Відстояти старовинний будинок у історичному центрі

Софія Кущ
10 жовтня 2011р. 19:26

Відстояти старовинний будинок у історичному центрі

Старовинний будинок за адресою Грушевського 4б готується до зносу. У 2005 році Київрада продала цю територію Михайлу Табачнику, брату нинішнього міністра освіти. За планом, тут має бути черговий висотний офісний центр «European Plaza» висотою 160 метрів. Ще у 2007 році на Грушевського 4б, зламавши віхідні двері, оселилася група некиївських студентів, що входили до братства Дмитра Корчинського. Один з них, Дмитро Рєзніченко, прожив тут близько шести місяців - всю теплу пору року. Він згадує про цей період, як про найбільш романтичний період свого життя. Жили тут і волоцюги, і старі люди, і просто ті, що блукавши у нетрях  міста прагнули відчути всю його автентичність. Про цей дім ходили легенди. Та і сам він був окремою легендою зі своєю історією.

будинок на Грушевського 4б, який планують знести
будинок на Грушевського 4б, який планують знести

Цьому будинку 128 років. Його побудував архітектор Вадим Катеринич у 1883 році на замовлення Бонадурерів - відомої київської родини швейцарського походження. Зараз цей будинок - один з небагатьох позосталих прикладів довоєнної архітектури. Минулого літа, аби запобігти знесенню будинку, за цією адресою було зареєстровано громадську організацію Мистецька платформа, що протягом літа влаштовувала щотижневі культурні акції – літературні читання, концерти, виставки та кіноперегляди, до яких долучалися українські митці. Тепер, за партнерської підтримки Гете Інституту в Україні, шляхом діалогу з населенням околиць, архітекторами, митцями, кураторами Києва та інших команда Мистецької Платформи працює над тим, щоб відреставрувати осередок і претворити його на некомерційний культурно-екологічний центр.

Зараз будинок ХІХ століття на Грушевського 4 б хоч і в поганому, та все ж не в аварійному стані. Тож, кияни не розуміють, чому його взагалі треба зносити? До речі, нещодавно комісією з культурної спадщини Києва, будинок на Грушевського 4б внесений до реєстру нововиявленних пам'яток культури. Щоправда, зараз будинок повінстю від'єднанний від тепломереж, тому зиму він може просто не пережити. Активісти громадських організацій "Мистецька Платформа" та "Збережи старий Київ" твердо вирішили - повернути цю будівлю місту та організувати тут простір для мистецьких проектів. На початку жовтня тут вже відбувся мистецький фестиваль, який підтримали Фонд Генріха Бьоля в Україні, «Остання барикада» і «Кияни об’єднуємося». Вони підготовали власні пропозиції для мерії – повернути будинок до комунальної власності міста. І передати митцям – для проведення постійних культурних фестів на цьому місці. Як стверджують активісти "Мистецької Платформи", це тепер - площа для вільної реалізації саме некомерційних творчих проектів. Можливість повноформатного сполучення мистецьких та громадських ініціатив. 


 Активісти "Мистецької Платформи" впевнені: чим більше киян підтримують їхню ініціативу, тим ймовірніше, що будівля повернеться у власність міста.

Та проблема в тому, що далеко не всі за те, щоб тут існував культурний центр. Частину приміщення захопили невідомі, що називають себе теж активістами іншої громадської організації. Вони чергують тут, час від часу ведуть себе досить агресивно, крім того - відрізали електрику "Мистецькій Платформі", що значно ускладнює експонування тут мистецьких творів. 

Попри це, мистецьке життя тут вирує. Сьогодні тут відкрилася виставка творів молодої художниці Марії Гнилоскуренко. Графічна замальовки присвячені будинку на Грушевського 4б і носить назву "Сни останнього з могікан". Куратор проекту Анастасія Живкова пояснює: "Останнього - бо таких будинків все менше і менше. Вони вимирають, дуже швидко та, кинувши на нас, киян, болісний та докірливий погляд. Замість них виростають численні бізнес-центри. Все йде до того, що скоро ми не впізнаватимемо центр міста, та й Київ і цілому." 

робота з виставки Марії Гнилоскуренко
робота з виставки Марії Гнилоскуренко

Незатягані ракурси пропонують зупинитися та подивитися на будинок зовсім по-новому. Графічна просторова медитація Марії Гнилоскуренко визнає цінність будинка як такого та окремо - кожного його елементу, кожної цеглини. І це, безперечно, є більшою цінністю, аніж його комерційна вартість. Тендітні пастельні екстер'єри і фантазійні етюди переносять нас у казковий, старовинний світ старого Києва.

будинок на Грушевського 4б надихнув Марію на більше ніж 30 картин
будинок на Грушевського 4б надихнув Марію на більше ніж 30 картин