін пройшов у Раду

Максим Опанасенко, журналіст "Свідомо" 

База розшуку МВС і новий склад Верховної ради  - що між ними спільного? Ренат Кузьмін. Для правоохоронців він - особа, що з 2014-го року переховується від органів влади. Для нас з вами – новообраний депутат парламенту від партії «Опозиційна платформа за життя».

«Свідомо» розбиралося, де був Ренат Кузьмін поки його шукала Нацполіція та як йому вдалося отримати корочку нардепа.


 

Почнімо з початку. Кар’єра Кузьміна пішла в гору за часів президентства Віктора Януковича. З 2010-го по 2013-ий він був заступником генерального прокурора Віктора Пшонки та заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони Андрія Клюєва. Одразу після Майдану Кузьмін навіть намагався стати президентом. Але замість перемоги – потрапив у розшук. Так так, Кузьміну дозволили погратись у вибори і тільки потім почали шукали.

У червні 2014-му ГПУ повідомила, що Кузьміна підозрюють у перевищенні службових повноважень під час організації затримання екс-глави Міністерства внутрішніх справ і тепер вже колишнього генпрокурора Юрія Луценка, а також у підбурюванні судді Печерського райсуду Києва до його арешту. Тоді ж Кузьміна оголосити його в державний розшук.

І поки пошуки Кузьміна не увінчались успіхом прокуратура встигла відкрити ще одне кримінальне провадження за захоплення будинку і землі на території комплексу відпочинку «Пуща-Водиця» Державного управління справами, що на околиці Києві. Справу відкрили одразу після сюжету «Свідомо» про крадіжку держмайна «Було Ваше- стало наше».


 

Нам вдалося з’ясувати, що Кузьмін за посібництва керівництва комплексу «Пуща-Водиця» захопив більше гектара землі закритого комплексу і звів там цілий палац.


 

Пізніше весь цей комплекс частинами переписав на тещу – Лідію Шумакову.

І поки слідчі і поліція шукали Ріната Кузьміна, він став кандидатом від партії «Опозиційна платформа за життя». І попри спроби ЦВК скасувати його реєстрацію, адже формально місце знаходження Кузьміна протягом останніх 5 років було не відомим – суд став на бік екс-заступника генпрокурора.

Тож логічно, що виникає питання – де був Кузьмін? Почнімо з офіційних версій. Сам Кузьмін запевняє: справи надумані, від правоохоронці не ховався, був весь час в Україні. В Криму. Окупованому Криму.


 


 


 


За версією ГПУ, Кузьмін виїхав влітку 2014-го за межі України і до серпня 2019-го не заїжджав на підконтрольну територію. В матеріалах судової справи зазначається, Кузьміна бачили у січні 2017-го у Криму. Але за даними Кіберполіції він міг перебувати і у Москві, адже активно використовував російський провайдер для входу в Facebook.

«Свідомо» разом з правоохоронцями кілька років поспіль намагалось зустрітись з Кузьміним. Їздили до нього додому.


За місцем офіційної реєстрації його не застали. Охорона житлового комплексу запевнила, також не бачили Кузьміна


В «Пущі-Водиці» теж ніхто не жив ані у 2015, ані 2016-му, ані 2017-му, ані 2018-му і до червня 2019-го.

Але Кузьмін продовжував справно сплачувати за оренду (так, так, будинок приватизував, але щоб не викликати питання залишився у списку орендарів).


Кузьмін активний користувач соцмережами. Постійно залишає дописи, хвалиться перемогами та сперечається з противниками. Але нам – не відповідає.

На першому засідання Верховної Ради нам вдалось зустріти і поговорити з Кузьміним. Ну, як поговорити: ми поговорили, він послухав.

До речі, у розпорядження «Свідомо» також опинились дані про усі перетини кордону Рената Кузьміна з 2012-го року. 29 поїздок за кордон – Париж, Ніца, Лондон, Берлін… Двічі поїздка до Москви ще до Майдану.. Але, за нашими даними данні, закордонні вояжі Кузьміна різко припиняються у травні 2014-го, тоді він два дні пробув у Берліні. Після цього жодного виїзду та в’їзду.

Що говорить закон:

Конституція: «Народним депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років».

Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: «Тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України».

«Захист виборчих прав громадян України на тимчасово окупованій території Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, створюються умови для вільного волевиявлення під час виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму на іншій території України. Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право реалізувати своє право голосу на таких виборах або всеукраїнському референдумі шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

У Раді Ренат Кузьмін увійшов до Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики – тож матиме шанс виправити прогалини у законодавстві.