Поруч з фундаментом Десятинної влаштували смітник

Міла Артюх
11 січня 2012р. 18:03

Поруч з фундаментом Десятинної влаштували смітник

На території давньої пам’ятки Десятинної церкви пусто та тихо. Про те, що нещодавно тут активно засипали фундамент святині піском, нагадує лише самотній екскаватор. Замість охорони, що ще в грудні пильно стежила за спокоєм будівельників від на полеглих зівак, лише замки на воротах та табличка «СТІЙ! ВХІД ЗАБОРОНЕНО»

Нагадаємо, наприкінці грудня громадські активісти забили тривогу, що над фундаментом Десятинної церкви почали будівництво храму Української православної церкви Московського патріархату.

.
 

Як пояснили тоді археологи, жодного будівництва ще не починали. Всі роботи були проведені задля збереження цілісності фундаменту, який могла пошкодити несприятлива зимова погода. Від природи пам’ятку збережено, але ось від людського варварського ставлення до святині... На ділянці, де століття тому майоріла Десятинна церква, влаштували огидний та дикунський смітник.


Пляшки з під горілки та пива, папір від печива, цвяхи та піна для будівництва - ось, що можна знайти зараз тут за високим зеленим парканом. Також у перемішку зі сміттям, велика кількість каміння, що, ймовірно, вже не планують повертати на місце, до решток пам’ятки. Але варварство та брутальність робочих на цьому не завершується. По периметру паркану ззовні проведених робіт залишені гори плит, каміння та табличок, які вже, за логічними здогадами, не виконують свого цільового призначення.
Кубічний постамент з надписом «Частина валу і рову града Кия, кінець V початок VI століття»- стоїть похилившись посеред дороги від історичного прадавнього дуба до Музею історії, дивуючи довірливих туристів своїм незрозумілим розміщенням.

Дві дійсно гарні яскраві різнокольорові цегляні плити розміром приблизно 3 метри на 1 метр брудні та пошкоджені також залишили під парканом. Звичайно, це неймовірно схоже на експонат PinchukArtCentre, але кам’яні рештки залишені «простим робочим людом» ці химерні думки розвіюють.


Але ж головне, що паркан освячений! І хрест випалений вогнем над замками та два десятки наклейок по всьому периметру паркану з святим знаком, що свідчать про «святість» дерев’яної загорожі. Тут і псалом 90, роздрукований та прикріплений до огорожі, своїм текстом закликає пам’ятати про чистоту духовну.Чомусь закрадаються думки, що загороджуватись необхідно саме від дикунства тих, хто виконує місію спасіння пам’ятки.

Я звернулась з офіційним запитом до Київської міської державної адміністрації, Управління по охороні культурної спадщини в м. Києві та у Головне управління контролю за благоустроєм міста Києва з проханням прибрати сміття з території святині. "Хочу нагадати, що з приходом часу проведення Євро-2012, до Києва завітає велика кількість туристів. Андріївський узвіз, Пейзажна алея, стародавня 400-річна липа, Історичний музей – це місця, які є неймовірно популярними для туристичних екскурсій, і те, що всі гості міста побачать «смітник» з недбало розкиданих табличок, плитки та каміння біля релігійного святого місця, представить українців бездуховними  варварами."

Цинічне ставлення до історичних архітектурних решток дійсно лякає. Чекатимемо весни, коли археологи знову повернуться до розкопок та дослідження фундаменту. Хоча те,  що це буде самі цією весною, теж не факт. На питання «Свідомо» щодо відновлення досліджень Гліб Івакін заступник директора інституту археології НАН України непевно, але коротко відповів «Не обов’ язково».