Відчуйте нормандський вітер з полотен Клода Моне

Софія Кущ
2 вересня 2012р. 16:48

Відчуйте нормандський вітер з полотен Клода Моне

Етрета. Колись це було не примітне рибальське село. Але маловідомим йому не судилося бути. Прямо у мальовничих скелях алебастрових берегів Нормандії (Cote d'Albatre) до моря спускалися вулички, утворювали химерні арки і навіть скульптури. У 19 столітті цю красу двічі на рік стабільно відвідувало двоє: Клод Моне та Гі де Мопассан.

57 полотен різних стилів

Національний художній музей протягом двох місяців (до 28 жовтня) буде показувати твори французьких художників XIX століття. З колекції під загальною назвою "Нормандія в живописі". Ці 57 картин відібрали спеціально для показу в Україні. Морські узбережжя, сільські пейзажі, місто - з-під пензлів великих Клода Моне, Огюста Ренуара, Гюстава Курбе, Ежена Будена, Теодора Жеріко, Жака Війона та Каміля Коро. Усі вони вперше виставляються в Києві.

Та особлива вага колекції - "інакшість" різних художніх напрямів XIX століття: реалізму, романтизму, імпресіонізму та постімпресіонізму. Тут ніби проілюсторована історія розвитку мистецтва - зміни, які, врешті, привели до появи модернізму ХХ століття. 

Скеля, що схожа на слона

Клод Моне часто приїжджав сюди за натхненням. Скелям Етрети він присвятив десятки своїх полотен. Мопассан часто зустрічав Моне на березі: "Я йшов за Моне, коли той блукав у пошуках вражень. У ті хвилини він здавався не художником, а справжнім мисливцем. У нього завжди було з собою по 5-6 полотен, які із задоволенням носили за ним місцеві діти... Він по черзі брав то одне, то інше полотно в залежності світла та часу доби. По черзі дописував кожне з них. Іноді він просто терпляче стояв і чекав погоди..."

Клод Моне
Клод Моне "Етрета. Захід сонця", 1883

Гі де Мопассан у романі «Життя» так описував це місце: «Горизонт неба опускався і зливався з океаном. Біля берега велика тінь падала від підніжжя стрімкої скелястої кручі, а схили його були залиті сонцем. Позаду бурі вітрила відпливали від білого феканского молу, а попереду скеля дивної форми, закруглена і продірявлена ​​наскрізь, нагадувала величезного слона, який занурив хобот у море... Прекрасна Етрета". 

У ХІХ столітті художники часто шукали притулку в Нормандії, тікаючи від тріумфільного маршу промисловості у великих містах. Іноді вони оселялися в Нормандії, щоб відчути близькість природи і попрактикувати малювання на пленері. Клод Моне прожив тут з невеликими перервами 4 роки. 


Про колекцію "Нормандія у живописі"

Її заснували в 1992 за ініціативи Регіональної ради Нижній Нормандії. Задля того, щоб "підвищувати інтерес до регіону, його географії та культури". Дуже швидко до неї увійшли 120 полотен іменитих світових майстрів. Зараз з них півроку одна половина залишається на батьківщині (в колишньому жіночому монастирі Abbaye aux Dames), у Франції, а друга подорожує по світу з виставками. Ціле літо ця виставка "прожила" в Національному Музеї і Шептицького у Львові. За цей час її побачили понад 50 тисяч. Від Києва організатори чекають ще більшого. 

Пристань
Каміль Коро "Пристань"

Теги: Київ , виставки , Нормандія в живописі