Будинок Сікорського-американцям не байдуже, а нам?

Софія Кущ
21 серпня 2011р. 23:20

Будинок Сікорського-американцям не байдуже, а нам?

Наступною точкою на карті для нашої фотовиставки став Ярославів Вал 15 б. Добре відомий киянам як дім авіаконструктора Ігора Сікорського. Попри те, що про цей будинок неодноразово писали та знімали сюжети - двір та садиба у жалюгідно-жахливому стані. Місцеві кажуть - будинок викупили, забили вікна першого поверху, а потім - і на сам будинок "забили"...

будинок Сікорських
будинок Сікорських

Будинок був споруджений у 1904 році на замовлення знаного на той час в Києві  психіатра, професора медицини університету Святого Володимира, члена правління Товариства швидкої медичної допомоги, мецената та суспільного діяча - Івана Сікорського. Частина дому була одразу надана сім’єю Сікорських для розміщення тут Лікарсько-педагогічного інституту для розумово-відсталих дітей.

Історик Києва Михайло Кальницький розповідає, що саме тут на подвір’ї в літньому будиночку молодший син професора тоді ще студент КПІ, а в майбутньому - всесвітньо відомий авіаконструктор Ігор Сікорський, сконструював свій літальний апарат. І саме в цьому садку в 1910 році Сікорський створив  перший у світі гелікоптер. У неповні 23 роки, Сікорський - вже головний конструктор повітроплавного відділення російсько-балтійського заводу. У 1913-му році він створив аеробус «Ілля Муромець» - прообраз майбутніх пасажирських і транспортних літаків і бомбардувальників.

процес зйомки на Ярославому Валу 15б, фотограф - Сергій Ус, модель - Світлана Шинкаренко

процес зйомки на Ярославому Валу 15б, фотограф - Сергій Ус, модель - Світлана Шинкаренко

Після революції конструктор емігрував до Сполучених Штатів, де організував свою авіабудівну компанію. В Америці Ігор Іванович розробив цілу серію повітряних апаратів. Величезний успіх йому приніс літак-амфібія. Вертольоти Сікорського першими здійснили переліт через Атлантичний і Тихий океани.

Ігор Сікорський, фото: http://pohlyad.com
Ігор Сікорський, фото: http://pohlyad.com

За своє життя Ігор Сікорський отримав понад 80 різних почесних нагород, призів та дипломів, у тому числі й у 1967 році Почесну медаль Джона Фріца за науковотехнічні досягнення в галузі фундаментальних й прикладних наук.  Він – другий геній після Орвілла Райта, який на терені авіабудування, удостоєний такої честі. У Штатах - Ігор Сікорський - геній та легенда, без перебільшень. А на Батьківщині - не спромоглися навіть на меморіальний музей у будинку, де виріс авіаконструктор.


"Тіме" на обкладинці - українець Ігор Сікорський

За відомих історичних обставин лише через багато десятиліть, аж у 1989 році, ім’я Сікорських повернулося на Україну і на фасаді колишнього родинного будинку (точніше того, що від нього залишилося) з’явилася бронзова меморіальна дошка. Величним планам створення тут музею  авіації досі не судилося втілитися в життя, хоча корпорація «Сикорски Эйркрафт» і члени родини авіаконструктора намагалися взяти участь в цьому проекті… Натомість вціліла частина колись великої садиби доповнена в останні роки рядами приватних гаражів та сміттєзвалищем. Садиба Сікорських поступово перетворюється на руїну.