Мати паламарів: силовики сліпі до наших побоїв

Олександра Веснич
2 серпня 2011р. 21:43

Мати паламарів: силовики сліпі до наших побоїв

Ольга Миколаївна - мати з Запоріжжя - просить у Вас грошей на адвокатів. Рівно рік тому за наказом президента Віктора Януковича за тиждень був розслідуваний підрив храму, арештовані її сини. При цьому у кожного з підсудних на суді підтверджено свідками алібі. Нестиковки слідства очевидні, але суд продовжує засідання. Мотивом теракту слідство назвало особисту образу одного з хлопців. Він декілька років був паламарем у храмі. По результатам психіатричної експертизи його характеризують, як хитрого, пронирливого, злісного, при цьому офіційна версія каже, що при зустрічі з правоохоронцями хлопець одразу весело і між іншим сказав, що підірвав храм. Інші ніби-то заносили бомбу, бо дуже співчували йому. Те, що храм в самому центрі міста на спірній і комерційно цікавій землі, вже рік ігнорують. А Ольга Дьоміна витратила тисячі і тисячі гривень на суди: один судодень адвоката коштує 500 гривень.

Мати двох братів, яка сама побула в райвідділку і зазнала тиск міліції, розповіла «Свідомо», чого не хоче бачити слідство і суд.

На якій стадії зараз судовий процес проти Ваших дітей в Запоріжжі?

Суддя Мінасов 23 червня оголосив перерву в засіданні на три місяці до 19 вересня. Сказав, всім треба відпочити, всі йдуть у відпустку. Просто справа розпадається, немає ніяких доказів. Допросили багато свідків, у тому числі ключових. У всіх трьох підозрюваних підтверджене свідками алібі по різним епізодам справи, що не складається в ціле. 30-якесь засідання, а говорити ні про шо, про вибух, вибухотехніку немає мови. Обговорюють психологічні портрети, минуле…


Затриманий Антон з батюшкою

На чому базується слідство?

І Антон, і Сергій спочатку писали явки з повинною, що самотужки виготовили вибухівку. Взагалі, Сергій цих явок з повинною написав 2 за два перші дні затримання. Антон – 4, і всі різні, і всі вони в матеріалах справи. Потім на одному з відео з Сергієм – відтворення подій з вибухівкою – його адвокат бачив, як за кадром технік говорить: ми його ніколи не навчимо складати цю бомбу, краще сказати, що він купив. І тепер у матеріалах справи Сергій ніби-то купив вибухівку у невстановленої особи. Справу виділили в окреме провадження і особа вже рік невстановлена. Спочатку взагалі все хотіли повісити на одного Антона, але потім зрозуміли, що хоча йому 25, він як дитина. Він особливий хлопець, мислить на рівні дитини 12-15 років. Цим і скористались правоохоронці. Він добрий, лякливий, наївний, як сонечко. Дуже начитаний, знає Біблію напам’ять, історію добре, а от математику… Не знає, як калькулятор тримати в руках.

Ви стверджуєте, що на Вас та Ваших дітей чинили тиск?

Так, Антону погрожували. Кажуть: зараз сироватку правди будемо тобі колоти, пістолет до скроні приставляли, показували відео, як по-звірячому били брата Сергія, змушували голосно співати «Миллион алых роз» і їсти з помийного відра. Казали: брата вб’ємо, маму вб’ємо – я сиділа три дні в райвідділку. Він писав все, що казали. Написав на одного знайомого Васю – його привезли до райвідділку разом з усією гандбольною командою, але там було алібі. Потім виник брат. Мотив: ніби Антон образився, що на нього накричали в храмі. Насправді там був інцидент, що батюшка на нього розізлився, що він взяв у людей освячувати обручки. Йому було заборонено на півтора місяці заходити за вівтар. Але приходити, молитися – вільно. Антон ніби пожалівся брату та іншому паламарю, який так йому поспівчував, що заніс вибухівку в храм. Взагалі-то брати не були близькі зовсім. Сергій спортсмен-легкоатлет, бігає марафон, спринтер, стайєр, вигравав багато змагань, член збірної України, півтори вищі освіти. Релігією зовсім не цікавився.


Підозрюваний Сергій завоював золото на обласних змаганнях

Чи писали ви заяви про злочин на тих, кого звинувачуєте в катуванні?

Так, скарг про насилля над нами та про протиправні дії міліції написана отака кіпа. Ось прізвища цих катів. Моїх дітей били оперуповноважені міськвідділу Запорізької міліції Дмитро Куковинець та Євген Дудченко, начальник Ленінського райвідділу Запоріжжя Горшков. На суді вони почали заперечувати, що взагалі знають підозрюваних, поки їм не показали протоколи допитів з їх підписами. Сергія бив працівник міськвідділу Олександр Рябуха. Наді мною особисто знущався і говорив брудоту начальник Орджонікідзівського райвідділу Запоріжжя на прізвище Касай. Причетний заступник начальника міськвідділу Юрій Штиров, який дивився, поки Антону погрожували зробити укол, що перетворить його на овоч. Замміністра внутрішніх справ Леонід Зима особисто брав участь у слідстві і запропонував Сергію угоду, завдяки якій мене випустили з райвідділку. Показував, що треба підписати і яку сумку обрати на слідчих діях. Два місяці тому це перевіряла внутрішня безпека обласної міліції. Опитували, а потім прислали відповідь, що факти не підтвердились.


Сергій...


...та Антон за гратами.

Хто, на вашу думку, за цим всім стоїть?

На мою думку, до цієї справи має стосунок Владика Іосіф, який був головою єпархії Запорізької області, коли стався вибух. А коли почались суди, його перевели до Конотопу. СБУ мало б поцікавитись впливовими людьми в Запоріжжі, які були зацікавлені в руйнації храму. Храм в самому центрі Запоріжжя, в районі Малого ринку. Розміщений він був на землях міської ради на умовах оренди, приміщення також було орендоване і договір оренди завершився як раз перед вибухом, коли вирішувалась доля храму. Комусь це було дуже вигідно. До того ж, тоді тривала передвиборча кампанія. Але я не хочу називати прізвищ, бо тоді мені просто голови не зносити. А я хочу дожити хоча б до кінця судового розгляду. А моїх хлопчиків зробили цапами-відбувайлами. Але ми сидіти склавши руки не будемо. Будемо готуватись до Страсбурга.

Інформація для охочих жертвувати:

Реквизиты банковских счетов:
(гривны, доллары, Євро, рубли Российской Федерации)
Банк: АО “ СБЕРБАНК РОCСИИ ”
ЄДРПОУ 25959784, МФО 320627
Мультивалютный счет № 26206017080498
Кателевская Галина Афанасьевна, бабушка подсудных.

тел. 097-4022149 – Ольги Деминой, мамы подсудимых пономарей – Антона и Сергея.
E-mail: olya.nikolay@yandex.ru