Ще буде на місці Десятинної церкви?

Наталія Курило
11 грудня 2010р. 16:51

Ще буде на місці Десятинної церкви?

оновлено 16 серпня 2011

Збудована Володимиром після хрещення ним 988 року Київської Русі - як символ нової віри та головна церква самого князя. Занепала після монгольської навали.

Літопис називає церкву останнім притулком киян від шабель вояків Батия у грудні 1240 року:

"І поставив Батий пороки під город коло воріт Лядських,— бо тут підступили були дебрі,— і пороки безперестану били день і ніч. Вибили вони стіни, і вийшли городяни на розбиті стіни, і було тут видіти, як ламалися списи і розколювалися щити, [а] стріли затьмарили світ переможеним, і Дмитро поранений був. Вийшли татари на стіни і сиділи [там] того дня й ночі, а городяни зробили ще друге укріплення навколо [церкви] святої Богородиці [Десятинної].

А назавтра прийшли [татари] на них, і була битва межи ними велика. Люди тим часом вибігли і на церкву, і на склепіння церковне з пожитками своїми, [і] од тягаря повалилися з ними стіни церковні, і так укріплення було взяте [татарськими] воями. Дмитра ж вивели [до Батия], пораненого, але вони не вбили його через мужність його".

Що хоче зробити Українська православна церква (Московського патріархату)?

Як повідомив журналу "Тиждень" головний архітектор Києва Сергій Целовальник, ця церква виступила з ініціативою відбудувати храм. Втім, як сам Целовальник визнає у відповіді, первісний вигляд Десятинки невідомий.

Саме тому археологи, які досліджують місце, виступають проти, як вони говорять, "новобудови".

Що пропонують археологи?

У березні 2011 року дослідник церкви Віталій Козюба описав три варіанти музею над церквою.

Перший археолог назвав «мінімалістичним». Йдеться про те, щоб позначити лінію фундаменту церкви червоним камінням та демонструвати під склом частини фундаменту, які найкраще збереглися. "Цей варіант має важливі переваги — для його реалізації не потрібно великих коштів, і все можна встигнути зробити навіть до Євро 2012. Крім того, фундаменти в землі будуть зберігатись краще, ніж закріплені реставраторами, але на повітрі. Реалізація цієї концепції не перешкоджає в майбутньому музеєфікації за варіантами 2, 3", - зауважив археолог.

Другий - «проміжний» -варіант - створення підземного музею. Знайдені залишки церкви розкриваються і накриваються скляним дахом. В музеї відвідувачі можуть побачити як споруджувалися фундаменти, піч житла VІІІ століття; тайник під церквою, залишки церкви ХІХ століття.

Третій варіант археолог назвав "європейським". Йдеться про створення наземного музею у вигляді піраміди чи двосхильної споруди. Площа музею має бути більшою за площу храму. Це дозволить відвідувачам одразу бачити рештки Десятинки в центрі музею та прямо з вулиці - експонати, які можна розставити навколо фундаменту. Якщо проект буде реалізовано, то музей Десятинної церкви стане культурно-туристичним брендом України, вважає дослідник.

Що відбувається зараз?

Спочатку Леонід Кучма, а потім Віктор Ющенко вирішували збудувати церкву наново. Рішення не було реалізовано. Після розпорядження Ющенка, з 2005 року Десятинку обстежують археологи. При цьому гроші на це з 2008 року їм не дають. Тому захисний захисний павільйон, який було зведено над розчищеними фундаментами церкви 2005 року, у лютому 2010-го завалився від снігу.

У червні 2010 року уряд Миколи Азарова видав постанову про термінове фінансування розкопок - так, щоб вони завершилися 30 вересня цього року. Але гроші не були виділені.

У лютому 2011 року київська мерія оголосила конкурс на концепцію музеєфікації Десятинки. При цьому серед вимог до майбутнього об`єкту: "відправлення релігійних потреб громадян". 19 травня журі бліц-конкурсу обрало двох переможців скандального конкурсу. Один з них передбачає збереження та музеєфікацію автентичних залишків та їх слідів церкви Богородиці і спорудження невеличкої каплиці поруч. Інший, який лобіює православна церква Московського патраірхату, – зведення великого собору, який «накриє» залишки Десятинної. Журі рекомендує поєднати ці дві протилежні ідеї в одну.

Вночі 25 травня біля фундаменту встановили будівельні вагончики. Влада заявляє, що ці вагончики - для проведення археологічних робіт. Натомість Гліб Івакін, керівник археологічної експедиції, що досліджує руїни Десятинної церкви, заявив "Свідомо", що цього сезону археологи ще не починали жодних робіт. Робіт наразі не помічено.

Що знайшли під час останніх розкопок 2005-2010 років?

Будинок VІІІ століття, який був на цьому місці ще до рішення княза Володимира збудувати церкву. Понад 20 язичницьких поховань під церквою та навколо неї. Найстаріша фреска. Самі археологи вважають вкрай важливим уточнення плану Десятинки. Вони вважають, що він змінювався вже під час будівництва. Археологи пояснюють це проблемами іноземних майстрів, яких запросили будувати. Головна церква новохрещеної країни (більша за нинішній Володимирський собор) виявилася завеликою для візантійських майстрів. У самій Візантії такі великі церкви вже не споруджували, тому зодчі вчилися на власних помилках.

"Свідомо" вразала знахідка братської могили часу атаки воїнів Батия. 12-13 тіл переважно жінок та дітей, згідно висновків археологів, пролежали кілька місяців просто неба перш ніж їх укрила земля.

Фото з сайту Спілки археологів України
Фото з сайту Спілки археологів України