Інститут нацпам'яті віддали Азарову

Максим Опанасенко
10 грудня 2010р. 13:00

Президент ліквідував Інститут національної пам'яті, створений екс-президентом Віктором Ющенком у 2006 році для дослідження і створення правдивої історії України. Він, як державний орган, мав розсекречувати архіви і формувати концепції підручників з історії для школярів і студентів.

Про це йдеться в указі "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", підписаному 9 грудня.

Інститут ліквідовано як державний орган. Тим самим указом президент створив новий Інститут національної пам'яті вже як науково-дослідну установу при Кабінеті Міністрів.

Що це означає? "Свідомо" запитало про це у екс-очільника Інституту, який і зробив основні кроки по його створенню, науковця і історика Ігоря Юхновського.

"Взагалі ситуація в країні нагадує басню про єврея і равина, коли єврей не знає що йому робити, равин радить купити козу. Потім єврей жадіється що ще гірше стало і равин радить продати козу. Єврею легшає. Такою тактикою керується і нинішня влада" - сказав Юхновський.

Нововведення з Інститутом пана Ігоря дивують і дратують: "Для чого віддавати його Кабміну? Хто там є з науковців? Я не розумію - як вже ви хочете якихось змін, то чому не передати Інститут Академії наук, де він теж, нехай і буде під контролем влади, але ж там працюють науковці, історики... З нинішнім керівництвом Інституту - нічого не вийде. Він нормально не працюватиме" - сказав "Свідомо" Юхновський.

«Створення наукової інституції з аналогічною до Інституту нацпам’яті назвою — це знущання над функціями державної політики пам’яті, адже він засадничо не зможе чинити жодного впливу на процеси і проводити державну політику. Якщо ж говорити про новостворену науково-дослідну установу, то вона дублюватиме роботу інститутів Національної академії наук і в такому форматі є зайвою», — повідомив "Свідомо" історик Володимир В’ятрович - екс-очільник архіву Служби безпеки України, який першим почав розкривати секретні документи про Голодомор і Українську Повстанську Армію. Історик вважає ці дії - загибеллю Інституту.

Проблеми з Інститутом почалися влітку. Тоді Уряд звільнив Юхновського з посади голови, яку він обіймав чотири роки, і на його місце призначив Валерія Солдатенка. Останній раніше працював старшим науковим співробітником Інституту історії партії при ЦК Компартії України, потім очолював кафедру історичного досвіду КПРС Київської вищої партійної школи, далі - завідувач відділу історико-політичних досліджень Інституту політичних досліджень ЦК Компартії України.

Ряд істориків висловилися проти цього, вважаючи, що комуніст не може очолювати установу національної пам'яті. Реакцій від влади тоді не послідувало. 

Після нового призначення зупинилися ті проекти, які розроблялися до цього. Так, зупинилася розробка концепції правдивого і єдиного для всіх класів школи підручника з історії. Над ним працював цілий ряд відомих українських науковців і перші напрацьовки показали у лютому. Підручник мав містити розгорнуті дані, засновані на документах, про всі три Голодомори в Україні, про повстанців і відносини з країнами-сусідами. Планувалося подавати в книзі і копії документів на підтвердження написаного.

Від "Свідомо": Разючі зміни у підході до історії українського народу почалися одразу зі зміною влади в країні у лютому-березні. Так, міністр освіти Дмитро Табачник неодноразово наголошував на необхідності створення нової концепції історичної освіти. Результат цих слів вилився у підручник з історії для 5-класників, де замість "штучний Голодомор" написали "Голодомор", обрізали інформацію про Українську повстанську армію і Українських січових стрільців і прибрали згадки про Помаранчеву революцію. Ще - у спільний російсько-український посібник для викладачів історії, де спірні моменти спільної історії двох країн подаються науковцями з Росії і у підручник з історії для студентів - "Очерки истории Украины" російською мовою.

Восени влада почала притискати і окремих істориків, що продовжували займатися розсекреченням архівів про Голодомор і УПА. Так, у вересні шестеро працівників Служби безпеки України затримали на київському вокзалі Руслана Забілого - історика, який спеціалізується на дослідженні Української повстанської армії. Його звинуватили у намірі розкрити державну таємницю і 14 годин тримали у відділку. Руслан, що очолює музей "Тюрма на Лонцького" відкритий СБУ у Львові минулого року, каже що їхав до Києва у справах музея. Зокрема, хотів обговорити з СБУ його статус - при відкритті була ідея передати музей Інституту національної памяті.