"Достатньо подивитися на вени"

Олександра Веснич
16 листопада 2010р. 2:43

"Достатньо подивитися на вени"

Перед будівлею МВС ходить хлопець у чорній масці, як у міліціонерів зі спецпідрозділу, і роздає всім охочим порожні шприци. Поруч його побратими-активісти з плакатом "Бандити і міліція – одна коаліція". Вся ця вулична вистава, влаштована сьогодні під час брифінгу головного міліціонера-поборника наркоманії, має на меті показати, як правоохоронці насправді ставляться до наркотиків: як до небезпечного явища чи як до джерела прибутку.

Йдеться про історію з міліціонерами з підрозділу по боротьбі з наркотиками з Ніжина Чернігівської області. Місцеві спортсмени-активісти встановили, що розповсюдження наркоманії відбувається не всупереч, а завдяки правоохоронцям.

Тоді вони взялися викорінювати зло самотужки: влаштовували купівлю наркотиків, виходили на виробників зілля і погрожували їм, щоб це ніколи більше не повторювалося. Ще й знімали зізнання на відео. У ЗМІ їх вже встигли охрестити "ніжинськими робінгудами".

В результаті – за заявами "зірок" відеороликів порушили кримінальну справу і заарештували спортсменів.

Декілька днів тому їх справу перекваліфікували з розбою на бандитизм.

"Безневинних людей кидають у в’язницю, ще й називають бандитами! Бандитизм – це таке серйозне звинувачення, що його за всю історію України декілька разів всього пред’являли" - ледь не плаче на акції під МВС дружина одного з затриманих активістів Сергія Ярмоленко Ольга.

Тим часом у правоохоронців у Києві на всю цю ситуацію інший погляд. Голова департаменту боротьби з наркоманією Генадій Лісоног, брифінг якого пікетували, впевнений: бандити, які вимагали у людей гроші, лише прикриваються доброю справою.

"Свідомо" вирішило розібратися у цій ситуації, поставивши питання очільнику ніжинських робінгудів Владиславу Поповичу. Відповіді від нього, написані у СІЗО, нам передали друзі затриманого.

- Пане Владиславе! Вас звинувачують у бандитизмі, розбої, привласненні коштів. Звідки громадськості знати, що ви й справді не бандит і не вигадали прикриття для своєї групи нібито боротьбою з наркомафією?

- Ті, хто живе в Ніжині і знають мене і моїх хлопців, знають, що це не так, тому що все відбувалося на їхніх очах. Почалося все з того, що мій молодший брат потрапив до поганої компанії і спробував наркотики. Його пригостили безкоштовно, йому потім було дуже погано і він сам мені зізнався. Я був просто в шоці, що ось так молоду людину можуть затягнути до цього. Я кажу: "Хто це тобі дав?" Він розповів і ми звернулися до міліції. Але ніяких дій там не вчинили.

Тоді ми з хлопцями з нашої спортивної секції, з друзями вирішили самостійно цим зайнятись. Це було восени минулого року. Спочатку просто подзвонили по тим телефонам, що в нас були, домовились про зустріч, щоб ніби купити наркотики. Ми поводилися з цими дилерами нормально, але погрожували, що буде дуже погано, якщо вони не припинять торгувати. Ми розпитували, у кого вони закупають свій товар. І записували наші розмови на відео.

 

Вони навіть не розуміли, хто ми: чи конкуренти, чи проводить операцію та ж сама міліція, але з тих, з ким не домовлено. Вони просто одразу лякалися натиску і затихали.

Нашу діяльність ми з самого початку не тримали в секреті. Була створена громадська організація - комітет за здоровий спосіб життя. Ми проводили спортивні змагання, лекції, у нас є подяки, грамоти від адміністрації за розвиток спорту в регіоні.

Наш комітет було включено до регіональної громадської ради при МВС. Ми намагалися офіційно викривати тих торговців. Наради проводилися для галочки раз на три місяці, тому ми прямо приходили в відділ по боротьбі з обігом наркотиків (ВБОН), писали колективне звернення, вказували прізвища, адреси, які виявили. Нам казали: не поспішайте, ми все про них знаємо, вони у нас "в розробці", їх затримають. Потім ми дізнаємось, що той торговець наркотиків, якого ми затримали з кубом "ширки", зник. Через деякий час він оселяється на іншому кінці міста і там продовжує торгувати. Подивіться статистику - у них тільки споживачі в затриманих, крупного торговця ви там жодного не знайдете.

Як же ми тоді могли співпрацювати з міліцією, якщо ми бандити?

- Яким чином вас затримали?

