Яку землю Київрада не хоче повертати киянам

Олександра Веснич
2 грудня 2010р. 14:42

Яку землю Київрада не хоче повертати киянам

Ранкове засідання Київради не відправить за валеріаною начальницю юридичного відділу управління земельних ресурсів Ніну Гуйт. Законність виділення їй землі вартістю мільйони гривень розглядатися не буде. Як і інші 23 протести столичної прокуратури.

«Свідомо» вирішило розповісти про найцікавіші операції, які депутати Київради не хочуть скасовувати (дивись карту).

Дорога до храму

«Скажіть, а по одному з питань там по Нижньоюрківській, 16 фігурує така Ніна Гуйт – це Ви?»

«Так, це я».

«Ви отримали безкоштовно 10 соток. А ви користуєтесь землею? Чи вона продана фірмі «Горизонт»?».

«Ні, не користуюсь, але я продала не цій фірмі, вони там нижче по вулиці... Зателефонуйте мені за 5 хвилин. Або краще я сама вас наберу, а то в мене люди».

Більше начальниця юрвідділу управління земельних ресурсівне не виходить на зв'язок.

Нижньоюрківська 14-16 – це дуже мальовниче місце. На пагорбі височіє Свято-макаріївський храм, а навпроти нього поки що пусто і стоїть лісочок.  Ділянка належить до археологічної зони і зони зелених насаджень.

В 2002 році ділянку безкоштовно отримала згадана вище Ніна Гуйт. Поруч з нею «оселилася» на своїх 10 сотках громадянка Світлана Маглюй (Нижньоюрківська, 14).

Минуло 7 років. Ніна Іванівна і Світлана Миколаївна не побудували будинки, для яких вони просили землю. Натомість з’являється рішення Київради від 27 листопада 2009 року, яким змінюється цільове використання землі. За адресою Нижньоюрківська 14-16 фірмі «Горизонт ю ей» дозволяється будувати  офісний центр з паркінгом.

Київська прокуратура у липні цього року назвала рішення про зміну цільового призначення землі «Горизонту» незаконним і внесла протест на нього до Київради. Три тижні тому Київрада вирішила відкласти розгляд цих протестів. Сьогодні - знову не розглядає.

«На сесії 2 грудня їх не будуть розглядати хоча б тому, що вони в мене на руках – і оригінали протестів, і рішень. Вони ще на розгляді», - розповіла «Свідомо» Ніна Гуйт два дні тому.

Конча-Заспа і Буряки

До списку протестів прокуратури потрапила земля фірми «Оста-плюс».

Ця фірма у 2002-2004 роках виграла тендер і купила у Міністерства оборони нерухоме майно військового містечка №247 в Конча-Заспі.

Потім у травні 2004 отримала в оренду на 10 років 24,26 га землі під містечком «для експлуатації та обслуговування будівель». При цьому влада закрила очі на те, що не було ні проекту землеустрою, ні містобудівного обґрунтування виділення ділянки.

У 2009 році «Оста-плюс» почала збувати наділи громадянам під будівництво житла. Фірма давала згоду на передачу землі і міськрада затверджувала 10 соток громадянину ніби не за рахунок міської власності, а за рахунок «Оста-плюс». Хоча ніхто дозволи будуватися у цій зеленій зоні не давав.

У лютому 2010 року за одну сесію було роздано 188 ділянок по 10 соток. Одразу придумували назви вулиць: Козинська, Лісниківська, Підгірецька, Дубова.

Землю отримав, наприклад, суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Ігор Вікторович Криворучко. Разом з Криворучками Артуром Ігоревичем, Тамілою Григорівною та Ілоною Станіславівною на вулиці Лісниківській 39-45.

По 10 соток на вулиці Дубовій поруч отримали Волощуки Володимир Вікторович, Костянтин Володимирович і Катерина Степанівна (Володимир Вікторович Волощук – директор юридичного департаменту, заступник голови правління «Брокбізнесбанку». Він же ж підписував акт прийому-передачі майнового комплексу військового містечка як юрист.

До "Брокбізнесбанку" ведуть й інші сліди «Ости-плюс»?

Згідно неофіційної копії Держреєстру підприємств, серед засновників фірми Олександр Миколайович Сорочинський, керівник – Андрій Володимирович Бичков-Андрієвський. Останній також значиться головою правління іншої фірми – «Торговий дім «Брокбізнес», а Сорочинський входить до ревізійної комісії того ж «Брокбізнесу» - сателіту «Брокбізнесбанку».

Господарі «Брокбізнесбанку» - брати-БЮТівці Сергій і Олександр Буряки. Сергій Буряк до березня 2010 року був головою податкової.

