Рада не захотіла обмежити пільги при вступі у ВНЗ

Максим Опанасенко
22 грудня 2010р. 13:36

Рада не проголосувала за обмеження пільг для вступників у вищі навчальні заклади.

Жодна з політичних сил не підтримала законопроект депутата від Блоку Юлії Тимошенко Володимира Яворівського.

Бютівець пропонував скасувати пільги при вступі до вишів дітям учасників бойових дій на території інших держав, чорнобильців, шахтарів, що мають стаж підземної роботи не менш як три  роки, дітям, батьки яких мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, дітям  шахтарів,  які  загинули внаслідок  нещасного  випадку   на виробництві, шахтарям-інвалідам I та II групи.

Всі ці категорії, у разі прийняття цього закону, мали б вступати до вишів на загальних підставах.

Разом з тим, проект Яворівського не скасовував пільги для дітей військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов'язків, для учасників міжнародних олімпіад, призерів IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, III етапу Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН, дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, а також осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років. 


 
Чому? Автор проекту пояснив «Свідомо» це так: «Скажімо, по військослужбовцям. Це ж не діти якось п’яниці, що там десь спився і помер. Це діти людини, яка загинула в бойовій обстановці, при виконанні службових обов’язків. Цим я керувався, коли залишив їм пільги. Але знову ж таки, зараз почнемо спочатку: «А ті теж ніби непогані, і тим треба дати пільгу...» То так кінця краю не буде. Колись потрібно сказати – тільки талант, тільки розум. Решта – до побачення».

Зараз «пільговики» вступають до університетів поза конкурсом. Єдина вимога – бали тестування в школі мають бути не менші за мінімальні 124. Їхня кількість невелика – 12 – 15 тисяч щороку при загальній кількості вступників 300-400 тисяч. Але найбільша проблема в тому, що під час вступної кампанії минулого року вони, користуючись правом подавати документи у необмежену кількість університетів, проходили поза конкурсом скрізь і відповідно забирали це право у абітурієнтів з високими рейтинговими балами.

Міносвіти і під керівництвом Івана Вакарчука, і під керівництвом Дмитра Табачника всіляко намагалося обмежити їхню кількість. Так, восени минулого року екс-міністр освіти Вакарчук заборонив пільговикам подавати документи в багато вишів. Тепер вони поза конкурсом можуть пройти тільки в один університет. І вже під час вступної кампанії цього року проблема пільговиків не стояла так гостро. Попри це, в ході розслідування "Свідомо" дізнавалося від абітурієнтів про те, що в престижних вишах - університеті Шевченка, КПІ і Економічному університеті Гетьмана - пільговики "відбирали" бюджетні місця у вступників з високими балами.

Нинішній міністр Дмитро Табачник після призначення на посаду підписав наказ, за яким університети можуть набирати не більше 25% пільговиків з усього числа вступників. З переліку пільгових категорій Табачник прибрав і переможців олімпіад і конкурсів Малої академії наук. Раніше, вони мало переважне право на вступ. Тепер, замість цього, починаючи з 2011 року вони отримуватимуть додаткові 30, 40 і 50 балів за 3, 2 і 1 місце на Міжнародних олімпіадах і фінальній частині конкурсів МАН.

 Хто, кому і коли встановив пільги?

Кому

Коли

         Хто

учасникам бойових дій та інвалідам війни

1993

Верховна Рада за представлення головою профільної комісії Миколою Науменком

дітям-сиротам та дітям, які залишилися без піклування батьків

1994

Кабінет Міністрів під керівництвом Юхима Звягільского

інвалідам І, ІІ груп та інвалідам до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю

1992

Кабінет Міністрів під керівництвом Вітольда Фокіна

«чорнобильцям»

1991

Верховна Рада за представлення головою профільної комісії Володимиром Яворівським

дітям, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах при вступі на навчання за гірничими спеціальностями

1999

Президент Леонід Кучма

шахтарям зі стажем підземної роботи не менше трьох років;

дітям шахтарів зі стажем підземної роботи не менше 15 років; дітям шахтарів, загиблих внаслідок нещасного випадку на виробництві та

дітям шахтарів-інвалідів I та II груп

2002

Верховна Рада за пропозицією Віктора Турманова з Партії регіонів

дітям військових, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків

2002

Президент Леонід Кучма

 

призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, якщо вступають за спеціальністю, з якої брали участь в олімпіаді; учасникам міжнародних олімпіад, якщо вступають за спеціальністю, з якої брали участь в олімпіаді

 

2008

 

Міністерство освіти та науки під керівництвом Івана Вакарчука