Чому київський адвокат сам опинився за гратами

Олександра Веснич
14 червня 2011р. 20:04

Чому київський адвокат сам опинився за гратами

В суді небувалий адвокатський аншлаг - одразу 30 правозахисників прийшли для участі в одному засіданні, підтримати свого колегу Олега Ніколішина. Адвокат - і за гратами. Як так могло трапитись? Пропонував хабар судді? Порушив норми професійної етики чи процесуального кодексу? За що Феміда обернулась проти законника?

15 червня о 16:30 в Печерському суді захисники Ніколішина будуть вимагати закрити кримінальну справу проти нього. Він в СІЗО з 27 січня - вже майже півроку. Тоді адвокат прийшов до Дарницької міліції добровільно, захищати свого клієнта. Клієнт звинувачений в угоні авто. Але вже в міліції виявилось, що слідство вважає крадієм машин і адвоката також.

Цього ж дня, 27 січня слідчий Дарницького райуправління Павло Іванін затримав Ніколішина як підозрюваного. На наступний день Дарницький суд вирішив тримати адвоката під вартою, як і його клієнта.

Де слідство не праве?

"Кримінальна справа проти адвоката може бути порушена тільки Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурорами Республіки Крим, області, міста Києва", - стаття 10 Закону України "Про адвокатуру". Тут же сказано, що діяльність по захисту клієнта не може бути приводом для переслідування адвоката. Павло Іванін не був прокурором, він - міліціонер.

Правоту Ніколішина щодо цього пізніше підтвердив і суд - його захисники виграли в тому ж Дарницькому районному закриття справи проти адвоката. Але це було вже в березні. На той час була порушена наступна кримінальна справа з тими ж обвинуваченнями, але за підписом в.о. прокурора Києва. Ніколішин залишався за гратами.

Тепер Печерський суд знову будуть просити закрити справу і випустити Ніколішина. Його захисники скаржаться, що суд знов і знов переноситься, бо слідчі не з'являються на засідання.

В чому вина адвоката?

"Так, проти Ніколішина порушувала справу прокуратура, але слідство веде міліція. Документ підписував заступник прокурора по нагляду за діяльністю МВС. Матеріали передали в управління по боротьбі з організованою злочинністю", - каже "Свідомо" прес-секретар прокуратури Мирослава Мушка.

"Що вони вам там наговорили? Незаконно тримають... гвалт... Він в СІЗО не тому, що він адвокат, а тому що підозрюється в скоєнні злочинів - в угоні. І речові докази є, і так далі", - пояснює слідчий по справі Ніколішина міліціонер Ігор Вергун.

Захисники Ніколішина заперечують: якщо справа дійсно в крадіжках авто, чому ж за півроку слідство не просунулось ні на крок, з адвокатом не проводять слідчі дії, не допитують, не проводять очних ставок? Чому він продовжує залишатись за гратами незаконно, по відміненій кримінальній справі?

"Менти просто здуру "биконули", а тепер не знають, що робити. У людини залізне алібі - під час події злочину він грав в футбол в чемпіонаті в Одесі, його прізвище в протоколах матчів", - коментує правозахисниця Тетяна Монтян.

Офіційні захисники самого Ніколішина з Комітету захисту професійних прав адвокатів Ради адвокатів України впевнені - це починалось як примха міліція для статистики чи прочухана неоднозначному адвокату, а тепер - справа принципу: "Ми вже не раз бачили, як правоохоронна система перетворюється на каральну машину, де міліція, прокуратура і суд заодно і не важливо, що було насправді і що каже Закон. Зараз під контролем всі ці гілки. Залишилось налякати адвокатів", - каже представник Комітету Валентин Степьюк.

До речі, суддя Апеляційного суду Марія Приндюк, яка залишила адвоката за гратами до 27 червня цього року, 7 років тому фактично відпустила на волю головного підозрюваного вбивцю журналіста Георгія Гонгадзе Олексія Пукача. Пукача потім розшукували 5 років, зараз його справа знову в суді. А слідчий міліції Іванін, незаконні дії якого офіційно визнані, пішов на підвищення з Дарницького району до УБОЗу, де зараз і є справа адвоката Ніколішина.