Жуків острів

Жуків острів активно освоює фірма "Рекреаційно-оздоровчий центр "Зелений порт". У 2002 році вона отримала в оренду дві земельні ділянки загальною площею 4,54 га. На них тепер побудовано величезний приватний спортивно-ресторанний комплекс з причалом. У 2003 році ця ж фірма оформила 11,30 га по вулиці Лютневій, 58-а на Жуковому острові.

Саме над другим рішенням прокуратура рекомендує депутатам Київради подумати ще.

Володіє «Зеленим портом» нашоукраїнець Павло Рябікін. Офіційно по документах проходить теща Рябікіна Катерина Старовойт, вона ж в.о. директора "Зеленого порту".

Майже Хрещатик

Серед протестів прокуратури  - продаж землі на перехресті вулиць Богдана Хмельницького і Пирогова. Тут дозволили будувати житловий будинок з вбудованими офісними приміщеннями, магазинчиками та підземним паркінгом.

8 лютого 2007 року 11 соток землі під це продали  товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім Міжнародної спілки українських підприємців" - за 2,91 мільйона гривень. 

«Це будівництво не лише позбавляє мешканців прибудинкової території, але й загрожує руйнуванням пам'яткам архітектури", - зауважують активісти "Збережи старий Київ". "Поруч знаходиться будівля колишнього Анатомічного театру (тепер - Національний музей медицини України). Будівельні роботи вже призвели до появи тріщин у навколишніх будинках, а запланований підземний паркінг може призвести до розмивання їх фундаментів грунтовими водами».

Протест прокуратури про це депутати сьогодні теж не розглянуть.

Забудувати дитячий майданчик

16 соток на вулиці Панаса Мирного, 11 у 2004 році віддали товариству з обмеженою відповідальністю "Деніон" в оренду на 10 років. Фірма має намір побудувати тут житловий будинок з комерційними приміщеннями. 

Мешканці прилеглих будинків ще чотири роки тому звертали увагу, що багатоповерхівка виросте на єдиному дитячому майданчику. 

Тепер до їх думки долучилась і прокуратура.

«Деніон» має спільних засновників з виробником газованої води «Росинка». У нинішній міськраді інтереси фірми представляє директор ТОВ “Арістей Компані”, дистриб’ютера "Росинки" БЮТівець Олег Петькун.

Приватний Дніпро

Прокуратура також опротестовує надання в довгострокову аренду фірмі «Прімател» у 2003 році 3,13 га під будівництво «водноспортивного комплексу». Тепер, коли комплекс вже побудовано, забили на сполох екологічні організації. Прилегла територія огороджена бетонним парканом, закриваючи вихід до ріки.

«Прімател» - так і називається яхт-клуб - нагородили як перший в Україні заправний комплекс на воді.

Серед засновників «Пріматела» - син народного депутата від «Нашої України» Федора Шпига Андрій. Федір Шпиг відомий як співзасновник банків «Аваль» та «Престиж», проданих закордон. Ще один бізнес його сина – кінотеатр «IMAX» в Україні.

Це не єдиний водний актив сім’ї Шпигів.

У цих же протестах прокуратури - надання у 2003 році на Дніпровській набережній, 14 ділянки площею 4,76 га підприємству з вигадливою назвою "Інформаційне агентство "Вільна Україна". Землю дали на 25 років (зокрема 1,17 га водної акваторії) для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-оздоровчого центру з стоянкою для човнів.

«Вільну Україну» заснував Андрій Шпиг, його батько Федір Іванович та брат Олександр Федорович.

Кияни проводили акцію «Захист дніпровських заток Берковщина та Княжий затон»: «Олігархічне угруповування на чолі з Федором Шпигом розпочало проект по забудові ділянок на березі дніпровських заток Берковщина і Княжий затон. Обурює сам факт побудови в 20 метрах від берегів Дніпра крім магазинів і ресторанів потворної електростанції та 8-ми поверхового паркінгу».

І це ще не все. Єдиний клаптик вільної землі на узбережжі затоки Берковщина, що тягнеться вздовж Дніпровської набережної, було орендовано ТОВ «Компанія Рів'єра» все того ж пана Шпига, огорожено парканом і перетворено на стоянку для дорогих моторних яхт.

Арсенальна для регіонала

У лютому 2004 року 0,33 га по вулиці Арсенальній, 15 відійшли в аренду під будівництво житлового будинку фірмі ТОВ "УДіК". Як зазначає прокуратура, щодо такого варіанту забудови центру не проводились громадські слухання, не була зроблена екологічна експертиза, проект взагалі не погоджено з управлінням архітектури.

Серед засновників цієї фірми народний депутат України від Партії регіонів Павло Климець.

Доля протестів прокуратури проти таких будівництв - лакмусовий папірець щодо готовності нового керівника міста Олександра Попова навести в місті лад. Зараз в Київраді є ситуативна більшість яка разом з Олесем Довгим готова слухатися команд регіоналів. Чому така команда не лунує?