Чи справді курси Devclub "грабують" клієнтів

Максим Опанасенко
26 квітня 2012р. 11:31

Чи справді курси Devclub "грабують" клієнтів

До нас звернувся киянин В’ячеслав зі скаргою на курси програмістів Developer Club. Хлопець каже – угода, яку складаєш з ними перед початком навчання, передбачає великі штрафи – якщо захочеш кинути навчання, то маєш сплатити директору половину від вартості. За два дні ми отримали таку ж скаргу від Івана з передмістя.

Продовжуючи перевірки скарг на популярні товари і послуги, ми зайнялися Devclub’ом.

В чому проблема

Developer Club обіцяє навчити основам програмування на мовах Java, C++, Python за кілька місяців навіть «чайників». Компанія існує з 2008 року. Широко рекламувалася у метро. Ви, мабуть, бачили там постери з намальованим крислатим деревом і написом «Есть моцк? Приходи к нам и научись рубить капусту».

Киянина В’ячеслава в Devclub не заманила не реклама, а система знижок – за одразу два обрані курси, за його ж словами, він заплатив не двічі по 3 000 гривень, а один раз 4 500 гривень. 1 500 гривень йому скинули.

Одразу варто зауважити – цін на навчання на офіційному сайті курсів нам знайти не вдалося. Адміністратори пропонують заповнити он-лайн форму, куди треба ввести ім’я, прізвище, контактні дані. І обіцяють – протягом двох днів зв’яжуться, запросять на співбесіду. Там визначать рівень знання комп’ютера і підберуть оптимальне навчання і вже тоді розкажуть про ціну.

Через кілька місяців хлопець вирішив покинути навчання – не влаштовували умови. Адміністрація поставила В’ячеслава – він винен конторі ще 250 гривень. Гроші, які він сплатив, але не довчився – теж пішли на рахунок курсів.


 

В таку ж ситуацію потрапив і Іван з передмістя. Щоправда, відучитися він встиг тільки один урок. Тут також варто зауважити – пробного безкоштовного заняття, на якому Ви можете подивитися – як і хто Вас вчитиме тут немає. На перший урок Ви потрапите тільки оплативши весь курс навчання.

На заняття Іван прийшов разом з дружиною, котра теж захотіла попрацювати з програмами. Зрозумівши, що «з нуля» вони тут нічому не навчаться, Іван попросив адміністратора повернути 9 заплачених ним тисяч гривень. Протягом п’яти місяців після цього чоловіку обіцяли передзвонити.

Врешті, зателефонували і запропонували забрати половину суми. Друга половина – «штраф».

Чи справді треба бути пильним

У обох відвідувачів курсів Devclub ми попросили копію контракту і платіжні документи. 

Важливе зауваження – договір підписується не з фірмою. Devclub не має офіційної реєстрації. В якості виконавця послуг значиться фізична особа-підприємець Осташко Костянтин. Одноосібно він представляє всю фірму і надаватиме послуги.


В контракті дійсно жодного слова про те, що Замовника може не влаштовувати якість викладання і він захоче розірвати договір. Зате є цілий окремий розділ про фінансові права Виконавця.


Адміністрація курсів може оштрафувати клієнта на ПОЛОВИНУ прописаної в документі вартості навчання за а) невиконання домашнього завдання б) пропуск заняття в) бажання розірвати угоду.

Щоб бути певними, що отримані нами документи справді пропонують в Devclub, ми заповнили електронну форму на сайті курсів (жодного номеру телефону, за яким можна зв’язатися з ними самим на сайті немає). За п’ять днів зателефонувала дівчина-менеджер і запросила на співбесіду. Ні про умови, ні про ціни говорити вона телефоном не захотіла: «Про все розповість наш спеціаліст на співбесіді». Щодо повернення грошей, менеджер заявила – гроші повертають, але все залежить від ситуації, за якої договір буде розірваний. Якщо вдасться довести, що послуги були надано неякісно, є шанс повернути всю суму або ж заново провчити курс. Якщо ні – штраф.

Прокоментувати вигідно складений для директорів курсів контракт ми попросили двох київських юристів.

За їхніми словами, така поведінка компанії – для залякування клієнтів і убезпечення себе від «відмовників».  Пункти про такі штрафи не описані в жодному з актів Цивільного кодексу. Але протизаконними вони не є – підписується він обома сторонами, тож клієнт винен сам. Щоправда, нараховувати штрафи «зверху» вже заплаченої клієнтом суми в разі розірвання угоди, як це було в ситуації з В’ячеславом, адміністрації курсів права таки не має. А отже платити їх не потрібно.

Як юристи радять себе поводити перед тим, як підписувати якість документи? Звісно, уважно перечитувати кожен пункт. Згідно 6 статті Цивільного кодексу, невдоволеність якимось із пунктів угоди можна вирішити до її підписання. На це мають погодитись обидві сторони. Простіше кажучи, йдучи на навчання в Devclub, вимагайте викреслення 7-го пункту – про штрафи – з угоди взагалі. Зрозуміло, що одиничний випадок ніякої користі не принесе. Але якщо всі майбутні клієнти цих курсів будуть діяти так, то є великий шанс, що умови довогору таки змінять.

Увага! «Свідомо» не ставить за мету дискредитувати чи пропагувати послуги жодної компанії. Наша мета – допомогти людям захистити свої права споживачів. Якщо будь-яка компанія виправить порушення, про які ми пишемо, ми з радістю додамо інформацію про це до статті.

Теги: Київ