"Маргінальний" український дім

Віталій Манько
9 липня 2012р. 19:44

"Маргінальний" український дім

Ви, безпартійний науковець, писменник, поет, правозахисник, або успішний бізнесмен? Між іншим, яка в тому різниця, бо ви - маргінал, нікчемна людина, якщо не виконали резолюцію партійних ватажків, а бути "не в струї" означає приниження вашої гідности.

6 липня опозиція пішла від українського дому. Сьогодні їхні лідери не розуміють, яка мета нинішнього пікету біля Укрдому.

На їхню думку, пікет у 100 чоловік на фоні майже 5-мільйонного Києва дискредитує саму ідею боротьби і це - прямий шлях у маргінали...


Я ставив запитання вчора мітингувальникам, як вони ставляться до таких думок. Отримав відповідь: "Ми тут знаходимося, аби захистити свою гідність громадян України і гідність політиків, якщо ті не здатні на це."


На мій власний погляд, місія пікету просвітницька, консолюдуюча і протестна. Поки що так. Мета у всіх єдина – правова держава. Суспільні проблеми зрозумілі – свавілля, корупція, втрата незалежности, здача національних інтересів політиками. Каталізатор протесту – закон про мови. Отже, не єдина проблема – мова - вивела народ під укрдім.


Багато цікавих людей приходить. Громадські діячі, музиканти, науковці. Співають, діляться досвідом, консультують у юридичних питаннях. Працює вуличний університет. Відбувається самоорганізація. Наукову еліту, яка тут знаходиться, аж ніяк не можна назвати маргіналами, навіть якщо так вирішило партійне керівництво об’єднаної опозиції. 


Щодо дискредитації ідеї боротьби і маргіналів, тут можна подискутувати. Кому, наприклад, прийшла у голову ідея привезти проплачених бабусь і студентів, під знаменами об'єднаної опозиції 6 липня?...

На що розраховували партійні менеджери, створюючи таку картинку?


Невже протест неможливий без рок-концерту, нехай і улюбленої моєї групи С.К.А.Й.?


Тепер уявіть, як 80-річні бабці стрибали і підспівували "
йуууухууууу! Ми здатні на більше!"
І лідер опозиції розпочинає шоу шапочно-поблажливим "Привіт, Україно!"

Отже, про перемогу оголошено. Можна розходитись по домівках... А хто залишився - той маргінал!


Можна намалювати у власній уяві, що значна кількість майданарбайтерів від опозиції, яких ми бачили 6 липня, створили ілюзію народної підтримки... Припустимо, ця брехня спрацювала і глядачі повірили у легенду про потужність демократичного табору. Скільки протримається милька бульбашка ілюзії?.. Чим виправдана ця опозиційна брехня і чи є вона святою? 

То може саме недальновидна політика опозиції, закритість, ангажованість, позерство - саме це призводить до маргіналізації народного протеста? Опозиція вважає себе істиною в останній інстанції. Як сказав лідер, так мусить завертітися історія. Хотілося і мені б таких реалій. По-щучьему вєлєнію Януковіч іді на***. І він іде. Піднімись народе - і опаньки - народні маси вийшли... 

Але виявилося, що є колективна думка політиків і суспільна думка народу. Ці думки живуть незалежно одна від одної. Тому, на мій погляд, одним з головних завдань опозиції, є на мій погляд - прислухатися до народу, відкритися до дискусії.

Чому, наприклад, у Швейцарії президент конфедерації доступний для журналіста або громадського діяча, а у нас звичайний опозиціонер недосяжний для громадського активіста, який має ідеї, пропозиції? Як часто, наприклад, бувають Турчинов або Яценюк у наметовому містечку, чому вони оточені свитою, а з ним зустрітися така проблема? Може тому, що хтось поділив громадян на еліту і маргінес?..

На місці лідерів опозиції я би не робив таких однозначних висновків . Переконаний, тему потрібно постійно досліджувати, робити поправки до своїх поглядів. Суспільство змінюється, міняється інформаційний стан взагалі. Міряти вчорашніми мірками громадське волевиявлення непродуктивно. Якщо опозиція нездатна зібрати безкоштовно мітинг, це напевно симптоматика професійної непридатности керівників районних і міських організацій, які не проводили належної мобілізаційної роботи, не комунікували з людьми. Тоді вони мають поступитися своїми місцями тим, хто вміє ефективно організувати роботу. 

То, якщо замислитися глибше, хто є маргіналами? Неуки при партійних штабах чи ті 150 ентузіастів 
зі світлими очима та бажанням змінити державу, що ночують на сходинках під українським домом? 

Теги: