"Будинок зі зміями" руйнується просто на очах

Софія Кущ
22 серпня 2011р. 15:46

"Будинок зі зміями" руйнується просто на очах

На середину вересня "Свідомо" запланувало відкриття фотовиставки. Місце експозиції - на цей раз не під'їзд, а головна вулиця столиці. Разом з молодим фотографом Сергієм Усом ми обрали на мапі міста найбільш болючі "точки" - будівлі та будиночки що руйнуються просто на очах. На них владі - байдуже. Наступна наша зупинка - Велика Житомирська 32.

Велика Житомирська 32- пам'ятка руйнується на очах, дивитися боляче
Велика Житомирська 32- пам'ятка руйнується на очах, дивитися боляче

Велика Житомирська 32 - ми ще можемо побачити знаменитих двох змій серед каштанового листя і гілок – пречудову скульптуру на фасаді. Саме через цю ліпнину кияни назвали споруду «будинком зі зміями». Поспішайте милуватися пам’яткою ще "того" Києва, якого вже немає – боюся, що цю зиму будинок не переживе… Чудовий зразок європейського модерну в січні цього року втратив розкішну огорожу перед спорудою. Падає на голови перехожих скульптурне оздоблення на фасаді… Будинок має табличку: «Пам’ятка архітектури. Прибутковий будинок 1910-1911 років. Охоронний № 316. Охороняється державою. Пошкодження карається законом». Блюзнірськими видаються дві останні фрази – видно, що ж це за держава, як вона охороняє спадщину історії та культури і як в ній працюють закони… Довгий час в будинку були підрозділи МВС, та й зараз, як кажуть, він знаходиться на балансі міліцейського відомства. Отож охоронці закону, як видно, охороняють інші споруди.

У процесі зйомки
У процесі зйомки

Ідея цієї нашої зйомки така: дівчина після званої вечері виходить на балкон, подихати свіжим повітрям, але виявляється в далекому 2011 році, коли тут повна розруха: від ліпнини ні сліду, будинок валиться, балкон обшарпаний. У паніці вона намагається повернутися назад, але двері замкнені, тому повернуться назад в зал вона вже не може і, таким чином, залишається замкненою на цьому маленькому балконі, перебуваючи між двома світами - красивим та радісним, і теперішнім - темним та страшним... Потім, не в силах повернутися назад, вона намагається втекти, але будинок її не пускає. Ось така от душа в цього будинку, замкнена на маленькому балконі.


Модель - київська акторка Анастасія Тритенко

Київознавець Михайло Кальницький, говорить, що раніше цей будинок був одним з найзахоплюючих прикладів київського модерну, його можна було сміливо показувати і німцям, і австрійцям. Це був приватний будинок і ліпнини тут було разів зо два більше, ніж зараз. Зараз це пам'ятка архітектури - будинок не мають права знести, щоправда, і дій щодо його відновлення теж на найближчий час не заплановано.


 

Під час зйомки люди, що проходили повз, зупинялися, дивилися на нас, але нічого не питали. Підходили до таблички, що висить біля під'їзду, і вчитувалися в інормацію про дім. Тож, увагу хоч частинки киян ми точно привернули.