Проект "Василь Єрмілов. Ретроспектива"

Софія Кущ
21 червня 2011р. 22:52

Проект "Василь Єрмілов. Ретроспектива"

На батьківщині мистця, в Україні, ім’я художника Василя Єрмилова залишається відомим переважно лише фахівцям. Нажаль, і цей масштабний проект в Арсеналі було ініційовано москвичами, які вже давно віддають шану творчості генія.

 Мистецький Арсенал уперше зібрав твори В. Єрмилова, що зберігаються в державних та приватних колекціях Києва, Харкова, Москви, Лондона. Це понад 200 творів живопису, графіки, візуальних об’єктів — від ескізу коробки цигарок «Ілліч» до масштабних дизайн-проектів. Роботи для виставки були надані: Національним художнім музеєм України, Музеєм книги і друкарства України, Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України, приватними зібраннями Києва, Харкова, Москви та Лондона.
В. Єрмилов народився у 1894 році у Харкові у робітничій сім’ї. Навчався в Харківській учбово-ремісничій майстерні декоративного живопису (1905—1909) у Л. Тракала, Харківській художній школі (1910—1911) у М. Федорова, приватній студії Є. Штейнберга та О. Грота. Жив та працював у Харкові, учасник виставок з 1909 р. («Товариство харківських художників» і ін.). Член «Асоціації революційного мистецтва України» (АРМУ) (1927—1932), харківської організації Спілки Художників України з 1939. Викладав у Харківському художньому технікумі (1921-22), Харківському художньому інституті. Помер В. Єрмилов у Харкові на початку 1968 року в своїй майстерні у цілковитій бідності.

В. Єрмилов руйнував стереотипи, створюючи нове експериментальне мистецтво — футуризм, конструктивізм, кубізм. У 1920-х він був одним із провідних художників-конструктивістів України поряд із Анатолем Петрицьким, Володимиром Татліним, Вадимом Меллером. Ці імена нині визнано в усьому світі. Однак тоді, на початку ХХ століття, їхнє мистецтво було відоме обмеженому колу, ще менше його розуміло.

Марина Лошак, куратор проекту: «Найголовніше досягнення цієї виставки – тут відривають для себе нового Єрмілова навіть ті, хто професійно займаються його мистецтвом. Адже, через певні історичні обставини, багато робіт художника одразу після його смерті опинилися за кордоном, в Америці, тож ця виставка має чим здивувати навіть знавців. Це, звичайно, не весь В. Єрмілов, однак цей проект дає цілісне уявлення про те, що він робив.

В. Єрмілов помер в холоді та голоді у себе в майстерні, на горищі, а зараз його роботи коштують сотні тисяч доларів. Парадокс, та таке часто буває у світі мистецтва».

Дмитро Горбачов, мистецтвознавець: «Відомий нам на сьогодні Єрмілов це: художник, графік, декоратор, дизайнер, педагог. Він багатофункціональний, бере трояндочку, простий орнамент, і розвиває її до неможливості, до фантастики... А може і спинитися на якомусь етапі, як йому захочеться. Так, у В. Єрмилова є, здавалося б, суперечливі роботи. Наприклад, «Монументи Соцреалізму» і «Оголена», де явно видно «наслідки» голоду 30-тих років. Та це, не брехня, не лукавство. Мистецтво аполітичне! Для В. Єрмілова важливо – передати суть, а «тема» -- це вже похідне. Багато у чому цей мистець був новатором. От, хоча б картини «Пляж. Ранок» та «Пляж. Вечір»... Ну, скажіть, чи не це зараз сучасні художники прагнуть видати за свій винахід? Поєднання фото з колажем, живописом. Передача настрою за допомогою напівтонів та колориту».

Наталія Заболотна, генеральний директор Мистецького Арсеналу: «Ми щасливі з того, що сьогодні Арсенал приймає Воістинну класика образотворчого мистецтва України. Ці три тижні усі бажаючі матимуть виняткову можливість насолодитися мистецтвом, яке попри свою хронологічну рамко вість сприймається над-актуальним». 

Виставка відкрита для відвідувачів з 22 червня до 7 липня 2011 року.