Зверніть увагу як росте "монастир" на Десятинці

Наталка Метельницька
30 серпня 2012р. 11:59

Зверніть увагу як росте "монастир" на Десятинці

-    Проходьте далі, от бачите, який ми ремонт встигли за два тижні зробити ? От на покрівлі – мідь, вона почорніє з часом, гарно виглядатиме. Все стилізоване під Х століття.


 
Фото з офіційного сайту Десятинного монастиря. Так він виглядав у 2006 році


 

Так він виглядає зараз

На Десятинці шумно: іскри, робітники, гуркіт … «Ви ж тільки не вірте тому, що кажуть, нібито церква розширювалась, це неправда», - розповідає отець Антоній, який називає себе служителем Десятинного монастиря православної церкви Московського патріархату,  та поспішає прикрити двері, з яких ледь не вивалюються мішки та будівельні матеріали.

"Десятинний монастир" - це споруда між Історичним музеєм та руїнами Десятинної церкви. Вона постійно розширирюється, як незаконно поставлені в парках кіоски з пивом, кожен з яких мріє стати готельним комплексом. Почалось все в 2006 році з того, що cвященики попросили на Великодні свята розкласти тут брезентовий намет, розповідає співробітник Інституту археології НАН України Віталій Козюба. Вночі на те місце привезли дерев’яний зруб. Один з коріфєїв київської археології Гліб Івакін прозвав його "колибою". Проти споруди не раз проводилися мітинги, протести, мало до сутичок не доходило. "Монастир" стоїть на заповідній території, де будівництво категорично заборонено. За кілька метрів від нього ще рік тому тривали археологічні розкопки.  "Крім того, там ще й якісь технічні вагончики. Хтозна, а може вони там вже якийсь підвал викопали ? Хто це контролює , - Віталій Козюба знизує плечима і додає, - Ми ж не проти релігії чи церкви, та все має бути по закону".

Два тижні тому дерев`яний зруб стали обкладати цеглою та ладити металічний купол. "Свідомо" і пішло дізнаватися.

-    Державних коштів сюди ніяких не вкладено, все за гроші прихожан. От ікони з мармуру (все ручна робота), кована брама з позолотою, грати на вікнах – і це все за два тижні!, - пояснює отець Антоній. От спереду трішки добудували, ззаду ще одну кімнатину доліпили, купол новий ставимо.
-    Так Ви ж говорили, що церква не розширювалась, - перепитую.
-    Та ні – ні, не розширювалась, то давно вже …  роки з два тому.
      Отець Антоній поспішає перевести тему, розповідає, як несправедливо до монастиря     ставляться ЗМІ і депутат «товариш Бригинець». Саме голова культурної комісії Київради забив на сполох про розширення "монастиря".

 

Незрозумілого походження вагончики: у монастирі кажуть, що це для археологів. Археологи повідомляють, що вже рік, як робіт не ведуть
Незрозумілого походження вагончики: у монастирі кажуть, що це для археологів. Археологи повідомляють, що вже рік, як робіт не ведуть.

У священиків на Десятинку плани глобальні. «А ми тут плануємо цілий комплекс створити. Будемо співпрацювати з Національним музеєм та візьмемо під свою охорону липу Петра Могили: ось вона, недалечко…  Ми зібрали 25 тисяч гривень, які прихожани пожертвували на церкву, і от ведемо роботи». За словами Антонія Коваля, священика, тут регулярно проводяться богослужіння, монастир вміщує приблизно 80 чоловік. За ним доглядають 8 монахів. Нам вже навіть паспорт БТІ видали, - додає священик, - тепер у нас офіційна адреса – Вулиця Володимирська, 2р».

« Під час наших розкопок підходили і священики з православної церкви Київського патріархату, також просили тут церкву будувати.  Не секрет, що на території Десятинки планується величезне будівництво, - розповідає Віталій Козюба.  Якщо таки захочуть відновити Десятинну церкву в її колишніх розмірах, то це буде будівля розміром приблизно 42х30 метрів, в такому разі може і Національний музей постраждати, а раптом він там заважатиме ?

17 травня 2011 року був проведений конкурс проектних робіт: вирішували, що далі робити із Десятинкою. Планували побудувати церкву із підземним музеєм. Тільки от цілі у них будуть різні, - продовжує Віталій Констянтинович. Музей відкриватиме велич і красу колишньої Десятинної церкви, а от сама церква … Зрозуміло, що тут зачіпаються і економічні інтереси. А як по-іншому ? Для такої величезної церкви інфраструктуру потрібно створити відповідну: появляться господарські будівлі, крамнички з церковною літературою. Одним словом, церковники виконали свою мінімальну місію – зачепитись.

КМДА ж у свою чергу видала припис і зобов'язала церковників "розбетонувати" релігійну споруду.


 

Що можна зробити?

Оскільки територія, на якій побудований монастир належить Національному історичному музею, який підпорядковується Міністерству культури, саме воно повинно контролювати будівництво тут.  Ми направили туди офіційний лист-звернення із проханням втрутитись у ситуацію.

Якщо Вас теж це турбує, ось текст. Ставте свій підпис та відправляйте Мінкульту теж на поштову адресу 01601, м. Київ, вул. Франка, 19, або ж на електронну: public_info@mincult.gov.ua

                                                                 Звернення

                                                                                                             Міністру культури України

                                                                                                                     Кулиняку М.А.

                                                  Шановний Михайле Андрійовичу !

 

Незалежне бюро журналістських розслідувань «Свідомо» засвідчує Вам свою повагу.

Ми вкрай стурбовані ситуацією, що склалася навколо розбудови релігійної споруди поблизу фундаменту Десятинної церкви, оскільки дана територія вважається пам’яткою національного значення.

Відповідно, ми просимо Вас:

 - перевірити у забудовника всі необхідні дозвільні документи;

 - їхні копії просимо надати нам.

Враховуючи суспільну важливість справи, ми просимо Вас не зволікати з перевіркою. Про її результати просимо повідомити нас за вказаними нижче координатами.

Заздалегідь вдячні за співпрацю і розуміння!

Теги: Десятинна церква , Київ , Міністерство культури