Більшість учнів не читають книгу з історії взагалі

Максим Опанасенко
29 листопада 2010р. 12:56

Більшість учнів 7-11 класів не користуються підручником з історії взагалі.

Це показало дослідження Європейської дослідницької організації на замовлення фонду «Відродження».

Інтерес до предмету, як і основну інформацію, згідно опитування, учням дає вчитель.

На другому місці – Інтернет. Підручником учні користуються лише тоді, коли цього вимагає викладач. 27% школярів користуються книгою постійно. Решта – ніколи або ж рідко.

Більшість вчителів – такої ж думки. Хоча вони й вважають, що за 19 років книги з історії України і всесвітньої історії стали кращими, та суперечливі політичні питання викладачі воліють розповідати учням самі, надиктовуючи конспект. Виявилось, що вчителям байдуже щодо спільного російсько-українського підручника з історії. Вони воліють, щоб підручники писалися спільно істориками-теоретиками і практиками – тими, хто реально займається дослідженнями постійно.

Учні і батьки вважають що в нинішньому підручнику забагато дат, замало цікавих легенд і історій, він перевантажений сухим, складно описаним матеріалом. Ще одна проблема – постійна зміна змісту підручників – події, детально розписані цього року, наступного року або ж сильно обрізаються, або ж зникають взагалі.

Цікаво, що у половини учнів історія асоціюється з кровопролиттям, 42% учнів хотіли б жити у 9 столітті, а 51% з історичної точки зору хотіли б жити у Британії чи Росії.

Нагадаємо, влітку за наказом міністра освіти Дмитра Табачника вийшов друком новий підручник з історії України для 5-класників. Порівняно з попередником, в ньому прибрали розділ про Помаранчеву революцію, скоротили інформацію про Українську повстанську армію та Українських січових стрільців і замінили «штучний Голодомор» на Голодомор. Табачник пояснив це зменшенням заполітизованості у книзі.

Місяць тому міністри освіти Росії та України домовилися про створення спільного посібника для викладачів історії. Дмитро Табачник вважає це європейським підходом до вивчення предмету і обіцяє подібні договори з міністерствами всіх європейських країн.