- Кримінальна справа проти мене і моїх хлопців порушена ще в грудні минулого року за заявою охоронця макового поля одного з господарств Олександра Симоненка, зізнання якого збереглося на відео. Він найбільший постачальник маку в Ніжині. До того ж родич колишнього заступника начальника Ніжинської міліції Маслюка, який зараз на пенсії. Симоненко написав у заяві, що ми у нього вимагали гроші і змушували його казати на камеру те, що ми кажемо. Подивіться відео - це нісенітниця. І чомусь він написав свою заяву не в ніжинську міліцію, а саме в Чернігівський ВБОН. Йому сказали, що і як робити.

Ми весь цей час знаходилися вдома, працювали, були у всіх на очах, але нас ніхто не затримував. Ми робили навіть листівки "Акція стоп-наркотик" і клеїли по всьому місту з нашими координатами. Ми обіцяли наркоманам, що заберемо наркотики в дилерів, в торговців і віддамо їм безкоштовно - і вони погоджувалися, дзвонили.

У той час в місті реально зменшилось розповсюдження наркотиків. Були хлопці, які вийшли з залежності тільки тому, що не було де дістати. Наркомани зі стажем, звичайно, діставали, але не торгували.

13 березня цього року ми влаштували збори в одній із шкіл Ніжина, де озвучили проблему. Все довелося робити у школі, тому що в адміністрації нам в останній момент відмовили з приміщенням. Ми прийняли звернення проти розповсюдження наркоманії.

Через місяць, 13 квітня нас затримала міліція - нас забрали з домівок. Потім почали розказувати, що вони півроку за нами слідкували, розробляли кримінальну справу. Якщо це так, то чому ж нас не затримали на гарячому? У нас не вилучали ні грошей, ні наркотиків. У чому ж тоді здобутки міліції за півроку по нібито розслідуванні кримінальної справи проти нас?

- Де вас зараз утримують і що робить слідство?

- Мене і ще одного товариша Рустама Уразгільдієва перевели два місяці тому в СІЗО в Новгород. Мене тримають одного в камері, де раніше утримувались п'ятеро хворих на туберкульоз. У мене постійно тримається підвищена температура. До цього мені погрожували, що - не підпишу зізнання - буду сидіти з туберкульозниками, а також, що затримають мого брата.

До того мій брат був на свободі, а потім його затримали і тепер вони втрьох знаходяться в СІЗО в Чернігові: Ярмоленко Сергій, Андрей Бондаренко і мій брат Анатолій Попович.

Тепер йому кажуть: кажи, що твій брат і банда брали гроші з торговців - будеш свідком по справі і ми тебе відпустимо. Але він не згоджується, хоча йому там дуже тяжко - він хворий на епілепсію.

Слідчий по нашій справі - Кравченко В.В. з Чернігова. Він проводив 16 червня очну ставку з нами і з таким громадянином Решетько. Коли ми його побачили, то одразу написали клопотання, що постраждалий на допит з'явився у стані наркотичного сп'яніння і що так його проводити не доцільно. Ми вимагали медичної експертизи Решетька. Офіційно нам відповіли, що він веде здоровий спосіб життя, а подібна експертиза ображає його людську честь та гідність. Але там і експертизи не треба було - достатньо подивитись на його вени. З тих пір більше ніяких слідчих дій з нами не проводять, просто тримають у СІЗО.

Останнє - це зміна статті звинувачення на бандитизм. Це таке звинувачення, що за 11 років в Україні було пред’явлено всього 40-ка людям. І ось тепер нам. Це ніби організоване групування, яке викрадало людей, вбивало, обертало мільйони. До нас це ніяк не може бути застосовано.

Я вже був у в’язниці і знаю ціну свободі. Я би не ризикував нею заради декількох тисяч гривень.

Ми тепер сподіваємось тільки на допомогу громадськості, що нас не зможуть засадити за хибними звинуваченнями, якщо у них не буде ні зізнань, ні фактів. Будь ласка, допоможіть нам!

P.S. За словами Владислава, з тих пір, як вони у СІЗО, торгівля наркотиками в Ніжині повернулася на минулі рейки з тими ж дійовими особами, що присутні на їх відеозізнаннях.

Основний відеоматеріал, за його словами, міліція знищила - було як мінімум 10 записів з розповідями про правоохоронців, які "кришують" наркобізнес, залишився тільки один - з розповіддю торговця на прізвисько Ракета. За його розповідями, а також інших торговців, міліціонери отримують 10 тисяч гривень з наркодилера, коли його знаходять і надалі по дві тисячі гривень двічі на місяць.