Як «Відсіч» проти Мельника під його ВНЗ агітувала

Максим Опанасенко
25 жовтня 2012р. 16:26

Як «Відсіч» проти Мельника під його ВНЗ агітувала

«Да пошел ты на х*й, понял!».

Одягнений у довге чорне пальто чоловік середніх років виходить з приміщення університету. Кинувши оком на листівку анти-агітації проти регіонала і ректора Податкового університету Петра Мельника, котру йому запропонував взяти активіст громадянського руху «Відсіч», чоловік різко змінює траєкторію, стрибає в чорну іномарку і мчить.

Після агітації проти нардепа від Партії регіонів і проректора Національного авіаційного університету Максима Луцького прямо під стінами його вишу у середу, «Відсіч» пішла на наступний сміливий крок – приїхала в Ірпінь, під податковий навчальний заклад аби сказати студентам – не бійтеся і не голосуйте за Мельника. Кілька тижнів тому журналісти «Української правди» розкопали – Мельник змушує студентів прописатися в Ірпені перед виборами аби голосували прямо тут. В Інтернеті ще досі є відео подібної ситуації, але восьмирічної давнини. На ньому «податківець» розповідає студентам «за кого їм треба проголосувати на президентських виборах».


 


 

В передмісті активістів чекали.

«Вчора ми подали заявку в міськраду. Але нам відмовили у її реєстрації» - каже «відсічанин» Ілля. Активісти прийшли до міськради знову вже вранці. Керуючий справами показав їм рішення міської ради – мирне зібрання можливе лише у п:яти визначених місцях і лише після повідомлення за п:"ть днів до проведення. У Конституції про таке – ні слова, головне – завчасно попередити виконавчий орган про проведення. На руки активістам канцелярія видала письмову відмову у проведенні акції, але дописала – була повідомлена.

«Йдемо встановлювати. Ми їх повідомили» - керує Катя Чепура.

Намет встановили прямо навпроти університету – через дорогу. Саме там, за планом території, що висить поруч, закінчується територія навчального закладу. Двоє активістів беруться розписувати намет «анти-мельниківськими» написами, решта йде роздавати листівки «Чому не можна голосувати за Петра Мельника».

Чекати на реакцію вишу доводиться недовго. За десять хвилин до намету підходять троє чоловіків. Документи показує лише один – капітан податкової міліції Володимир Шведов. Решта називаються його колегами і похмуро забороняють знімати їх на відео.

«Так, давайте, сворачивайте это все. Тут територия университета, запрещено проводить акции» - каже один з колег Шведова.

Чепура вступає в дебати – Конституція, мирне зібрання, ось повідомлення, маємо право.

«Свиньи, бл*» - видихаючи сигаретний дим, собі під ніс буркоче другий «колега». І вже гучно: «Я сейчас кадастровый план принесу. Увидите – это территория учебного заведения». За наступні чотири години план ніхто не приніс.


 

Студенти, що йдуть на пари, беруть листівки, шоковано оглядають намет. Дехто береться з ним фотографуватися. Дехто обіцяє – за Мельника не голосуватиме.

«Да, приезжайте. Да, нарушение правопорядка. Ага» - зв'язується з міліцією перший «колега». Чекати на правоохоронців доводиться недовго – за 10 хвилин двоє у формі і один у цивільному і з камерою в руках. Останній називається старшим і просить показати дозвіл на проведення акції. «Ось заявка. Тільки в руки її не дам. Так читайте» - дістає складений вчетверо папірець Чепура. «А ви знаєте про рішення міськради?» - питає «старший». «А Ви про Конституцію чули?» - іронізує Катя.

Чули. І знайшли її в кейсі у одного з міліціонерів. Читаємо всі разом. Про рішення міськрад і визначені місця – ні слова. Лише про права на мирні збори і попередження органу влади «заздалегідь». «Старший» чіпляється за фразу «може бути заборонений законом» і знову заводить про рішення ради. «А який зв'язок між рішенням і законом? Яким законом нам заборонено стояти ось тут?» - вступає Надя Прудяк. Міліціонери знизують плечима. Дістають бланки для протоколу, хтось дзвонить в міське управління благоустрою.

Останніх чекати також довелося недовго. Двоє міцних чоловіків, не вітаючись, просять забратися геть. «Я вже напам'ять знаю всі норми про мирні зібрання...» - каже Катя. Знання прав і законів вчергове відправляє чиновників в нокдаун – «благоустріївці» мовчки відходять.

За мить повертаються і просять показати дозвіл на проведення акції. Папірець знову у руках Чепури. «А що вище – Конституція чи рішення міськради?» - заступається за активістів перехожий з камерою в руках. «Благоустріївці» знову капітулюють.

До намету підїзжає кілька іномарок. З однієї виходять двоє молодиків у шкірянках. З іншої – Олег Рибачук з командою руху «Чесно». В руках вони тримають листівки з результатами свого дослідження по чесності кандидатів по Київській області.

Молодики називаються представниками іншого кандидата по Ірпеню. Мовчки курять, знімають намет на відео, постійно говорять по телефону.


«А ми тут взагалі випадково. Зараз же ми розповсюджуємо результати нашого дослідження по округах. Виріщили сьогодні тут. Бац – а тут і ви. Однодумці» - посміхається Рибачук.

Спантеличені комунальники і міліціонери відступають на кілька метрів. За мить біля намету зявляються троє – двоє чоловіків і жінка – з бейджами канадських спостерігачів за українськими виборами. Чепура береться розповідати про події дня. Жінка перекладає на англійську, чоловіки все записують.


«Старший» міліціонер дописує протокол про адміністративне правопорушення на Катю Чепуру. Пояснити за що – не може. Але копію вручає.

Ніби по команді і комунальники, і правоохоронці сідають по машинах і їдуть геть. Рибачук тисне руки і теж їде.

Вже зовсім вибита з реальності охорона університету мовчки курить поруч. «Без рішення суду ми їх не викинемо...» - каже хтось з них.

Листівки розходяться повільно – студентів майже немає, хоча пари вже мали б закінчитися. «Там просто на входе стоят и смотрят – кто взял вашу листовку. Студенты от греха подальше идут через другой выход» - пояснює молодик, прочитавши анти-агітку.

З боку автобусної зупинки лунають крики. Мчимо туди. Активіст Сергій, що роздає тут листівки, тримає в одній руці зімяті папірці. Іншою показує на джип, що мчить в іншу сторону. «Вийшли, хотіли вирвати листівки. Не вдалося. Я втримав. А он...Он той хлопець, що хотів вирвати».

Молодик, на котрого вказав Сергій, говорить по мобільному. Побачивши нас, починає кричати «Б'ють!!! Рятуйте, не бийте мене, аааааа!». За «цирком» спостерігає кілька десятків студентів. Молодик тікає. За кілька хвилин з боку, куди він побіг, біжить активістка Ярина. Жаліється – підійшли троє, вирвали листівки, посміялися і пішли.

«Вы о нашем решении знаете? Чего тогда тут стоите?» - знову іномарка і знову молодик. Називає себе працівником міськради. Нічого не слухаючи, ховається в машині і тікає.

З-за університету виходить група чоловіків у бронижилетах і у формі з написом «Податкова міліція».

«Наплічники всі на плечі. Камери включіть. І бережіть їх. Всі станьте на раму намету – зметуть інакше» - побачивши їх керує Чепура. Колона проходить повз. До намету більше ніхто не чіплявся.

 

Теги: Партія Регіонів , Петро Мельник , Відсіч , Київ