Києву повернуто книгарню "Сяйво"

Максим Опанасенко
19 серпня 2011р. 13:35

Києву повернуто книгарню "Сяйво"

Одна з двох історичних книгарень, вцілілих в центрі Києва.

Її історія почалася з 1944 року на Володимирській, 44. У Києві, звільненому від німецької окупації, було відкрито невелику книгарню за сприяння Літфонду СРСР. У 1961 році, у зв'язку з розширенням, книгарня була переведена за новою адресою: Червоноармійська, 6. У стінах книгарні проводили літературні читання Остап Вишня, Максим Рильський, Павло Тичина.

У вересні 2009 року Шевченківська райрада під керівництвом Віктора Пилипишина продала "Сяйво" приватній фірмі «Абріль-студіо». "Свідомо" зробило розслідування для "Української правди" про цей продаж за ціною вдесятеро нижче ринкової, яке викликало великий резонанс. Десятки людей прийшли захищати книгарню 8 лютого 2010 року, коли група молодиків спробувала силоміць захопити магазин вперше. Другий раз спроба повторилася 19 лютого. Майже сотня чоловіків захопила приміщення, заваривши вікна і двері металевими щитами. 

Впродовж наступних 15 місяців "Свідомо" висвітлювало юридичну боротьбу колективу книгарні на чолі з Аллою Лазуткіною, Костянтином Клімашенко, Аллою Решетніковою. Разом з активістами мистецького об'єднання "Остання барикада", громадської організації "Збережи старий Київ", письменниками і поетами-двотисячниками, громадянською мережею "Опора" і небайдужими киянами ми створили неформальну мережу, яка провела десяток мітингів під стінами книгарні з вимогою її повернення місту. "Сяйво" перетворилося на синонім боротьби за збереження культури та історії Києва.

В січні 2011-го ми зробили нове розслідування - як "Абріль-студіо" перепродало приміщення одному з депутатів Київради від "Блоку Катеринчука" - Юрію Сулизі, який є людиною депутата від «Блока Черновецького» В’ячеслава Супруненка. Це показало, в чиїх інтересах була вкрадена книгарня.

Коли поставлена Віктором Януковичем в Києві команда Олександра Попова вигнала "молоду команду" мера Леоніда Черновецького, "Сяйво" увійшло до списку роздерибанених активів, які було обіцяно повернути місту.

17 травня 2011 року Господарський суд Києва визнав недійсним договір «купівлі-продажу» книгарні. У вересні 2011 року приміщення під наглядом міліції та судового виконавця відкрили болгаркою.  Всередині не залишилось нічого від старого вигляду книгарні - обідрані до цегли стіни, голий бетон під ногами і охоронець, який таємно жив в кімнаті, заставленій дорогим алкоголем. 


 


 

За гроші платників податків зробили ремонт. 9 листопада 2011 року книгарню урочисто відкрили знову. Приходьте за книжками.