Як Азаров студентам зміни в освіті обіцяв

Максим Опанасенко
24 січня 2012р. 18:10

Як Азаров студентам зміни в освіті обіцяв

«Я буду сидіти тут і нікуди не піду. Там мої речі. Я запрошений. Я маю виступати! Пустіть!».

Студентський активіст Михайло Каменєв, якого запросили на зустріч і який вже встиг залишити всередині свої речі, вмощується на підлозі біля прохідної клубу Кабінету Міністрів на Інститутській, 7.


 

Саме сюди на запросив прем’єр-міністр Микола Азаров ректорів, лідерів студентських парламентів і студентів-активістів, котрі виступають проти міністерського законопроекту «Про вищу освіту».

Приводом став студентський «штурм» приміщення парламентських комітетів 10 січня, коли законопроект мала розглядати Погоджувальна рада і профільний освітній комітет.

Попри це, студентських активістів було не так багато. За тиждень до зустрічі було обіцяно пропустити 15 молодих людей, за два дні – восьмеро, врешті пропустили тільки трьох - Михайла Лебедя з Фундації регіональних ініціатив, Катю Чепуру, яку довго не хотіли пропускати і зробили це тільки після особистого прохання Азарова і Богдана Білецького з Прямої Дії. Михайло Каменєв так і залишився сидіти біля входу до кінця зустрічі. Його відмовилися впускати після того, як Михайло вийшов із залу на вулицю і через кілька хвилин повернувся назадю Пояснень активіст так і не дочекався.

Каменєв устиг зайти, залишити речі і вийти. Назад його вже не пустили. В цей час біля приміщення
Каменєв устиг зайти, залишити речі і вийти. Назад його вже не пустили. В цей час біля приміщення "Відсіч" вимагала від Азарова пропустити Катю Чепуру, яку не внесли в жоден список, попри обіцянки

«Я знаю, что данный вопрос волнует многих. Собственно для этого я и собрал вас всех сдесь… Специально не были приглашены представители Министерства образования, для того чтобы ни студенты, ни ректора не чувствовали давления с их стороны» - стартує прем’єр.


Коли слово почало переходити від ректорів до студентів, зустріч стала схожа на гру в пінг-понг: на кожне «за» законопроект відразу знаходилося одне «проти».

«Законопроект прогресивний в тій частині, де йдеться про впровадження ступенів бакалавра, магістра і доктора філософії. Щоправда, останній буде готуватися так, як готуються зараз кандидати, тому різниці ніякої не буде. Цей момент треба доопрацювати…» - закидає президент Могилянки Сергій Квіт.

«Студентам будуть підняті стипендії – це подобається усім… І хоча потрібні певні доопрацювання в моментах, де студентів мають відраховувати за плагіат і в моментах, де йдеться про незмінність вартості навчання для студентів-контрактників, документ найпрогресивніший серед представлених і його потрібно голосувати» - з різницею в кілька хвилин заявляють найбільші лобісти законопроекту «Про вищу освіту» від студентських організацій Анастасія Сабова з Всеукраїнської студентської ради, Анатолій Ігнатович з Національного студентського союзу і Андрій Черних зі «Студентського захисту».

Лобістці законопроекту Міносвіти Насті Сабовій випало сидіти серед ректорського корпусу
Лобістці законопроекту Міносвіти Насті Сабовій випало сидіти серед ректорського корпусу

Голова парламентського комітету з освіти Максим Луцький, котрий і займався організацією зустрічі, різко блідне і опускає голову - слово доходить до студентської активістки від громадянського руху «Відсіч» Каті Чепури.


«Ми вимагаємо, щоб абітурієнти складали тестування в школі і приносили середній бал атестату, а не складали вступні іспити, як це записано в законопроекті. Ми не хочемо, щоб студенти контрактники платили більше за помахом руки ректора, тому ми вимагаємо прибрати із документу тезу про незмінність плати за навчання «протягом дії договору», тому що договір можна переписати в будь-який зручний момент. У студентів не буде змогу платити кожен рік більше…» - ледь не кричить Катя.

Ректори сміються і невдоволено хитають головами. «Як це – незмінна платня за навчання? Та за 4 роки поки ті будуть вчитися треба і зарплати піднімати, і за комунальні послуги більше платити… Ціну на контракт треба змінювати за потребою…» - лунає з ректорського корпусу.

«…Тоді потрібно вписати якийсь розрахунок, через який і буде підвищуватися ціна на навчання, відсоток. Щоб студенти знали точно – на що йдуть. Ректори не мають піднімати ціну на суму, взяту з голови» - різко відбивається Чепура.

Азаров припиняє перемовини з Луцьким і уважно дивиться на дівчину: «Скажіть, чи співставна Ваша думка і думка поважного ректора, який працює десятки років?».

«Мова не йде про мою думку. Це думка більшості студентів» - знову відбивається Катя. До неї підходять кабмінівські прес-секретарі – просять дати їм пропозиції мітингувальників в письмовому вигляді. Катя передає їм цілий стос правок, які вдовольнять студентів.

«Тоді в мене наступна пропозиція… Законопроект можна відкликати… Хто за це рішення?», - запитує Азаров. Руки піднімають четверо присутніх студентських активістів. Ректори обурено кричать «Нізащо!», - «Тоді законопроект треба допрацьовувати. Це можна зробити до голосування в першому читанні» - продовжує прем’єр.

Врешті вердикт – Микола Азаров наказує створити робочу групу на чолі з ректором КПІ Михайлом Згуровським. «Туди мають увійти студенти, які протестують. І їхні правки будуть розглянені. Тільки тоді ми будемо голосувати законопроект. Але туди мають увійти і ті, хто за. Бо завжди є хтось за, хтось проти» - резюмує чиновник.

Протягом кількох днів Згуровський повинен сформувати робочу групу. Протягом трьох тижнів вона працюватиме. Чи справді туди увійдуть студентські активісти – поки невідомо. «Свідомо» буде слідкувати і повідомляти про все, що відбуватиметься із законопроектом «Про вищу освіту».